http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Wojenne sekrety Lubiąża

Artykuły

Skąd miś wziął się w leśnym parku?

     Co prawda do obiektywu się nie wdzięczy, nie przybiera też takiej czy innej pozy, ale wciąż jest jednym z obiektów w Polanicy-Zdroju, przy którym zwłaszcza turyści chętnie robią pamiątkowe zdjęcia. Oczywiście, że chodzi tu o polarnego misia w leśnym parku. Nas jednak bardziej zainteresowało to, jakie związki niedźwiedź ma z Polanicą, bo na kurację to tu raczej nie przyjeżdżał. Oto dwie równe historie na jeden temat.

     – Kiedy zginął ostatni niedźwiedź, to hrabia postanowił zbudować niedźwiedziom pomnik – mówi Antoni Gołąb, właściciel niewielkiego pensjonatu, pasjonat historii miasta i okolic. – To był gdzieś przełom 18. i 19. wieku. I ten sam hrabia pochowany jest właśnie tutaj, pod niedźwiedziem, natomiast cała jego rodzina spoczywa w lesie na „Skalnych Grzybach”, nad Wambierzycami, gdzie krzyżują się szlaki: czerwony i niebieski...

     Zupełnie inne dzieje niedźwiedzia przytacza burmistrz Jerzy Terlecki: - Z moich informacji wynika, że niemieccy geolodzy stwierdzili, że do tego miejsca doszło jedno z ostatnich zlodowaceń w Europie, w związku z tym ten niedźwiedź.... Te informacje były po wojnie weryfikowane przez polskich naukowców, glacjologów i podobno aż do Gór Bystrzyckich doszło ostatnie zlodowacenie, w każdym bądź razie chodzi o lądolód, który od północy zaszedł aż do Kotliny Kłodzkiej i tutaj się zatrzymał.

     Jaka by historia polanickiego misia nie była, atrakcją uzdrowiska pozostaje, a od kilku tygodni ma jeszcze jedno zadanie: pilnować tablicy upamiętniającej 60-lecie PTTK na ziemi kłodzkiej, którą ufundował samorząd miasta w dowód uznania dla przewodników sudeckich i innych pasjonatów turystyki.


[mm - Euroregio Glacensis]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-10-01, godz. 08:57, Odwiedzin: 3936
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.1124110222