http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Aktualności

Zaćmienie słońca

     Jutro, czyli w piątek 20 marca 2015 r, przed południem będzie można zobaczyć we Wrocławiu (oraz w całej Polsce) częściowe zaćmienie Słońca. Momenty zaćmienia dla Wrocławia są następujące (godz:min:sekunda):

   - początek zaćmienia: 9:41:05,
   - największa faza zaćmienia: 10:50:09,
   - koniec zaćmienia: 12:01:24.     Podczas największej fazy Księżyc zasłoni aż 74% tarczy Słońca. Zaćmienie to będzie widoczne jako całkowite na dalekiej północy, m.in. na Wyspach Owczych i na Svalbardzie. Jak to będzie wyglądało we Wrocławiu przedstawia grafika.

     Polecam stronę internetową: xjubier.free.fr. Można na niej zobaczyć pas zaćmienia wrysowany w mapę Google. Mapę tę można dowolnie powiększyć. Zaś kliknięcie konkretnego miejsca na mapie powoduje wyświetlenie ramki z dokładnymi momentami zaćmienia dla klikniętego miejsca w czasie uniwersalnym (dodając do tego czasu 1 godz. uzyskamy czas w Polsce). W ten sposób można sprawdzić momenty zaćmienia poza Wrocławiem.

     Kolejne zaćmienie częściowe słońca będzie widoczne we Wrocławiu dopiero 10 czerwca 2021 r. - Księżyc zasłoni wtedy tylko 18% tarczy Słońca. A już za pół roku, a ściślej w nocy z 27. na 28. września 2015 r., będziemy mieli we Wrocławiu możliwość zaobserwowania całkowitego zaćmienia Księżyca. Ale o szczegółach tego zaćmienia napiszę we wrześniu.

     Życzę bezchmurnego nieba i udanych obserwacji PRZEZ SILNIE ZACIEMNIAJĄCE SZKŁO (np. okopcone).

Andrzej Astronom Wojciechowski
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2015-03-19, godz. 18:23, Odwiedzin: 2795
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0715849400