Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Aktualności

Czesi oddadzą Polsce swoje ziemie?

     O sprawie oddania przez Republikę Czeską ziemi Polsce było głośno już kilkakrotnie, pisaliśmy o tym na przykład w czerwcu 2008 roku w artykule „Polska będzie trochę większa”. Tym razem wygląda na to, że rzecz ma się ku końcowi i wkrótce nasz kraj rzeczywiście powiększy swe terytorium o 368 hektarów. W ciągu najbliższych dwóch tygodni czeskie władze mają przedstawić propozycję oddania ziemi. Pod uwagę brane są między innymi tereny w okolicach Vidnavy, ziemi jesenickiej oraz w tzw. worku frýdlanckim.     Nie da się ukryć, że obywatele Republiki Czeskiej, zwłaszcza w rejonach, gdzie ma dojść do korekty granic, są oburzeni sytuacją. W wypowiedziach mieszkańców dla gazety denik.cz dominują negatywne wypowiedzi: „To tak ma wyglądać ta słynna zjednoczona Europa?”, „To niewiarygodna głupota. Nam zabiorą tutaj łąki i pola, ale przeciętnym Polakom wcale na tym nie zależy – to na górze tak wymyślają”, „Przecież to nawet nie jest 400 hektarów, po co im to?”.

     A dlaczego właśnie 368 hektarów? Dokładnie tyle Polska straciła w 1958 roku, podczas korygowania linii granicznej z ówczesną Czechosłowacją. Umowa rządowa oddawała Czechom m.in. polską osadę Tkacze koło Harrachova (dzisiejsze Mýtiny). Podczas wytyczania nowej granicy doszło jednak do pomyłki i Czechosłowacja niesłusznie zyskała owe 368 hektarów. Ze strony czechosłowackiej wyszła propozycja wypłaty odszkodowania, ale strona polska nie chciała pieniędzy. Już po upadku komunizmu, 6 października 1991 roku podpisany został w Krakowie układ między Rzeczpospolitą Polską a Czeską i Słowacką Republiką Federacyjną o dobrym sąsiedztwie, solidarności i przyjacielskiej współpracy. Ówczesny minister spraw zagranicznych Jiří Dienstbier obiecał uregulować dług, ale do tej pory do tego nie doszło.

     W dobie zjednoczonej Europy sytuacja wydaje się śmieszna, nie jest to jednak prima aprilis, a sprawa może być wykorzystana w zaskakujący sposób. Do starosty Bílej Vody koło Złotego Stoku zgłaszają się redakcje, które chcą zrobić materiał na temat regulacji granic. Jedną z nich jest moskiewska telewizja, która chce przedstawić problem w świetle obecnych wydarzeń na Ukrainie. Oto świat potępia zajęcie przez Rosję Krymu, a tymczasem Polska w zjednoczonej Europie to samo chce zrobić Czechom.

Waldemar Brygier - NaszeSudety.pl na podstawie artykułów z www.denik.cz
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2015-03-09, godz. 22:26, Odwiedzin: 2726
Komentarze
Pion 2015-03-09 23:28
"Oto świat potępia zajęcie przez Rosję Krymu, a tymczasem Polska w zjednoczonej Europie to samo chce zrobić Czechom."
Piękne porównanie.
"Czesi oddadzą Polsce swoje ziemie?"
Swojego niech nie oddają.
Wystarczy jak oddadzą Zaolzie.
Sudetophilus 2015-03-10 23:03
Oddadzą? Oddaje się coś, co się zabrało.
Buldog 2015-03-12 09:52
[quote="Sudetophilus":3tgkrbm6]Oddaje się coś, co się zabrało.[/quote:3tgkrbm6]
No niekoniecznie... Kobieta może się oddać, choć przecież wcześniej wcale nie musi się zabrać.
P.S. Zdaję sobie sprawę, że to nieco w bok od tematu...
Sudetophilus 2015-03-12 20:39
Jeśli kobieta się oddaje, to nie oddaje "coś" - tak mi się wydaje - tylko oddaje kawałek kogoś, a konkretnie - siebie.

Pisząc wyżej o oddawaniu miałem przy tym na myśli nie obecne regulacje graniczne, ale kwestie Zaolzia. Pion, zdaje się, uważając, ze Czesi je zabrali trwa w przekonaniu, ze je wcześniej zabrali. Czy rzeczywiście zabrali? Moim zdaniem nie, więc nie mają podstaw do oddawania. Co gorsza... no ale nie wszystko na raz.
Pion 2015-03-12 21:44
Sto lat temu Czechów na terenie Zaolzia było kilkakrotnie mniej niż Polaków. Zdając sobie z tego sprawę T.G.M. i jego ludzie poprzez własne kanały dyplomatyczne nie dopuścili do przeprowadzenia planowanego wcześniej przez zwycięskie mocarstwa plebiscytu. Jednocześnie wykorzystując fakt militarnego zaangażowania Polski w wojnę z Rosją Sowiecką zagarnęli zbrojnie sporne tereny. Czy można to nazwać zabraniem czy tylko przywłaszczeniem?
Buldog 2015-03-12 21:54
Ja bym się akurat Zaolziem Bóg wie jak nie podniecał, bo takich dziwnych obszarów jest w Europie trochę więcej. Poczynając od mojego ukochanego Tyrolu Południowego ("A" jak "Alto Adige"), a skończywszy na równie dziwacznym jak Zaolzie ("Z" jak ...) Hlučínsku.
Sudetophilus 2015-03-13 08:44
No dobrze, ale wciąż pytam - komu zabrali (przewłaszczyli czy jak wolisz). Czy Cieszyńskie przed czeską agresją było częścią państwa polskiego? A jeśli nie, to jakiego (z akcentem na "jakiego")?
Pion 2015-03-13 22:43
Sudetophilusie! Nie napinaj się tak. Nie podniecaj, jako rzecze Buldog. Cysorzem i tak nie budziesz.
Nie chcę nikogo obrażać, minęło 100 lat i ta "dyskusja " ma charakter wyłącznie akademicki.
Niemniej mam prawo mieć własne zdanie na ten temat. W " zjednoczonej Europie " (co prawda " dwóch prędkości") FAKTY sprzed wieku pewnie nie mają żadnego znaczenia. Prywatnie lubię Czechów, o czym już wcześniej zdarzało mi się pisać.
EOT
Sudetophilus 2015-03-14 11:58
Między niezgadzaniem się z czyimś zdaniem a odbieraniem mu prawa do jego posiadania jest jakaś różnica.
Tylko kilka też do rozważania. Cieszyńskie istniało w XIV w. (po rezygnacji z praw do niego przez króla Polski) w strukturze Korony Królestwa Czech, który to organizm trwał w ramach Cesarstwa Austriackiego, a potem Cesarstwa Austro-Węgier do 1918 r. Prawnym sukcesorem Korony Królestwa Czech była Republika Czechosłowacka, nie Rzeczpospolita Polska.
Nie pochwalam czeskiej agresji z 1919 roku, ale warto spojrzeć na jej przyczyny - na obszarze spornym polskie władze zaczęły przeprowadzać wybory parlamentarne, tworząc politykę faktów dokonanych. Pisanie o Czechach, że wkroczyli w czasie gdy Polska walczyła tu i tam... - to nie Czechów problem, z kim Polska walczyła (na marginesie - Czesi tez mieli "pożar" na sudeckich granicach, bo separatyści niemieccy proklamowali swoje państwo).
I kolejna rzecz - to, że na Zaolziu mieszkali Polacy jeszcze nie oznacza, że chcieli mieszkać w Rzeczpospolitej Polskiej, to tylko takie polskie założenie, w którym ludność spornego obszaru traktuje się instrumentalnie. Nie było referendum w tej sprawie. W Chicago też mieszka bardzo dużo Polaków, ale jakoś nikt nie chce przyłączać je do Polski.
Tak na drugim marginesie - o podziale Zaolzia zdecydował interes makropolityczno-militarny. W czasie, gdzie istniała Węgierska Republika Rad linia kolejowa Bogumin - Czadca nabrała znaczenia strategicznego przy ewentualnej ingerencji Zachodu w Nizinie Panońskiej w walce z bolszewizmem. Czechosłowacja była postrzegana jako państwo bardziej stabilne i wiarygodnie, niż Polska i dlatego zdecydowano, że ta linia pozostanie w całości na terenie Czechosłowacji.
Ktoś powiedział, że polityka to nie sentymenty, ale osiąganie najdalej idących celów możliwie najmniejszym kosztem.
Lechu 2015-03-16 17:23
A tak w ogóle to powinniśmy być zadowoleni, że korekty granic w swoim czasie nie przeprowadzono wg. jednej z poniższych map.

[img:2phtfeih]http://lh3.googleusercontent.com/-iHwelNcHUhY/VQcCRC73qkI/AAAAAAAAV7c/iqNHjve6eRg/s600/%25C4%258D.%252057.jpg[/img:2phtfeih]

[img:2phtfeih]http://lh4.googleusercontent.com/-ZlyKpXKtjsc/VQcCRBIsogI/AAAAAAAAV7g/lEXS7Spik6Q/s512/%25C4%258D.%252058.jpg[/img:2phtfeih]

[img:2phtfeih]http://lh3.googleusercontent.com/--VN-HXU_9M4/VQcCRM5_UfI/AAAAAAAAV7k/oaUuHEd_eMU/s600/%25C4%258D.%252059.jpg[/img:2phtfeih]
Buldog 2015-03-17 17:36
Zadowoleni czy nie... Skoro Śląsk znalazł się w granicach Polski, to czemu przebieg granicy państwowej nie miałby być tożsamy z przebiegiem granicy śląsko-czeskiej?
Przywołany przez P.T. Przedpiscę projekt korekt (taki rym częstochowski wyszedł...) obejmował jednak nie tylko przyłączenie ziemi kłodzkiej do Czechosłowacji, ale rozważał jej wymianę za Zaolzie, więc w pewnym sensie był pomysłem na integrację terytoriów śląskich.
A gdyby projekt ten został zrealizowany, to pewnie Kolej do Stronia i Kudowy nadal by jeździła, w Radkowie nadal byłby browar... Mam dalej wymieniać?
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0873091221