
Uprawnienia przewodnika sudeckiego okrojone terytorialnie
No i stało się jak przewidywałem. Po konferencji uzgodnieniowej w MSiT dotyczącej nowego rozporządzenia odnośnie przewodników górskich obszar uprawnień przewodników sudeckich został częściowo okrojony z terenów, które z górami mają niewiele wspólnego. Tak więc po żadnych okolicach Bolesławca, Lwówka Śląskiego, Lubania czy Zgorzelca nie będzie już przymusu oprowadzania wycieczek komercyjnych wyłącznie przez przewodnika górskiego-sudeckiego. Oto granice określone w projekcie rozporządzenia ministerialnego, choć uczestnicy konferencji wskazywali, że powinny obejmować jeszcze mniejszy obszar.

Nadal pozostało sporo obszarów nie będących górami jak np. Obniżenie Podsudeckie, Równina Świdnicka czy niewysokie Wzgórza Niemczańskie lub Wzgórza Oleszeńskie na Przedgórzu Sudeckim. W tym kontekście kpiną jest ten oto fragment projektu:
Cytuj:
§7 Jeżeli organizator turystyki organizujący imprezę na obszarze uprawnień przewodnika górskiego w umowie z klientem zobowiązuje się do zapewnienia usług przewodnictwa turystycznego, lub przewodnictwa górskiego, oznacza to że ma obowiązek zapewnić klientowi usługi przewodnika górskiego posiadającego uprawnienia na obszar górski, na którym odbywa się impreza turystyczna.
(podkreślenie moje) źródło cytatu >
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//512/ ... 109178.pdfPowyższy zapis stoi w rażącej sprzeczności z ustawą deregulacyjną wg której
wykonywanie usług przewodnictwa turystycznego nie jest już reglamentowane, a kodeks wykroczeń przewiduje jedynie sankcje za odpłatne wykonywanie zadań przewodnika górskiego bez uprawnień. Krótko mówiąc na większości nowo zdefiniowanych „obszarów górskich” rozporządzenie będzie można spokojnie potraktować jako nie obowiązujące .