Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 16 Sty 2021, 23:16Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
 Znowu coś knują aby obejść ustawę... 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2011, 09:49
Posty: 125
Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Znowu coś knują aby obejść ustawę...
Przeczytajcie co znowu knuje środowisko przewodnickie > http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//512/ ... topad+2013

Ministerstwo Sportu i Turystyki robi sobie jaja czy jak? Wzgórza Strzegomskie, Obniżenie Podsudeckie, Przedgórze Paczkowskie, Równina Świdnicka czy Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie będą w gestii przewodników górskich??? To jest normalna kpina, bo przecież wyższe Góry Świętokrzyskie, Jura Krakowsko-Częstochowska czy Wzgórza Szymbarskie na Kaszubach, gdzie zarówno wysokość n.p.m. jak różnice wysokości względnej są nawet większe, wcale nie należą do terenu uprawnień przewodników górskich. Żeby z Niemczy dojść do Arboretum w Wojsławicach trzeba będzie wynająć przewodnika górskiego po egzaminie państwowym ze specjalistycznym sprzętem do asekuracji aby bezpiecznie przeprowadził nas przez tamtejsze bardzo niebezpieczne "góry"(ha,ha!!!)??? Ale cyrki...

To jest dosłownie przepisana część dotychczasowego rozporządzenia dotycząca przewodników górskich. Widać Ministerstwo Sportu i Turystyki uległo naciskom środowiska przewodników z południa Polski i przygotowuje grunt do obejścia ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Ten numer nie powinien się im udać. Trzeba pisać krytyczne uwagi do ministerstwa i ośmieszyć ten projekt - jest akurat czas na konsultacje społeczne.

Dodam jeszcze, że czytając ten projekt przecierałem ze zdumienia oczy. Niech te urzędasy w Ministerstwie Sportu i Turystyki, którzy coś takiego zaproponowali, dobrze popukają się po głowie. Jaki sens aby deregulacja zawodu przewodnika objęła przewodników tylko na 3/4 obszaru Polski, a na około 1/4 czyli niemal całym południu kraju przewodnictwo turystyczne nadal było regulowane przez urzędy państwowe? Przecież oprowadzanie wycieczek przez przewodników górskich na obszarze pogórzy, przedgórzy, równin podgórskich czy kotlin śródgórskich nie różni się absolutnie niczym od oprowadzania przez przewodników terenowych na pozostałych terenach Polski, np. po Górach Świętokrzyskich czy Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

_________________
Pozdrawiam

Lech z Poznania

Image


26 Lis 2013, 09:36
Profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2011, 11:42
Posty: 648
Post Re: Znowu coś knują aby obejść ustawę...
Alpinistka z zagranicy,
Która miała ładne oczy,
Na wycieczkę w polskie skoczy,
Góry, szczyty niebotyczne,
A że władze polityczne,
Zalecają przewodnika,
Ona w komputerze klika,
By wynaleźć zuch fachowca,
Za nim w drogę iść jak owca,
W turni srogich strome zerwy,
Jako sportsmen pełny werwy.

Już zaczyna się wycieczka,
Wnet szykuje więc owieczka,
Czekan, raki, liny zwój,
(Człowiek pyta się - a po co?)
Ręce się z emocji pocą,
By na wielką swą wyprawę,
Z przewodnikiem - zgodnie z prawem,
Ruszyć nim nadejdzie świt,
Zuch dziewczyna, zdrowa, fit!

I wychodzą o zaraniu,
W wielce fachowym ubraniu,
By ku zerwom iść Gromnika,
Lecz na szczęście bez ryzyka,
Gdyż przewodnik czuwa - chwat,
By w szczelinę nikt nie wpadł,
Przesławnego Gromnikgletscher,
Lub by nie zamarzł na wietrze,
Który duje w tamtych stronach,
Bieży więc dziewczyna ona,
Pełna jest najszczerszych chęci,
A szczyt kusi, a szczyt nęci...

A przewodnik, chłop przystojny,
Głos tubalny i dostojny,
Którym pięknie opowiada,
A dziewczynie odpowiada,
Jego styl dość nonszalancki,
Nienachalnie elegancki,
Z wąsem bujnym i krzaczastym,
W stroju jednak ciut przyciasnym,
Co muskuły jego ramion,
Oraz kilka innych znamion,
Alpinistce okazuje,
Ona słabo coś się czuje,
W te ramiona więc opada,
A przewodnik - trudna rada,
Staje wnet na wysokości,
By przysporzyć jej radości.

Jaki z tej powiastki morał?
Zdradzić go już chyba pora:
Nawet jeśli szczyt nieduży,
Przewodnik chętnie posłuży,
I snadno cię doprowadzi,
Kiedy znienacka ci powie,
Co mu siedzi w jego głowie,
Tęgiej jako te muskuły,
Krągłe na kształt wielkiej buły,
Jako inne członki jego,
Więc nie zazdrość mój kolego,
Tylko prowadź piękne damy,
Cudne jako te z reklamy,
Na ich szczyt wyższy niż Gromnik,
Może ci postawią pomnik?

_________________
Blaff!
gez. Buldog


26 Lis 2013, 19:26
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2011, 11:42
Posty: 648
Post Re: Znowu coś knują aby obejść ustawę...
Ale żeby nie było wątpliwości: planowane zmiany, o których wspomina Lechu, uważam za poronione, bezsensowne, idiotyczne etc.

_________________
Blaff!
gez. Buldog


27 Lis 2013, 09:28
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2011, 09:49
Posty: 125
Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Re: Znowu coś knują aby obejść ustawę...
Zresztą problem poronionych pomysłów, bezsensowności, idiotyzmów itd. nie dotyczy tylko terenów na "na południe i południowy zachód od drogi Jędrzychowice—Bolesławiec (droga nr 94)—Złotoryja—Jawor (droga nr 363)—Strzegom (droga nr 374)—Świdnica (droga nr 382)—Tworzyjanów (droga nr 35)—Sobótka—Jordanów Śl. (drogi lokalne)—Łagiewniki(droga nr 8)—Strzelin (droga nr 39)—Sarby—Szklary—Karłowice Wielkie—Otmuchów (drogi lokalne)—Nysa (droga nr 46) —Prudnik—Trzebina (droga nr 41)". Dotyczy nawet miasta Krakowa.

Image

Tam obszar uprawnień tzw. przewodników górskich zaczyna się na południe od granicy prowadzącej tym razem nie szosami, a wzdłuż linii kolejowych wyznaczonych przez urzędników ministerialnych, którzy chcą aby tak pozostało mimo deregulacji. To, że góry stamtąd widać daleko na widnokręgu tylko przy dobrej pogodzie, nie ma dla nich znaczenia. Ci liderzy tzw. przewodników górskich są po prostu chorzy na jakieś urojenia - widzą góry gdzie ich wcale nie ma.

_________________
Pozdrawiam

Lech z Poznania

Image


27 Lis 2013, 17:09
Profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2011, 09:49
Posty: 125
Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Re: Znowu coś knują aby obejść ustawę...
Czy ZG PTTK zgłosił uwagi do projektu rozporządzenia dotyczącego przewodników górskich? PTTK jest wymienione wśród organizacji poproszonych o zajęcie stanowiska w tym oto pismem > http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//512/ ... topad+2013

Niezależnie wysłałem w tej sprawie protest we własnym imieniu:
Cytuj:
Protest przeciwko rozporządzeniu dotyczącym przewodników górskich

Zgłaszam stanowczy protest przeciw projektowi rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie nabywania uprawnień przewodników górskich z dnia 31.10.2013. Dokument ten, zapowiadający kontynuacje dotychczasowych praktyk jest sprzeczny z duchem i sensem przeprowadzonej właśnie deregulacji zawodów turystycznych i ustawy, która wejdzie w życie z początkiem roku 2014.

W trakcie prac legislacyjnych wielokrotnie informowano opinię publiczną, że pozostawienie reglamentacji zawodu przewodnika górskiego ma na celu wyłącznie bezpieczeństwo zdrowia i życia turystów przebywających z przewodnikiem w górach. Tymczasem zakres obowiązkowych szkoleń i egzaminów dla kandydatów opisany w rozporządzeniu przeładowany jest wiedzą czysto teoretyczną z kilkunastu dziedzin (np. historia, architektura, religioznawstwo), które w żaden sposób z owym bezpieczeństwem związane nie są.

Zakres terytorialny uprawnień określony w rozporządzeniu sztucznymi granicami obejmuje znaczną część kraju, także niziny, przedgórza i pogórza oraz atrakcyjnie turystyczne miasta. Również na większości obszarów górskich w Polsce istnieje sieć ogólnodostępnych, bezpiecznych szlaków spacerowych. Nie istnieje żaden interes społeczny, aby przed kandydatami pragnącymi świadczyć tam usługi przewodnickie piętrzyć tak skomplikowane i kosztowne wymagania.

Przykładowo w projekcie rozporządzenia teren "górskich" uprawnień przewodników sudeckich obejmuje m.in. Wzgórza Strzegomskie, Obniżenie Podsudeckie, Przedgórze Paczkowskie, Równinę Świdnicką czy Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie a także miasta takie jak Zgorzelec, Jawor, Nysa czy Prudnik. Nie ma to zupełnie nic wspólnego z troską o bezpieczeństwo turystów, bo przecież Góry Świętokrzyskie, Jura Krakowsko-Częstochowska czy Wzgórza Szymbarskie na Kaszubach, gdzie zarówno wysokość n.p.m. jak różnice wysokości względnej są nawet większe, wcale nie należą do terenu uprawnień przewodników górskich. Jest to o tyle bezsensowne, że oprowadzanie wycieczek przez przewodników górskich na obszarze pogórzy, przedgórzy, równin podgórskich czy kotlin śródgórskich nie różni się absolutnie niczym od oprowadzania przez przewodników terenowych na pozostałych terenach Polski.

System ten, obejmujący blisko 1/4 terytorium na Polski (województwa na południu kraju), został wypracowany w czasach PRL-u i narzucony przez korporacje, celem maksymalnego ograniczenia dostępu do zawodu i eliminacji kandydatów na egzaminach poprzez egzekwowanie drobiazgowej wiedzy z nauk zupełnie nie dotyczących bezpieczeństwa. Konieczność zdobywania osobnych uprawnień na poszczególne regiony (Beskidy, Sudety itp.) również nie da się uzasadnić bezpieczeństwem turystów, a jedynie ochroną monopolu działających tam korporacji.

Wnioskuję o odrzucenie projektu rozporządzenia w całości i opracowanie nowych zasad reglamentacji zawodu, sprowadzających się jedynie do wymagania minimum wiedzy związanej z bezpieczeństwem przebywania faktycznie w górach.

Lech Rugała

_________________
Pozdrawiam

Lech z Poznania

Image


27 Lis 2013, 20:31
Profil WWW

Rejestracja: 06 Kwi 2011, 10:18
Posty: 670
Post Re: Znowu coś knują aby obejść ustawę...
A jak procesja idzie ulicami Wambierzyc, to tak może bez przewodnika górskiego?


28 Lis 2013, 00:02
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2011, 11:42
Posty: 648
Post Re: Znowu coś knują aby obejść ustawę...
Lechu napisał(a):
Ci liderzy tzw. przewodników górskich są po prostu chorzy na jakieś urojenia - widzą góry gdzie ich wcale nie ma.

Pewnie zasugerowali się nazwą Podgórze!
Swoją drogą to jest dopiero paranoja, by za granice jakiegoś obszaru obierać szosę lub linię kolejową. A jeśli szosę, to który jej fragment? Skrajnię, środek szosy? A jeśli tak, to wyobraźcie sobie taką sytuację: w jedną stronę jedzie autokar turystyczny i do mikrofonu może pieprzyć każdy, a gdy ten sam autokar jedzie w drugą stronę, po tym pasie szosy, który jest już "w obszarze obowiązywania" - do sitka pieprzyć może tylko zawodnik z uprawnieniami górskimi! To jest dopiero - nomen omen - jazda!

_________________
Blaff!
gez. Buldog


28 Lis 2013, 10:23
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2011, 09:49
Posty: 125
Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Re: Znowu coś knują aby obejść ustawę...
Mam tu nie mniej zagadkowe kwiatki. Otóż Ministerstwo Sportu i Turystyki zwróciło się do różnych organizacji z prośbą o zajęcie stanowiska > http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//512/ ... topad+2013

Pismo to otrzymało m.in. Studenckie Koło Przewodników Górskich przy Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie. Ciekawe dlaczego nie wymieniono tam jedynego słusznie istniejącego w kraju studenckiego koła dla Sudetów jakim jest Studenckie Koło Przewodników Sudeckich we Wrocławiu? Czy z chwilą wejścia w życie ustawy deregulacyjnej zamierzają powrócić do nadawania uprawnień przewodnika studenckiego na teren Sudetów i zaczną przypinać sobie blachy zapomnianego już wzoru?

Image

_________________
Pozdrawiam

Lech z Poznania

Image


28 Lis 2013, 10:41
Profil WWW

Rejestracja: 06 Kwi 2011, 10:18
Posty: 670
Post Re: Znowu coś knują aby obejść ustawę...
Skoro pismo otrzymało PTTK (wymienione na pierwszym miejscu) to nie bardzo rozumiem, dlaczego osobne pisma otrzymały niektóre agendy tego stowarzyszenia.
Proszę Państwa - a niech uchwalają! Póki nie zamkną granic, turystykę się będzie uprawiało w Sudetach na terenie Republiki Czeskiej lub Niemiec (ja to robię od lat ponad 20 i tylko sobie chwalę), gdzie polskie prawo nie obowiązuje. Jak przewodnikom spadną obroty, to sami zaczną prosić o zliberalizowanie tego, co teraz "zaciskają". A na Ślężę czy Ostrzycę zawsze można pojechać w 30 osób które przypadkowo spotkają się na szlaku o tej samej porze i postanowią iść razem, opowiadając sobie o tym, co po drodze. Czy prawo tego zakazuje? Gorzej będą mieli nauczyciele młódzi do 18 roku życia, ale niechaj lobbują w ramach swoich korporacji zawodowych.
Ciekaw jestem tych zapisów - już mam w głowie kilka "berejicznych" sytuacji, ale nie będę fantazjował "w ciemno". Warto na przykład rozmieścić na wszystkich drogach do "stref górskich" specjalne tablice, bo cy każdy obywatel musi znać wszystkie korporacyjne akty prawne regulujące tak marginalne w wymiarze społecznym zagadnienie, jak oprowadzanie wycieczek. Wiem, że ignorantia iuris nocet, ale jeśli np. ktoś będzie przewodnikiem duchowym grupy w drodze do doskonałości i ku pełnej integracji z absolutem-ekosystemem pojętym w duchu np. panteistycznym, to to jest przewodnictwo w rozumieniu ustawy, czy duszpasterstwo? A zapłatę odbierze w naturze... w postaci pocałunku w policzek? Albo za "Bóg zapłać" (wiem, tylko gdzie kasa...?), to co to będzie? Wykroczenie? A jak piesza pielgrzymka wyrusza z Jeleniej Góry do Częstochowy to musi mieć przewodnika górskiego na pewnym, jakże górskim odcinku? A jak manifestacja będzie w Wałbrzychu (pochód pierwszomajowy?) - toż to góry, niebezpiecznie... Przewodnik wymagany? Barejo wróć!


29 Lis 2013, 00:14
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2011, 09:49
Posty: 125
Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Re: Znowu coś knują aby obejść ustawę...
Zaczyna się niezły kabaret, jak zresztą można było przewidywać. Oto Ojcowski Park Narodowy w oficjalnym piśmie do MSiT domaga się nadania przewodnikom oprowadzającym wycieczki po Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej statusu przewodników górskich > http://bip.msit.gov.pl/download/2/3814/ ... rodowy.pdf

Nic dziwnego - mają skąd czerpać wzorce!. Taki kabaret trwa już od dawna w regionach o podobnym nizinno-wyżynnym charakterze, m.in. na ledwie pagórkowatych terenach Przedgórza Sudeckiego, po którym też oprowadzają i wg projektu nowego rozporządzenia mają oprowadzać przewodnicy górscy.

Image

_________________
Pozdrawiam

Lech z Poznania

Image


04 Gru 2013, 21:11
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
[ Time : 0.049s | 14 Queries | GZIP : Off ]