Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 02 Mar 2021, 06:13

Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
 Zarządzenia KPN i PNGS bez podstawy prawnej 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Zarządzenia KPN i PNGS bez podstawy prawnej
Dyrektorzy Karkonoskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych wydali zarządzenia wprowadzające obowiązek zapewnienia opieki przewodnika sudeckiego lub międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego dla turystyki pieszej i narciarskiej zorganizowanej na terenie obu Parków Narodowych. Jednocześnie eksperci od prawa turystycznego zwracają uwagę na:

Cytuj:
Obowiązujące obecnie regulacje z zakresu bezpieczeństwa w górach nie dają podstawy do wydania rozporządzenia wprowadzającego obowiązek przewodnicki w stosunku do określonych kategorii turystów, wzorem obowiązującego do dnia 16 X 2012 r. rozporządzenia w sprawie warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach. Jednak przepisy ustawy o ochronie przyrody, zwłaszcza w kontekście przyznania statusu osoby prawnej parkowi narodowemu i tym samym zwiększenia zakresu samodzielności tej jednostki, wydają się umożliwiać wydanie odpowiedniego zarządzenia w oparciu o art. 8e ust. 1 u.o.p. Wprowadzenie tego rodzaju obowiązku w drodze zarządzenia dyrektora parku narodowego nie może być jednak wyrazem swobodnego uznania. Konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich analiz obrazujących wpływ obecności przewodnika turystycznego na realizację głównego celu, dla którego park narodowy został utworzony, czyli ochrony zasobów przyrodniczych znajdujących się na jego obszarze.

D. Wolski, Obowiązek przewodnicki na obszarze parku narodowego obejmującego tereny górskie, [w:] P. Cybula (red.) Prawne aspekty bezpieczeństwa w górach – turystyka, rekreacja, sport, Kraków 2013, s. 108

Lech z Poznania

Image

19 Cze 2013, 22:59
Profil WWW
Awatar użytkownika

Post Re: Zarządzenia KPN i PNGS bez podstawy prawnej
Podejrzewam, że niewiele będzie osób mających przekonanie i ochotę, by stawiać pod znakiem zapytania "ukazy" dyrektorów parków i dla tzw. "świętego spokoju" wezmą przewodnika. A ci nieliczni egzoci - sorry Szanowny Lechu - stanowią margines, który statystycznie można pominąć.
Inna sprawa to definicja "grupy zorganizowanej". Kiedyś w Karpaczu organizowałem konferencję, w ramach której chętni mogli wejść pod moją komendą na Śnieżkę. Czy to była grupa zorganizowana? Nie brałem za to pieniędzy, konferencja poświęcona była czemuś zupełnie innemu niż Karkonosze, Śnieżka, góry etc. Wycieczka była jedynie przerywnikiem, odsapką od długich obrad, czy konieczny był przewodnik? (Niby mam takie uprawnienia, ale wtedy akurat nie "oblachowałem się" na tę okoliczność, z resztą teraz są te paskudne identyfikatory, których nie cierpię.)
A jeśli - załóżmy - ktoś wpadnie na pomysł, by brać ślub, chrzcić dziecko (etc.) w kaplicy na Śnieżce? I pojawi się cała rodzina, świagrzy, teście, pociotki, prababki, stryjeczni bracia, cioteczne siostry i cała masa innego nieszczęścia. Czy to jest zorganizowana grupa? Kto ponosi odpowiedzialność?

20 Cze 2013, 01:00
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Re: Zarządzenia KPN i PNGS bez podstawy prawnej
Ja mam tylko do Jaśnie Dyrektorów KPN i PNGS takie pytanie. Treść zarządzenia np. PNGS jest tu >

http://www.bip.pngs.pulsar.net.pl/cms_t ... 7_2012.pdf

A treść rozporządzenia regulującego działania kontrolne straży parkowych tu >

http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-04-254-2536

Niestety, ale nie widzę podstawy aby skutecznie można było owe zarządzenia egzekwować.

Po pierwsze poruszanie się grupy turystów, powiedzmy że "zorganizowanych", bez przewodnika nie jest żadnym przestępstwem ani nawet wykroczeniem określonym w ustawie kodeks wykroczeń czyli brakuje podstaw do zastosowania sankcji karnych. Po drugie nawet jeśli zarządzenia uznamy jako obowiązujący "przepis o ochronie przyrody" (choć to mocno naciągane, bo przepisy określa ustawa a nie dyrektorzy), to jedyne co może zrobić strażnik to wylegitymować turystę czyli poznać jego dane osobowe zapisane w dowodzie osobistym, paszporcie czy innym dokumencie tożsamości. Natomiast - co wynika z rozporządzenia - forma organizacji wycieczki, ani relacje między uczestnikami, to nie są dane osobowe dostępne strażnikowi, ale informacje o charakterze osobistym, prywatnym, którymi obywatel bez np. wyraźnego nakazu sądowego, z nikim dzielić się nie musi.

Jakie zatem były motywy wprowadzenia takich zapisów regulaminowych zarówno przez KPN jak i PNGS? Praca naukowa, której tytuł podałem w poprzednim poście, wskazuje na konieczność "przeprowadzenia odpowiednich analiz obrazujących wpływ obecności przewodnika turystycznego na realizację głównego celu, dla którego park narodowy został utworzony, czyli ochrony zasobów przyrodniczych znajdujących się na jego obszarze."

Z pewnością przeprowadzono dogłębne analizy na potrzeby obu parków wykazujące, że przebywanie turystów na obszarach chronionych w kombinacji z poruszaniem się w zorganizowanej grupie turystycznej gwałtownie zwiększa chęć do kłusownictwa, niszczenia roślin będących pod ochroną, kradzieży drewna tudzież nielegalnego zbioru runa leśnego. Chciałbym poznać tytuł publikacji, bo niewątpliwie autor tego odkrycia zasługuje na jakąś szczególną nagrodę.

Lech z Poznania

Image

20 Cze 2013, 08:43
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość