Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 02 Mar 2021, 07:16Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
 Organizatorzy turystyki za deregulacją zawodu przewodnika 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2011, 09:49
Posty: 125
Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Organizatorzy turystyki za deregulacją zawodu przewodnika
W marcu br. w Gnieźnie odbył się Ogólnopolski Sejmik Przewodnicki. Poświęcony był głównie sprawie planów uwolnienia zawodu przewodnika. Nie brakowało lamentów, jaka to rzekomo krzywda zostanie wyrządzona polskiej turystyce jeśli regulacje tego zawodu zostaną zniesione. Na portalu gniezno.com.pl ukazał się obszerny reportaż pt. "Uwolnić" zawód przewodnika? -> http://gniezno.com.pl/wiadomosci/czytaj/6165/uwolnic_zawod_przewodnika.html Przytoczę tylko fragment jednej z wielu wypowiedzi cytowanych w tym reportarzu:
Cytuj:
Krystian Chudoba - przewodnik turystyczny, Wrocław
(...) Ja pochodzę z Dolnego Śląska, konkretnie z Wrocławia, z tej części Polski, która w trakcie historii podlegała różnym zawirowaniom - mieliśmy okres słowiański polski, mieliśmy okres czeski, potem austriacki, potem niemiecki, potem znowu polski. W momencie, gdy uwolnimy zawód przewodnika i gdy będą wycieczki prowadzić osoby nieprzygotowane, to będziemy obserwować na co dzień to, co w tej chwili obserwujemy sporadycznie: jakiś "dziki" przewodnik prowadzi grupę niemiecką i wie tylko tyle o Wrocławiu, że w Hali Stulecia przemawiał Hitler. O innych zabytkach, o historii, o skomplikowanej historii Wrocławia, czy Dolnego Śląska ani słowa, bo skąd ma wiedzieć?(...)

Co też za farmazony ten pan nawygadywał. W dzisiejszych czasach, kiedy jest dostęp do oficjalnych stron internetowych miast czy parków narodowych i krajobrazowych oraz mnóstwa informacji w fachowych publikacjach, dokładnych map i szczegółowych planów, instytucja przewodnika straciła na znaczeniu. Dzisiaj dostęp do wiedzy ma każdy i może ją w dowolnej chwili uzupełnić lub zweryfikować. Student ma dostęp do tych samych publikacji, co profesor, turysta ma dostęp do tych samych publikacji i map, co przewodnik itd. Każdy opiekun wycieczki, bez formalnych uprawnień przewodnika, może podjąć się tej roli i wziąć pierwszy z brzegu ilustrowany przewodnik albo wydruk z internetu i pokazać grupie to, o czym przeczytał.

Przewodnikom zaciekle broniącym swoich przywilejów wydaje się, że organizatorzy turystyki są dla nich, a nie na odwrót. To oczywiste, że przewodnicy będą bronić swoich przywilejów do upadłego, jednak touroperatorzy są zdecydowanie za deregulacją zawodów przewodnika i pilota wycieczek. Tu jest wywiad z Krzysztofem Piątkiem, prezesem Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, zrzeszającego największych w Polsce touroperatorów - http://www.newseria.pl/news/touroperatorzy_za,p94098896

_________________
Pozdrawiam

Lech z Poznania

Image


13 Maj 2012, 09:13
Profil WWW

Rejestracja: 06 Kwi 2011, 10:18
Posty: 670
Post Re: Organizatorzy turystyki za deregulacją zawodu przewodnik
Obawiam się, że to właśnie takie osoby jak cytowany wrocławski przewodnik są zagrożeniem dla poziomu przewodnictwa. No bo kiedy niby był ten "okres austriacki"?
Poza tym, skąd ten cytowany pan wie, że przewodnk mwił tylko o Hitlerze w Hali. Chodził za niemiecką wycieczką po całym mieście czy jak?

PS. Chyba Krystyn, nie Krystian.


13 Maj 2012, 14:09
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2012, 17:00
Posty: 113
Post Re: Organizatorzy turystyki za deregulacją zawodu przewodnik
Ten "pan" (słusznie IMO Lechu napisał z małej litery!) to czysty teoretyk, który z przewodnictwem ma niewiele wspólnego. Facet, którego wyrzucono z PTTKza szkodzenie organiacji, potem w niejasnych okolicznościach przywrócono do łask, jest teraz prezesem oddziału PTTK (właśnie dlatego ja, jak i wielu innych, nie jestem już członkiem tego oddziału)... Jak tu nie czuć wstrętu?


19 Maj 2012, 08:08
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2011, 11:42
Posty: 648
Post Re: Organizatorzy turystyki za deregulacją zawodu przewodnik
Oj tak... Pełna zgoda! (I z Sudetophilusem, i z Waldkiem.) - dodam zupełnie bez satysfakcji... :oops:

_________________
Blaff!
gez. Buldog


19 Maj 2012, 22:37
Profil

Rejestracja: 06 Kwi 2011, 10:18
Posty: 670
Post Re: Organizatorzy turystyki za deregulacją zawodu przewodnik
Kilka miesięcy temu czekałem na kogoś na ul. Świdnickiej obok opery, a że nabliżyła się wycieczka, to z nudów posluchałem, co to im przewodnik powie. I mówił: o tym, że tam w oddali powstaje forum muzyki i że to dzięki ministrowi Zdrojewskiemu, który to a tamto.... Nic o operze, nic o dawnym pl. Ćwiczeń, nic i "osi Schmidta" etc. Innym razem w podobnych okolicznościach - oczekiwanie - podsłuchałem przewodnika przy ratuszu. Najważniesze były dokonania dyrektora Łagierwskiego. Nic o programie ideowym dekoracji ratusza, żadnego wyjaśnienia - o co w tym chodzi, co ta dekoracja oznacza. Tylko gazetowy bełkot, bełkot i bełkot. Jeśli takich wartości i działań przewodnickich bronił wrocławski przewodnik, to może będzie lepiej, jeśli da sobie z tym spokój i zacznie hodowac marchewki lub buraki. Obawiam się wszakże, że takie jest to wrocławskie przewodnictwo.
Jak ktoś chce, podobnych historyjek mogę "sprzedać" więcej, wlaśnie przypomniałem sobie przewodnika w kolegiacie św. Krzyża bodaj sprzed roku...
Inna sprawa, to kultura przewodników, którzy - jak często zauwazylem - traktują grupę jak jakies stado baranów, żadne proszę tylko np. "Idziemy dalej!". Albo zablokują wąski chodnik na moście Piaskowym, a ty pieszy radź sobie.
No, poranna kawa wypita, dość marudzenia.
Deregulować, deregulować! Już same kursy przewodnickie ze swoimi chorymi programami - przymajmniej w odniesieniu do obszarów Śląska (zwłaszcza Dolnego) - wystarczą, aby nie traktować przewodnictwa i przewodników poważnie.


20 Maj 2012, 09:09
Profil

Rejestracja: 06 Kwi 2011, 10:18
Posty: 670
Post Re: Organizatorzy turystyki za deregulacją zawodu przewodnik
O, przepraszam, marchewki to się raczej uprawia niż hoduje. Z burakami chyba podobnie. Choć kto wie...


20 Maj 2012, 09:12
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2011, 11:42
Posty: 648
Post Re: Organizatorzy turystyki za deregulacją zawodu przewodnik
A może owce? ;)

_________________
Blaff!
gez. Buldog


20 Maj 2012, 09:40
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2011, 09:49
Posty: 125
Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Re: Organizatorzy turystyki za deregulacją zawodu przewodnik
Na stronie rządowej ukazała się wersja finalna projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Oto jego kilka pierwszych wierszy.
Cytuj:
Projekt z dnia 21 maja 2012 r.
USTAWA z dnia 2012 r.
o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów
Art. 1. W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275, z późn. zm.2) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 60 1 w § 4:
a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) wykonuje odpłatnie bez wymaganych uprawnień zadania przewodnika górskiego na dany obszar,”,
b) po pkt 1 dodaje się pkt 1a i 1b w brzmieniu:
„1a) wykonuje odpłatnie zadania międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego bez uzupełniającego szkolenia do prowadzenia wycieczek w warunkach wysokogórskich dla przewodników górskich lub bez posiadania certyfikatu UIAGM,
1b) prowadzi szkolenie dla kandydatów na przewodników górskich bez wymaganego wpisu do rejestru organizatorów szkoleń,”
źródło > http://ms.gov.pl/pl/deregulacja-dostepu-do-zawodow/

I to jest właśnie to o co nam od dawna chodzi. Nie będzie już można wymagać wynajęcia przewodnika górskiego przez grupy, w których za wykonywanie zadań przewodnika nikt nie pobiera opłaty, a organizuje i prowadzi turystykę np. w ramach działalności non profit. Nie będzie możliwe nakładanie sankcji karnych i zastraszanie turystów konsekwencjami karnymi. W tej sytuacji zapis zawarty w zarządzeniu dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego: "Turystyka piesza i narciarska zorganizowana może odbywać się w grupie nie przekraczającej 50 osób, tylko pod kierownictwem uprawnionego przewodnika, przez co rozumie się przewodnika górskiego z uprawnieniami na Sudety lub międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego" - stanie się w praktyce martwym zapisem.

Inaczej jednak sprawa wygląda z punktu widzenia organizatorów turystyki komercyjnej. Bo co znaczy wykonywać zadania przewodnika górskiego na dany obszar? Jaki ma być ten obszar???

Obecnie obszary przeznaczone do oprowadzania wycieczek przez przewodników górskich beskidzkich i sudeckich, a nawet tatrzańskich obejmują sporo terenów, które z właściwymi górami mają niewiele wspólnego. Są to w przeważającej części miasta i podgórskie kurorty oraz różne turystycznie atrakcyjne miejsca położone na niewysokich pogórzach i tenenach ledwie pagórkowatych, o dużo mniejszych deniwelacjach jak Góry Świętokrzyskie, Jura Krakowsko-Częstochowska czy nawet Wzgórza Szymbarskie na Kaszubach, okolice Cisowej Góry na Suwalszczyznie itp. Skoro nie ma być już takich formalnych wymogów co do obszarów uprawnień od przewodników miejskich i terenowych, to tym bardziej nie ma podstaw do pozostawienia dotychczasowych wymogów przewodnikom górskim.

Jak ukazuje prezentacja dotycząca deregulacji zawodów na stronie MS, jedyny oficjalny powód pozostawienia regulacji w przypadku przewodników górskich dotyczy bezpieczeństwa na wycieczkach górskich, a nie podczas oprowadzania po terenie nie różniącym się ukształtowaniem powierzchni od wielu innych terenów Polski. Pozostawienie istniejącej reglamentacji obszarów uprawnień i aktualnego wykazu obszarów wyznaczonych dla przewodników górskich by było całkowicie bez sensu. Wraz ze zmianami deregulacyjnymi trzeba będzie opracować taki nowy wykaz.

Wykazu "obszarów górskich" w ustawie nie powinien jednak ustalać geograf (wg podziału geograficznego Sudety kończą się na linii Zgorzelec, Bolesławiec, Jawor, Sobótka, Strzelin... - przewodnik górski do spaceru po płaskich terenach Przedgórza Sudeckiego?) ani urzędnik (wieś Ząb na Podhalu leży powyżej 1000 m n.p.m. i na spacer polnymi drogami do Białego Dunajca zgodnie z przepisami by miało się wymagać kwalifikacji przewodnika górskiego?), tylko doświadczeni praktycy. Inaczej nadal będziemy mieli absurdy, że zadania polegające na prowadzeniu wycieczki pieszej w celu komercyjnym po płaskich terenach jak np. z Niemczy do arboretum w Wojsławicach (teren poza zabudową miejscowości), będzie mógł wykonywać tylko przewodnik górski sudecki lub międzynarodowy przewodnik wysokogórski.

_________________
Pozdrawiam

Lech z Poznania

Image


25 Maj 2012, 15:58
Profil WWW

Rejestracja: 06 Kwi 2011, 10:18
Posty: 670
Post Re: Organizatorzy turystyki za deregulacją zawodu przewodnik
Alez drogi Lechu, przyznaj szczerze, nie masz zawrotów głowy idąc z Niemczy asfaltką do Wojsławic (czyli częsci miasta Niemczy)? Mne najbardziej porażają Wzgórza Wawrzyszewsko-Sklarskie (wschodnia część tzw. Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich). Tam ti już strach sie bać...


25 Maj 2012, 20:43
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2011, 09:49
Posty: 125
Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Re: Organizatorzy turystyki za deregulacją zawodu przewodnik
Warto posłuchać jak poseł van der Coghen opowiada się w Sejmie za uwolnieniem zawodu przewodnika górskiego podczas dyskusji nad ustawą deregulacyjną > http://youtu.be/UBjimhqbN68

_________________
Pozdrawiam

Lech z Poznania

Image


08 Lis 2012, 19:32
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
[ Time : 0.024s | 13 Queries | GZIP : Off ]