Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 16 Sty 2021, 23:53

Odpowiedz  [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
 Pies sudecki? 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Re: Pies sudecki?
Waldek Brygier napisał(a):
Buldogu,
dostałem od mego znajomego (Martinie, może byś zalogował się na forum i następnym razem sam podrzucił?) ciekawy link, pod którym jest także o pieskach:
O, to jest ciekawe.
Cytuj:
Český horský pes je psí plemeno pocházející z Československa, které se začal šlechtit v 70. letech minulého století. Za základ tohoto plemene byli použiti slovenští čuvači a kříženci několika plemen přivezených z Kanady, kteří byli chováni pro maximální výkon ve spřežení a další plemena.

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%BD_horsk%C3%BD_pes

I tu też ciekawa strona: http://cesky-horsky-pes.hafici.cz/

Lech z Poznania

Image

22 Mar 2012, 21:45
Profil WWW
Awatar użytkownika

I jeszcze na deser fotka znaleziona w jednym ze starych numerów Veselego Výletu. Zdjęcie zostało zrobione w latach 20-tych XX wieku, w Erlebachowej boudzie...

Załączniki:
piesek.jpg
piesek.jpg [ 64.49 KiB | Obejrzany 5793 razy ]
23 Mar 2012, 08:00
Awatar użytkownika

Pięknie dziękuję Wam za wszystkie wskazówki, linki oraz za śliczne fotki!
Artykuły z "Wikipedii" znałem już wcześniej.
Widzę, że temat "chwycił", proszę więc o jeszcze!
Też wpadłem na pomysł, by przejrzeć stare pocztówki, ale ja nie mam ich zbyt wiele, więc jeżeli znaleźlibyście coś w swoich zbiorach, to dajcie proszę znać.
Raz jeszcze z góry (i "z dołu") dziękuję! :)

23 Mar 2012, 11:06
Awatar użytkownika

Drogi Waldku,
dziękuje za zamieszczenie pocztówek! Ja swoje przejrzałem i niestety nie znalazłem na nich żadnej psiny. Pies na zdjęciu z Krzyżowej to ewidentnie jakieś zwierzę myśliwskie (człowiek, który stoi obok ma zdaje się strzelbę, wiec to nawet logiczne), podejrzewam, że to pewnie jakiś wyżeł lub pointer. Również na psa myśliwskiego wygląda mi zawodnik z fotografii zrobionej nad Wodospadem Szklarki. Te psy pewnie nie wnoszą wiele, bo ten ostatni należy do turystów, którzy przyjechali na wycieczkę, więc jest pewnie psem berlińskim, wrocławskim lub drezdeńskim. Także i "pałacowy" pies nie pomaga nam wiele, bo "państwo" sprowadziło go pewnie z jakiejś uznanej hodowli, by był pociechą na polowaniu.
Interesujące z naszego punktu widzenia jest zdjęcie ostatnie, gdzie piesek siedzi z ludźmi (i kotem!) przy stole, przypomina on trochę czeskiego "strakáča", rasę, która nie jest uznawana przez FCI. :D
Lechu, dziękuję za Twoje sympatyczne zdjęcia bardzo dzielnego pieska górskiego! Gdyby Sudety leżały w Yorkshire, to pies sudecki wyglądałby dokładnie tak! ;)
Sudetophliusie! Teraz będę się bał spotkać z Tobą na piwie, bo będę się obawiał, że mnie zjesz... :oops:
Serdecznie pozdrawiam wszystkich sudeckich kynologów-amatorów (a może forum czyta jakiś profesjonalista, który zechce nas oświecić?)
Buldi

24 Mar 2012, 00:58
Awatar użytkownika

Tak sobie jeszcze pomyślałem, że sporo starych widokówek, a przede wszystkim zdjęć z Karkonoszy może mieć Pavel Klimeš z Hornego Maršova, z tego co pamiętam, to ma ich coś około 30 tysięcy! Myślę, że udostępniłby swe zbiory, ale ich przejrzenie, to mrówcza praca...

24 Mar 2012, 08:32
Awatar użytkownika

Waldek Brygier napisał(a):
ma ich coś około 30 tysięcy!

Matko z córką! Kto to przekopie?! Będzie co robić na emeryturze... ;)

24 Mar 2012, 12:16

A ja dziś wyczytałem, że Barack Obama w dzieciństwie zjadał psy (oraz węże i jakieś robale jeszcze). Ciekawe, jakiej rasy były zjadane przez Baracka pieski. Może buldogi... Jeśli tak, to ktoś ma prawo się bać... (np. buldog po sudecku na kolację w Białym Domu... ).

18 Kwi 2012, 19:27
Awatar użytkownika

Nigdy za nim [Obamą] nie przepadałem... Teraz wiem dlaczego... :evil:

25 Kwi 2012, 16:20
Awatar użytkownika

W te wakacje widziałem przed jednym schroniskiem (niestety, nie było to w Sudetach) piękną scenę z udziałem dwóch dorodnych psów schroniskowych. Jeden z nich (większy, wręcz olbrzymi), był płowym mastifem angielskim, drugi, mniejszy od tamtego (ale i tak dość spory), srebrzystm cane corso. Dzień był upalny, duszny i pani owych psów rzucała im kija do strumienia czy też małej, płytkiej rzeczki, nad którą stało schronisko. Obydwa psy chciały złapać dągala, ale mniejszy cane corso był wyraźnie bardziej uważny i przede wszystkim dużo zwinniejszy oraz szybszy. Gdy patyk z pluskiem lądował między kamieniami w płytkiej wodzie, mniejszy z psów w kilku skokach był już przy nim, podczas gdy większy ledwie zdążył obrócić łeb w tamtą stronę. Sytuacja powtarzała się kilka razy, aż w końcu kolosowi-molosowi zrobiło się pewnie przykro, że ciągle tylko jego mniejszy kuzyn wyciąga kijek z wody i z wyrazem samozadowolenia na paszczy niesie go swojej pani. Też zapragnął zostać pogłaskanym po pomarszczonym czole, podszedł do cane corso, powiedział jedno basowe "baff", tamten upuścił patyk i zadowolony mastiff z dumną miną zaniósł kija i złożył go u stóp pani.
Ot, taka psia historyjka z wakacji. Zdjęcia niestety nie mam.

Mam za to zdjęcie innego, równie sympatycznego psiaka, spotkanego na szlaku kilka dni przed zaobserwowaniem scenki opisanej powyżej. I choć nie jest to pies sudecki, zamieszczam jego fotografię w załączniku, gdyż zwierzaki tej rasy ostatnio często spotkać można także i w naszych górach - zwłaszcza po czeskiej stronie.

Załączniki:
Pies na szlaku.jpg
Pies na szlaku.jpg [ 146.77 KiB | Obejrzany 5029 razy ]

17 Wrz 2012, 22:50
Awatar użytkownika

Zgodnie z obietnicą, daną w innym wątku, do galerii schroniskowych psów sudeckich dodaję małego Münsterländera, spotkanego w chacie Návrší w Masywie Śnieżnika.
To - po dodanym niedawno przez tomacha* buldożku francuskim z Jagodnej (por. viewtopic.php?f=2&t=551) - kolejna rasa na coraz dłuższej już liście. :D
Niezmiennie proszę o więcej!

*) Mam nadzieję, drogi tomachu, że dobrze Cię "odmieniłem", oraz, skoro sam piszesz swój nick małą literą, że pisząc tak samo jak Ty nie popełniłem nietaktu - w razie czego proszę mnie pouczyć!
I raz jeszcze dziękuję za fotografię Jody. :)

Załączniki:
Münsterländer.jpg
Münsterländer.jpg [ 231.91 KiB | Obejrzany 4949 razy ]

Ostatnio edytowany przez Buldog, 12 Lis 2012, 14:16, edytowano w sumie 1 raz

04 Lis 2012, 17:21
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość