Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 16 Sty 2021, 23:17

Odpowiedz  [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
 Pies sudecki? 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Post Pies sudecki?
Drogie Forumowiczki, drodzy Forumowicze,
zainspirowany fotografiami Waldka i Jaśka postanowiłem - jako kynolog-amator - zainteresować się (i zająć) kwestią istnienia (lub nie) sudeckiej rasy psa.
By wszystko było w jednym miejscu, pozwoliłem sobie założyć nowy temat, a teraz podsumuję to, co napisałem w swoich poprzednich postach.
Wyszedłem z następującego założenia podstawowego:
Istnieje wiele ras psów, najczęściej pasterskich, które bezpośrednio pochodzą (lub pośrednio wywodzą się) z poszczególnych pasm górskich: sznaucery olbrzymie z Alp Bawarskich (ich mniejsi kuzyni z pogórzy), owczarki belgijskie z Ardenów, niemieckie ze Szwarcwaldu, że o podhalańskich nie wspomnę. Podobnie ma się sprawa z bergamaskami i rozmaitymi rasami rodem ze Szwajcarii. Dokonana przez czeskich kynologów "rekonstrukcja" owczarka szumawskiego (chodský pes, rasa nie jest [jeszcze] uznana przez FCI) pozwala mieć nadzieję, że kiedyś uda się dotrzeć do rasy sudeckiej, choć mogą być z tym pewne kłopoty, gdyż:
- praktycznie na terenie całych (z niewielkimi wyjątkami) Sudetów doszło do wymiany ludności, zerwana została ciągłość osadnicza; odsunięto ludzi, ale z nimi pewnie też i ich psy (czy wypływa stąd wniosek, że obecnie żyjących przedstawicieli domniemanej rasy sudeckiej należałoby szukać na Náchodsku?);
- Sudety są mocno "zurbanizowane", istnieję więc niebezpieczeństwo, że lokalna rasa wyparta została przez uznane i modne rasy obce (a zanik tradycyjnych form pasterstwa dodatkowo komplikuje sytuację, tym bardziej, że nastąpiło to już dość dawno).
Poniekąd na potwierdzenie tego ostatniego przywołać można aktualnie występujące "psy schroniskowe" w obiektach sudeckich: owczarki niemieckie lub ich mieszańce, rozmaite rasy szwajcarskie, boksery i inne molosowate, a nawet pudle, jamniki, yorki i ratlerki!
Pozostaje ikonografia - i tu właśnie apel do Was! Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i informacje; Sudetophilus już kilka podrzucił - dzięki! Odpadają oczywiście takie przykłady jak wielki pies przedstawiony na ogromnym obrazie na zamku Grodno. To zwierzę "dworskie", pewnie jakaś odmiana doga, a mnie chodzi w pierwszej linii o psy pasterskie (choć może były jakieś typowo sudeckie psy myśliwskie?).
Jako się rzekło, wszystkich kynologów-amatorów - i nie tylko - proszę o wskazówki!
Pisane na "komórce" w poczekalni do stomatologa. A może weterynarza?

22 Mar 2012, 11:47
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Re: Pies sudecki?
Myślę, że pies sudecki by musiał wyglądać mniej więcej tak, jak na poniższych fotografiach.

Image

Image

Lech z Poznania

Image

22 Mar 2012, 15:23
Profil WWW

Czy ten piesek w plecaku to prowiant?

22 Mar 2012, 19:14
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Nie, to nie prowiant. Kultura kulinarna chińczyków jest mi raczej obca (poza nielicznymi wyjątkami). Po prostu po zaliczeniu sporej ilości kilometrów po górach żal się pieska zrobiło i wylądował w plecaku. To w nagrodę, że wcześniej dobrze pilnował plecaków.

Lech z Poznania

Image

22 Mar 2012, 19:28
Profil WWW

Czyli nie hotdog, ale piesek-znajda. Spotykało sie takich piesków sporo. Kiedyś na Kokorinsku cały (zimowy) dzień szły za nami od Starego Bernstejnu do Starych Spavów trzy pieski. Raczej wątpię, by znalazły (już o zmierzchu) drogę powrotną (ca 20 km). Zresztą, chyba przyniosły pecha, bo wtedy złamałem sobie palca u ręki. Lepszy był Qiunburg - przypałętał się w Wierzbnie pod Pradziadem, a pozbylismy sie go (z wielkim trudem) w Hermanivicach wsiadając do autobusu CSAD. Po drodze zaliczył z nami stejnojimenne ruiny zamku... Trudno jednak po kotowatym (czyli po mnie) oczykiwać, by wziął psa do plecaka. My duże koty psy możemy najwyżej zjeść, ale głód musi być duży. W normalnym stanie nieugłodzenia ekstremalnego raczej wolimy ryby, ptactwo choć i kopytnymi nie pogardzimy. Może być też królik. Od biedy robale, jak raki i frutti di morte, przepraszam - di mare. Czego i wam zyczę... (mare, nie morte).
Te góry za Lechem to coś śnieżnicko-jesionickiego?

22 Mar 2012, 19:57
Awatar użytkownika

Buldogu,
dostałem od mego znajomego (Martinie, może byś zalogował się na forum i następnym razem sam podrzucił?) ciekawy link, pod którym jest także o pieskach:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Národní_plemena_Česka

22 Mar 2012, 20:51
Awatar użytkownika

A i jeszcze wpadłem na pomysł, że dobrze byłoby przewertować wydawnictwa ze starymi pocztówkami. Przejrzałem kilka książek i muszę powiedzieć, że pies nie cieszył się chyba zbytnią estymą, skoro tak mało go na pocztówkach. Znalazłem dwie sztuki, z których pierwsza pochodzi z Krzyżowej, więc nie wiem, czy się nada? Wszak to podobnie jak dyskryminowany okaz z zamku Grodno, pies pałacowy... Drugi natomiast to pies z końca XIX wieku znad Wodospadu Szklarki (wykadrowałem nieco, ale przecież chodzi nam o czworonoga, a nie o wodospad).

Załączniki:
piessudecki02.jpg
piessudecki02.jpg [ 107.16 KiB | Obejrzany 8310 razy ]
piessudecki01.jpg
piessudecki01.jpg [ 115.41 KiB | Obejrzany 8310 razy ]
22 Mar 2012, 21:02

A ja znalazłem taki news: Majitel hledal svého psa, našel ho připraveného k jídlu
więcej tu: http://www.novinky.cz/krimi/262687-maji ... jidlu.html :o :x

22 Mar 2012, 21:05

A to jeden z kometarzy: "Mňam pes. Nejraději je mám na hříbkách nebo na česneku.". Albo to: "Je mi jasné, že dostanu mínusy... ale... Pokud se na to podíváme trochu s nadhledem, tak pro ty dva to byla možnost, jak se najíst... Prostě jídlo šlo náhodou kolem!, a samo... Jakoby zaběhlý pes. No nekupte to, když je to tak levné... ;-) U nás je všeobecně vžito, že se psi nejedí. Já tvrdím, že je to dáno pouze zdejší kulturou, tudíž, pokud by někdo měl svého psa, a chtěl by ho sníst, nevidím důvod, proč by ho nemohl sníst. Otázka usmrcení zvířete je další věcí. pokud se nepletu, téměř jakékoliv hospodářské zvíře, myslím co je nad drůbeží, může usmrtit pouze osoba k tomu oprávněná! To je např. veterinární lékař, policista při zákroku, řezník s patřičným vzděláním... Takže pokud by si někdo na jatka dovezl svého mazlíka co si ho vychovával na pekáč, nevidím důvod, proč by mu ho nemohli " porazit"...". Bez komentarza!

22 Mar 2012, 21:11

To juz ostatni: "Gulášek ,mňam. Mají si ty psy hlídat.". I to tez prawda! Za chwilę wyskoczę pobiegać i bez gazu na psy w kieszonce ani rusz. Zaraz będą atakować, bez smyczy, bez kagańca, z pyskatą panią lub panem... A tak, hycel, kucharz, kelener... hotdog, gulaszek, na grybkach...

22 Mar 2012, 21:16
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 37 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość