Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 21 Wrz 2020, 02:38

Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
 Odnaleziono ławeczkę hrabiny von Reden 
Autor Wiadomość

Post Odnaleziono ławeczkę hrabiny von Reden
Wiosna idzie, bo kwiatki tu i tam:
"W rezultacie tego odkopano kolejne elementy. W sumie było ich 28 sztuk". Czyli ich (elementów) było 28 sztuk!
"Niestety po II wojnie światowej, kiedy na tych terenach działy się różne rzeczy..." - zapewniam, że przed wojną, jak i dziś, też działy się i dzieją się tam różne rzeczy.
"Nie była to jednak ławeczka w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Po pierwsze jej rozmiary umożliwiały swobodne korzystanie z niej kilku osobom" - pod oknem mam kilka ławek, tak na oko trzy-, czteroosobowych. Nie są zbyt stare...
Niemniej, to miło, że ławka (a nie ławeczka) się odnalazła.

14 Lut 2015, 01:55
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Post Re: Odnaleziono ławeczkę hrabiny von Reden
Odnaleziono pozostałości ławeczki hrabiny von Reden i szybko ma zostać zrekonstruowana. A ja się pytam co z byłą rezydencją Antoniego Radziwiłła - namiestnika Wlk. Księstwa Poznańskiego w pobliskiej Ciszycy? Dlaczego to miejsce od dziesiątek lat leży poza szlakami turystycznymi i trasami typowych wycieczek, choć od dawna aż prosi się o wytyczenie i wyznakowanie tam szlaku pieszego, jak i objęcie tego niszczejącego zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego wraz z romatyczną pseudoruiną na szczycie wzgórza należytą opieką? Czy by nie przydało się tam - podobnie jak w Bukowcu - urządzić ścieżkę dydaktyczną, ustawić tablice poglądowe, także zrekonstruować różne ławeczki itp. czy nawet utworzyć choćby skromną izbę pamięci dawnych właścicieli?

Na oficjalnej stronie internetowej Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej > http://www.dolinapalacow.pl/Oferta-wydawnicza.html znajdziemy liczne oferty wydawnictw zawierających opisy obiektów, których znaczna część de facto leży już poza Kotliną Jeleniogórską. Niestety trudno doszukać się w ofertach opisów obiektów rezydencjonalnych w Kotlinie Jeleniogórskiej informacji o opisie Ciszycy. Również w ofercie wycieczek brak wzmianki o Ciszycy. Dlaczego to miejsce tak silnie związane z historią Polski i polskimi rodami magnackimi leży poza zainteresowaniami lokalnych gospodarzy? Doprawdy nie rozumiem takiej dyspoporcji w opiece nad obiektami zabytkowymi w regionie karkonoskim.

Lech z Poznania

Image

24 Lut 2015, 12:30
Profil WWW

Może dzieje się tak dlatego, że dawno temu niejaki Sienkiewicz obsmarował Radziwiłłów w takiej jednej powieści, a potem pewien reżyser zrobił z tego przydługi film i dziś każdy niemal Polak myśli, że wszyscy Radziwiłłowie byli źli, a nawet gorsi, na przykład niedobrzy... To tak jest, jak ludziska historii uczą się z pieśni i z powieści oraz z filmów. Dawno temu byłem na jakimś panelu czy dyskusji po referacie - nie pamiętam okoliczności - ale pamiętam jeden szczegół. Pewien wrocławski, ongiś wzięty autor przewodników, poza tym uczony mąż z uniwersytetu, narzekał, że o czymś tam w średniowieczu nie ma skąd czerpać rzetelnej wiedzy i że zostaje tylko Kraszewski ze swymi powieściami. Naprawdę tak jakoś powiedział! Także o tym Sienkiewiczu i Radziwiłłach to najprawdziwsza prawda jest. Jaki z tego morał - ano taki, szanowny Lechu, że chyba - jak chce się świat zmienić - powieści trzeba pisać. Choć kto wie, czy dzisiaj nie wystarczy blog jakiś.
Śmiałości mi brak, żeby podpowiedzieć "trzecią drogą" - mową wiązana się uzewnętrznić.
Napisać sonecik,
poemat stworzyć
Rymy w tablecik
I sławy dożyć!
:roll:

25 Lut 2015, 01:10
Awatar użytkownika

Co jak co, ale w wydanym w Poznaniu około roku 1825 przewodniku propagującym wędrówki po Karkonoszach - pierwszym w języku polskim przewodniku górskim (strona tytułowa poniżej) - autor zwrócił uwagę nie na inne, a właśnie na rezydencję Radziwiłłów w Ciszycy (str. 6): "Chcąc ze Szmideberga udać się w podróż na góry, można z dwóch ścieżków iedną obrać; iedna prowadźi do przyiemney, o 3/4 mile od miasta odległey wioski Buszvorwerk ku Szteinseifen: druga idźie wzdłuż miasta, koło plantacyów, gdzie Jey Królewiczowska Imci Xiężna pruska Louiza, godna małżónka J.O.Xięcia Radziwiłła latową porą przebywa ..." Ten fragment wskazuje aż nadto dobitnie, że za inicjatywą wydania takiego przewodnika z przeznaczeniem dla Polaków stoi sam Antoni Radziwiłł. Na to też nikt nie zwraca uwagi.

Image

Image

Przy drodze do dawnej rezydencji namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego stoi tablica informacyjna, będąca już w kiepskim stanie z tylko bardzo lakonicznym opisem, w którym o dawnych polskich właścicielach nie ma ani słowa, choć o rodzinie Radziwiłów sporo pisano też w pozytywnym tonie, np. Fabiański J., "Pod Kowarami Książę Antoni Radziwiłł komponował operę Faust", Kowary. Szkice z dziejów miasta, Jelenia Góra, 1988; Trzeciakowscy Maria i Lech, "W dziewiętnastowiecznym Poznaniu", Wydawnictwo Poznańskie, 1987; "Wielkopolski Słownik Biograficzny", Poznań, 1983, a nawet po niemiecku, np. Baer Oswald, "Der Engel von Ruhberg", Breslau, 1889. Pisała ostanio Dagmar von Gersdorff w wydanej (w polskiej wersji) w ubiegłym roku książce "Na całym świecie tylko Ona. Zakazana miłość księżniczki Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego". Książka ta zyskała nawet miano "Szekspirowskiej tragedii u stóp Karkonoszy" > http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=907750 Ciekawe, że w przeciwieństwie do Ciszycy w pobliskim Bukowcu można było ustawić tablice szczegółowo informujące m.in. o dawnych właścicielach, ich upodobaniach itp. Coś tu w tym wszystkim mi śmierdzi, tylko nie wiem czym.

Lech z Poznania

Image

25 Lut 2015, 10:44
Profil WWW
Awatar użytkownika

Cytat wypowiedzi "Dolina Pałaców i Ogrodów" na Facebooku:
Cytuj:
Panie Lechu, cieszę się, że odbiera Pan nasze działania tak szeroko. Jednak w stosunku w Bukowca dla 100 ha parku mamy prawo własności. Jest to wymóg podstawowy do ubiegania się o dofinansowania m.in na tablice informacyjne o których Pan wspomina. Niestety w przypadku Ciszycy sprawy własności są znacznie bardziej skomplikowane a my nie mamy do tego obiektu żadnych podstaw bezpośredniego działania. Proszę nie poszukiwać innego "dna" związanego z naszym zaangażowaniem w Bukowcu a jego brakiem w Ciszycy oprócz tego, że park i folwark w Bukowcu należy do nas a Ciszyca nie. Nie pomijamy Ciszycy też w naszych wydawnictwach. Znajdzie Pan o niej informacje w przewodniku, mapie czy broszurze dot. Kowar. W naszych działaniach doceniamy Ciszycę. Dzięki nam znalazła się w Parku Kulturowym, została wpisana na Listę Pomników Historii a ostatnio została ujęta we wniosku o wpis obiektów z Kotliny Jeleniogórskiej na listę informacyjną Narodowego Instytutu Dziedzictwa mogących ubiegać się o UNESCO. To wszytko, mamy nadzieję doprowadzi do przesileń własnościowych tego obiektu i znajdzie się wreszcie odpowiedni gospodarz tego obiektu. I wreszcie a było to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń kulturalnych w ostatnich latach, wystawiliśmy Operę Fausta z muzyką Antoniego Radziwiłła. Jeśli miałby Pan jakiekolwiek pytania związane z naszą działalnością to proszę o kontakt. Krzysztof Korzeń
Jest więc nadzieja, że coś się tam zmieni na lepsze, o ile zmieni się gospodarz obiektu. A to niestety nie wiadomo kiedy nastąpi. No to pięknie. Czyli na taki drobiazg jak postawienie nowej tablicy informacyjnej o dawnej rezydencji Antoniego Radziwiłła w Ciszycy ze szczegółowym opisem na razie nie ma co liczyć.

Co informacji o wystawieniu Fausta to mam małą uwagę. Otóż na stronie > http://www.dolinapalacow.pl/faust.html czytamy archiwalną wiadomość: "Zapraszamy Państwa na operę "Faust" Johanna Wolfganga Goethego z muzyką Antoniego Radziwiłła. Premiera po raz pierwszy w Polsce odbędzie się 15 sierpnia 2012 roku w Pałacu w Wojanowie o godzinie 20.00." Ta wiadomość zawiera nieścisłość. Premiera opery "Faust" z muzyką Antoniego Radziwiłła po raz pierwszy w Polsce odbyła się w dniu 5 kwietnia 2003 roku w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Byłem na tej premierze i zarówno scena jak i muzyka bardzo mi przypadły do gustu.

Lech z Poznania

Image

04 Mar 2015, 09:30
Profil WWW
Awatar użytkownika

Sudetophilus napisał(a):
Także o tym Sienkiewiczu i Radziwiłłach to najprawdziwsza prawda jest. Jaki z tego morał - ano taki, szanowny Lechu, że chyba - jak chce się świat zmienić - powieści trzeba pisać.

Bingo! Punkt dla literatury!

09 Mar 2015, 23:05
Awatar użytkownika

Na stronie UM w Kowarach jest krótka informacja o pałacu w Ciszycy http://www.kowary.pl/pl/atrakcje-kowary/ciszyca/atrakcje-turystyczne. Czy wzmianka o Radziwiłłach i Czartoryskich pojawiła się tam na skutek mojej interwencji - tego nie wiem, bo na mojego e-maila z uwagami wysłanego przed blisko dwoma laty odpowiedzi nie otrzymałem. Napisałem też do Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej i tak samo nie doczekałem się odpowiedzi.

Kiedy ten stan rzeczy pozwoliłem sobie skrytykować niedawno na Facebooku, zarzucomo mi m.in. chęć siania fermentu. Jednak opłaciło się zasiać ten ferment, bo w końcu odezwał się prezes FDPiOKJ Krysztof Korzeń. W cytowanej wyżej odpowiedzi tłumaczy, że "w naszych działaniach doceniamy Ciszycę" ale to nie ich własność i nic tam zrobić nie mogą. Jest to o tyle dziwne tłumaczenie, bo tak naprawdę zarośnięte chaszczami wzgórze Radziwiłłówka i droga biegnąca obok pałacu są ogólnodostępne.

Na stronie Kowar na jednej z fotografii (wg metadanych sprzed ponad trzech lat) można zobaczyć jak "dużą" tablicę tam ustawiono > http://www.kowary.pl/public/phpthumb/phpThumb.php?src=/home/kowaryadm/domains/kowary.pl/public_html/public/files/40509.jpg
Widać też znak szlaku rowerowego. A skoro u podnóża wzgórza jest szlak rowerowy, to pieszej ścieżki dydaktycznej na wzgórze naprawdę wytyczyć się nie da czy choćby ustawić jednej porządnej tablicy poglądowej jakich wiele można było ustawić w pobliskim Bukowcu?

Czyli w centrum zainteresowania nadal ma być Bukowiec, a sprawa Ciszycy zostaje odłożona ad calendas graecas.

Lech z Poznania

Image

31 Mar 2015, 09:46
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości