http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Śląsk i jego dzieje

     Tysiącletnie dzieje Śląska były już tematem wielu książek. Ostatnie dwie dekady szczególnie obfitowały w różne prace o charakterze monograficznym i syntetycznym, naukowym jak i popularnym. Niemałe osiągnięcia poczyniono także na polu współpracy między historykami z Polski, Czech i Niemiec, trzech państw, których dzieje najmocniej splotły się z historią nadodrzańskiej krainy. Dotąd jednak nie stworzono książki, która stanowiłaby efekt wspólnego wysiłku badaczy z Polski i Niemiec.

     Autorzy książki: Arno Herzig, Małgorzata i Krzysztof Ruchniewiczowie są reprezentantami różnych pokoleń i różnych historycznych szkół. Ich wspólnym dążeniem jest zaoferowanie czytelnikowi opisu dziejów Śląska, który łączyłby wysoki poziom merytoryczny z przystępną narracją i atrakcyjną szatą graficzną. „Śląsk i jego dzieje” to książka, w której czytelnik znajdzie nie tylko wykład historii politycznej krainy, ale i obszerne przedstawienie rozwoju jej kultury i przemian społecznych. Autorzy za cel postawili sobie przedstawienie historii Śląska nie z perspektywy interesów rywalizujących o niego państw, ale raczej z punktu wewnętrznego rozwoju regionu, postaw i dążeń jego mieszkańców. Wielowiekowa historia Śląska, obfitująca w momenty dramatyczne, wojny i zmiany przynależności państwowej, przekształcenia religijne i narodowościowe, jest także opowieścią o tworzeniu się odrębnej kultury śląskiej i tożsamości, którym cios przyniosły konflikty XX w. Jest także opisem rodzenia się nowej identyfikacji dolnośląskiej w końcu XX w., oraz rozwoju tożsamości górnośląskiej, ciągle chyba w Polsce za mało znanej i rozumianej.

     Książka jest rozszerzoną i uzupełnioną polską wersją publikacji Schlesien. Das Land und seine Geschichte (Hamburg 2008). Tom, wyróżniający się obfitą i atrakcyjną ikonografią, wydała oficyna Via Nova, znana z ciekawych książek o historii Śląska i jego stolicy.


Arno Herzig, Krzysztof Ruchniewicz, Małgorzata Ruchniewicz: ''Śląsk i jego dzieje''. Wydawnictwo Via Nova, Wrocław 2012. Okładka twarda, format 23 x 28,5 cm, stron 304, liczne kolorowe i czarno-białe ilustracje

Kup książkę w naszej księgarni regionalnej
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2012-04-15, godz. 11:11, Odwiedzin: 5427
Komentarze
pieszur 2012-04-15 17:17
Ksiażka, z uwagi na autorów, zapowiada się niezwykle ciekawie. Widziałem ją w księgarni, ale droga trochę była (86 złotych!), muszę dojrzeć do jej zakupu. Dużo w niej ilustracji i map, pomagających zrozumieć naszą zawiłą historię.
Sudetophilus 2012-04-17 22:41
A ja mam poważne obawy, bo Ichże książka o Ziemi Kłodzkiej bardzo nierówna jest, a chwilami konsternująca. Miejmy nadzieję, że prof. Herzig (sprawy o których pisze dr Ruchniewicz mnej mnie interesują) wyciągnął wnioski z krytycznych recenzji tamtej pracy.
Boże, ile ostatnio tych syntez dziejów Śląska. A w tym roku szykuje sie koljena, chyba kilkutomowa... (środowisko opawskie "coś knuje").
Waldek Brygier 2012-04-26 07:40
Sudetophilusie, polecam się łaskawej pamięci, gdy coś się ukaże...
Sudetophilus 2012-05-21 19:17
Podczytałem dziś tę ksiażkę. Kolejna gazetowa historia Śląska, pełna błędów i wypaczeń, błędów - dodajmy - o charakterze zasadniczym. Chyba trzeba będzie wprowadzić jakiś indeks ksiąg... - jeśli nie zakazanych (choć tab byłoby dla ludzkości lepiej), to niepoważnych.
Tak, wiem, powinienen napisać recenzję - jak mi ktoś da egzemplarz recenzyjny (a także wydanie niemieckie, bo część błędów mógł wygenerować przekład, przynajmniej w części autorstwa A. Herziga...), to napiszę.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0874829292