http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Czechy. Camping & caravaning

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Orlickie

Schronisko Kozicowa Hala

     Najdalej na północ wysunięte górskie schronisko turystyczne Gór Orlickich znajdowało się w Dusznikach-Zdroju, w peryferyjnej osadzie na Koziej Hali. Obecnie nie ma tam ani hali, ani schroniska. Został dom wypoczynkowy w lesie.Byłe schronisko, stan z 2009 r.     Pierwszym polskim użytkownikiem obiektu była Kłodzka Spółdzielnia Turystyczna. Obiekt usytuowany był przy Drodze Orlickiej, ponad 2 km na południe od przełęczy Polskie Wrota. Schronisko dysponowało 10 kompletnie urządzonymi pokojami z dostępem do bieżącej wody i elektryczności. W 1948 r. znalazło się w gronie 35 obiektów przydzielonych przez Ministerstwo Ziem Odzyskanych Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu, wraz z subwencją na remont. W 1949 r. schronisko oferowało 30 miejsc noclegowych. Określano je wtedy jako położone na Koziej Hali. Ta nazwa miejsca utrwaliła się później, odsyłając w zapomnienie Kozicową Halę.

     W lutym 1950 r. opublikowano informacje o sześcioletnim planie rozbudowy urządzeń turystycznych. Umieszczono w nim remonty schronisk, m.in. na Kozicowej Hali, Puchaczówce czy Jaworniku. W tym czasie schronisko na Kozicowej Hali czynne było tylko dorywczo. Wycieczkom doradzano, aby wcześniej zamiar skorzystania z tego obiektu zgłaszały w kłodzkim oddziale PTT.

     Niestety, był to już ostatni rok dostępności schroniska dla turystów. W 1950 r. kłodzki oddział PTT wydzierżawił budynek wraz z przyległym gospodarstwem i inwentarzem żywym na 5 lat Gliwickim Zakładom Wyrobów Ogniotrwałych. W 1951 r. budynek uległ częściowemu spaleniu. Przeprowadzona w następnym roku kontrola Najwyższej Izby Kontroli w PTTK w Polanicy-Zdroju, będącym następcą prawnym byłego oddziału PTT, wykazała, że dzierżawca nie przeprowadza remontów. Pod koniec 1963 r. prasa pisała, że dawne schronisko na Koziej Hali wykorzystywane jest tylko przez kilka tygodni w roku i służy wtedy do organizowania dziecięcych kolonii letnich. Sugerowano, aby budynek przejęło Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych „Śnieżnik" albo PTTK.

     Tak się nie stało, byłe schronisko zostało zwykłym domem wczasowym (ob. Dom Wypoczynkowy Korund - przyp. red.).
Tekst i fot. Tomasz Rzeczycki - www.gorypolski.pl
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Sudety", nr 7(112)/2010
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2012-03-05, godz. 09:50, Odwiedzin: 2779
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0731549263