http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Mysłakowice - Dom Tyrolski

     Okres niepokojów społecznych spowodowanych waśniami religijnymi był bezpośrednią przyczyną opuszczenia rodzinnych stron przez grupę ponad 400 Tyrolczyków. Po trzech tygodniach wędrówki i przebyciu ponad 700 kilometrów dotarli wreszcie w czterech grupach w dniach 20 września – 17 października 1837 r. do Kowar. Warunki były trudne, ale wkrótce z finansową pomocą króla Prus Fryderyka Wilhelma udało się dla przybyszy wybudować szereg domów, zwanych dzisiaj z racji swego wyglądu tyrolskimi. Największe ich zagęszczenie znajduje się w Mysłakowicach przy ul. Daszyńskiego, ale najbardziej znany jest Dom Tyrolski przy szosie z Jeleniej Góry do Karpacza.

     W tym starym tyrolskim domu znajduje się stylowa restauracja, a na piętrze niezwykle ciekawa ekspozycja prezentująca losy Tyrolczyków, przyczyny ich emigracji, dokumenty związane z tym wydarzeniem oraz sposoby budowy ich domów i życie codzienne. Wystawę uzupełniają reprodukcje starych rycin ilustrujących opuszczenie rodzinnego kraju i przybycie do Prus. Oprócz tego znajduje się niewielka ekspozycja z wyrobami z lnu miejscowej fabryki.

 
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2012-03-04, godz. 21:26, Odwiedzin: 6590
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0681681633