http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Sudety nr 103

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Kowary – Sztolnie, Skarbiec Walonów

     Tradycje górnicze w okolicy Kowar, a dokładniej w dolinie Jedlicy sięgają XII wieku. Według starych kronik w 1148 mistrz waloński Laurentius Angelus założył tutaj pierwszą kopalnię i przez kolejne wieki niemal zawsze pomyślność pobliskich Kowar związana była z wydobyciem cennych kruszców z ziemi. Aż nadeszły lata 20-te XX wieku, kiedy to Niemcy zaczęli szukać w regionie rud uranu. Zapoczątkowało to nową kartę w dziejach miejscowości. Okres po II wojnie światowej to czas tajemniczych działań naukowców rosyjskich i eksploatacja rud uranu, w całości wywożonych do dawnego ZSRR. Górnicy pracowali wówczas bez zabezpieczeń, często nie zdając sobie sprawy ze skutków napromieniowania, któremu podlegali.

     W czasach bardziej nam współczesnych w jednej z 20 wydrążonych sztolni utworzono inhalatorium radonowe, w którym leczono zaburzenia potencji u mężczyzn oraz choroby układu krążenia i oddychania. Po przerwie dzisiaj inhalatorium nadal działa w ramach kompleksu wypoczynkowego Jelenia Struga. Do zwiedzania udostępniono natomiast jedną ze sztolni poszukiwawczych, którą prowadzi podziemna trasa turystyczna. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 40 minut i w jej trakcie można obejrzeć m.in. Skarbiec Walonów składający się z kolekcji ciekawych minerałów występujących w Sudetach oraz zapoznać się z historią Walończyków na tych terenach. Każdemu chętnemu udostępniana jest również tutejsza woda-cud zwana od swych właściwości Potencjałką.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2012-03-04, godz. 21:25, Odwiedzin: 6623
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0863261223