http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Wzgórza Trzebnickie 1:50 000

Wydawnictwa » Książki

Dokładne opisanie jeleniogórskiego ciepłego zdroju...

     Jest to tłumaczenie z języka niemieckiego (A. Paczos) jednego z najstarszych opisów Cieplic, autorstwa Caspara Schwenckfeldta (zwanego „śląskim Pliniuszem”), powstałego na przełomie XVI i XVII w. Dzieło to ukazało się drukiem pierwszy raz w 1607 roku. Było kilka razy wznawiane i nawet po stu latach nie straciło na aktualności, czego dowodem było wydanie z 1708 roku, na którym opiera się obecny przekład. Jest to pierwsze tłumaczenie na język polski w całości, uzupełnione o niezbędne przypisy, wzbogacone o ilustracje.

     Wydawnictwo to jest także pierwszą pozycją nowego cyklu pod wspólnym tytułem „Źródła Cieplickie”, zainicjowanego przez Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze (S. Firszt). Kolejne, dotyczące Cieplic, uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry, w zamyśle pomysłodawcy będą dotyczyły dziejów, współczesności, zabytków, mieszkańców i wybitnych osobowości najsłynniejszego karkonoskiego uzdrowiska.

     Caspar Schwenckfeldt (1563-1609) gryfowianin, lekarz miejski w Gryfowie Śląski, Jeleniej Górze i Cieplicach oraz w Görlitz. Badacz przyrody i farmaceuta, autor wielu dzieł na temat przyrody i medycyny. Jedna z najwybitniejszych postaci Dolnego Śląska wszech czasów.


Caspar Schwenckfeldt: ''Dokładne opisanie jeleniogórskiego ciepłego zdroju położonego na Śląsku pod Karkonoszami''. Wydawnictwo Ad-Rem, Jelenia Góra 2011. Okładka twarda, format 15 x 21 cm, stron 172, czarno-białe ilustracje 

Zobacz książkę w naszej księgarni regionalnej
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2012-02-17, godz. 10:19, Odwiedzin: 5438
Komentarze
Buldog 2012-02-17 13:11
Coś trochę wybiórczo potraktowano tu biografię autora... Czyżby - w katolickim kraju - bano síe przyznać, że to też reformator? Jednym słowem heretyk.
Lechu 2012-02-17 19:28
Czy aby na pewno ten sam Caspar Schwenkfeld był twórcą doktryny religijnej Schwenkfeldystów? Bo jest rozbieżność w datach urodzin i śmierci. Ów twórca doktryny żył - jak podają źródła - w latach 1489-1561, a badacz przyrody i farmaceuta - jak czytamy wyżej - w latach 1563-1609.
Buldog 2012-02-19 11:48
Zaiste, to nie ten sam zawodnik. Cóż, funkcjonuje porzekadło, że nie jednemu psu Burek, co jednak w kontekście tych zacnych mężów może raczej nie powinno mieć zastosowania. Biję się przeto w pierś i wołam "mea culpa"!
Sudetophilus 2012-02-19 18:22
Zwłaszcza, że Schwenckfeldów jak psów... Jeden nawet (Johannes w XIV w.) był inkwizytorem! Inny heretykiem... Taka rodzinka.
Buldog 2012-02-19 18:51
Na swoje - marne przyznam szczerze - usprawiedliwienie dodam, że informację, jakoby C.S. "od Cieplic" i C.S. "od reformacji" to była jedna i ta sama osoba, powtarzam za "uznaną badaczką protestantyzmu na Śląsku" (o kogo chodzi - więcej nie powiem, nawet na priva, to "w środowisku" dość znana postać!), która kiedyś coś takiego powiedziała, bodajże w publicznym wystąpieniu.
Nic to. Dziękuję, szanowny Lechu, za wyprowadzenie mnie z błędu. Pies i człowiek uczą się całe życie.
A morał na dziś:
Nie wierz autorytetom.
Zwłaszcza kobietom?
No może tylko kobietom-autorytetom.
A kobietom w ogóle?
Te kochaj czule!
I tym optymistycznym akcentem ...
Lechu 2012-02-19 19:18
[quote="Buldog":3snj3utb]Na swoje - marne przyznam szczerze - usprawiedliwienie dodam, że informację, jakoby C.S. "od Cieplic" i C.S. "od reformacji" to była jedna i ta sama osoba, powtarzam za "uznaną badaczką protestantyzmu na Śląsku" (o kogo chodzi - więcej nie powiem, nawet na priva, to "w środowisku" dość znana postać!), która kiedyś coś takiego powiedziała, bodajże w publicznym wystąpieniu.[/quote:3snj3utb]Nie czasami o inicjałach BM, jeśli oczywiście się nie mylę?
Buldog 2012-02-19 19:23
Akurat nie, ale więcej nie powiem!
Sudetophilus 2012-02-19 21:18
Inicjały pewnie trzy by były...., choć mogą być i dwa... BM - też mi autorytet.

No to i ja mową wiązaną:

Lechu Buldoga sprostował
A Pion wciąż nieomylny
Rysio z Emilem epatował
Lecz Administrator silny
Sprowokowany nie został
I tak oto nam powstał
Klimacik przedwiosenny, błogi
Co stwierdza niniejszym wasz drogi
Co tlen internetowy zabiera
Z każdego postu wyziera
I znów durne wierszydło skrobie
Oraz z krytyki nie robi nic sobie

To piszę ja, Jarząbek...
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0892009735