http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Kletno - Kopalnia Uranu, Sztolnia nr 18

     Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu.

     Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej, najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc, malachit  i innych), kolekcję historycznych map, sprzętu i kufli górniczych. 

     Długość udostępnionych wyrobisk to około 250 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. Trwają prace nad rozbudową obiektu, zarówno górnicze jak i speleologiczne.

     Usługi edukacyjne świadczone przez Podziemną Trasę Turystyczno-Edukacyjną w Starej Kopalni Uranu w Kletnie to niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne, jakimi są udostępnione wyrobiska historycznej kopalni. Świadczone są na rzecz osób indywidualnych i grup zorganizowanych, szkół wszystkich szczebli  jak i ośrodków naukowo- badawczych.

Oferta:
- zwiedzanie z przewodnikiem,
- nocne zwiedzanie,
- warsztaty dla dzieci i młodzieży,
- wyprawy ekstremalne,
- imprezy integracyjne

     Mamy przekonanie, że niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne jakie stosujemy nie tylko poszerzają wiedzę, ale również rozbudzają nowe zainteresowania i pasje. Więcej na www.kletno.pl.

     Sztolnia jest czynna przez cały rok w godzinach: 9:00 - 17:00 w okresie zimowym oraz w godzinach 9:00 - 18:00 w okresie letnim.Podziemna Trasa Turystyczno – Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie, kom. +48 601 889 243, kontakt@kletno.pl, www.kletno.pl
 
Sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego!
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2012-01-31, godz. 11:35, Odwiedzin: 7471
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0706889629