http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Czasopisma

Krkonoše Jizerské hory - numer 11/2011

W numerze listopadowym m.in.:

Powrót urozmaiconego lasu
Reportaż z letniej wycieczki prowadzonej przez dyrektora KRNAP do lasu nad Dolnym Dvorem, przynosi przegląd współczesnych trendów w dbaniu o lasy parku narodowego.

Subtelny powab Grzbietu Lasockiego
Najbardziej na wschód położony szlak czeskich Karkonoszy wiedzie po granicy z Polską. Jeśli szukacie cichych tras ze znikomą liczbą spotykanych turystów, brakiem bufetów i schronisk oraz dalekimi widokami – dobrze trafiliście.

Przyczyny wypadków w górach
W Karkonoszach najczęstszymi przyczynami wypadków są ludzkie omyłki, złe wyposażenie oraz przecenianie swoich sił.

Wodospady w dorzeczu karkonoskiej Jizerki
Co prawda na samej Jizerce nie ma żadnych wodospadów, ale już na jej dopływach znajdziemy dwa piękne i mało znane wodospady. Jeden z nich znajduje się na Kozelskim potoku, drugi na Pustym potoku.

Białe i zielone trasy zjazdowe
Mamy już w regionie Karkonoszy dwadzieścia ośrodków narciarskich – ich obecna liczba i oferta jest kompromisem wielu dziesiątek lat dyskusji pomiędzy ich właścicielami a dyrekcją parku narodowego.

Dla dzieci: Ryś euroazjatycki
W dodatku dla młodzieży znajdziecie plakat z rysiem euroazjatyckim – naszym największym kocim drapieżnikiem. Zabawę urozmaici quiz, krzyżówka i labirynt do pokonania.

O mszakach izerskich torfowisk
Znaczącą rolę w życiu torfowisk odgrywają mszaki. Czy wiecie, że na przykład z 35 gatunków torfowców występujących na terenie Republiki Czeskiej, aż 27 z nich zostało znalezionych na izerskich torfowiskach?

O lasach ChKO Broumovsko – historia
Nieodłączną częścią ziemi broumovskiej są lasy, które długo wchodziły w skład granicznej, nieprzebytej puszczy. Tym razem poznamy historię gospodarzenia człowieka w nich.

Historia wsi Malá Úpa
Położona we wschodniej części Karkonoszy wieś Malá Úpa ma od 2003 roku piękną informację turystyczną, której częścią jest również ekspozycja poświęcona historii tej górskiej osady.

Co się dzieje w mielerzu?
Na początku października w okolicy Vrchlabí, po wielu dziesiątkach lat, znowu dymił mielerz. W jaki sposób wyrabia się węgiel drzewny, prezentował mistrz Jiří Kadera, prywatnie leśnik z Českiego lesa.
   • Krkonoše Jizerské hory - numer 6/2011
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2012-01-04, godz. 16:31, Odwiedzin: 7149
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0806939602