http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Praga w pigułce

Sudeckie ABC » Legendy

Światło na wieży

     Kiedy Ernst von Biedau-Woikowsky był jeszcze dzieckiem, przebywał na zamku w Służejowie w powiecie ząbkowickim. Przyjechał tam z matką Elżbietą i jej siostrą, z domu hrabianką von Saurma-Jeltsch, wdową po zmarłym niedawno hrabim na Służejowie i Słabocinie. Stary, mroczny i ponury zamek, w którym pełno było korytarzy i zakamarków, pobudzał wyobraźnię dzieci. Rozbudzała ją także piastunka Joanna, która pewnego wieczora w zamkowej baszcie pokazywała czerwoną salę z wieloma rodzinnymi portretami, gdzie ponoć o północy zbierały się duchy zmarłych przodków na rodzinną naradę.

     W ten sam wieczór, ale nieco później, matka wysłała dzieci po książkę do tej sali. Jakież było ich zdziwienie, gdy ujrzały tam coś, co przypominało nagrobne kaganki, które płonęły czerwonym ogniem. Przerażone tym zjawiskiem pobiegły do matki i opowiedziały o tym, co zobaczyły. Piastunka natychmiast wyjaśniła, że to zjawisko pojawia się w każdą rocznicę śmierci jednego z przedstawiciel i rodu, który zmarł w XV w.

Jacek Pławski na podstawie: K. Kwaśniewski, Podania dolnośląskie, Wrocław 1999, s. 51
[www.sudety.ig.pl]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2011-10-26, godz. 19:52, Odwiedzin: 7702
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0699238777