Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Szlak Piastowski (przewodnik)

Artykuły

Główny Szlak Sudecki

     Jeżeli chcemy zwiedzić najciekawsze partie Sudetów, warto zapoznać się z powstałym w około 1947 Głównym Szlakiem Sudeckim (to wtedy pojawiła się koncepcja szlaku na posiedzeniu Międzyoddziałowej Komisji Sudeckiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego).

     Szlak został w 1973 ochrzczony imieniem Mieczysława Orłowicza jako uznanie jego usług na rzecz turystyki i krajoznawstwa.

     Na przestrzeni czasu przebieg szlaku ulegał pewnym zmianom. Obecnie wędrówka zaczyna się w Świeradowie-Zdroju. Już na początku wycieczki wędrowiec nie będzie rozczarowany, gdyż miasteczko to ma wiele do zaoferowania. Znane jest przede wszystkim z własnej wody mineralnej, której można skosztować w pijalni wód. Są tu też liczne źródła wód leczniczych, które przyciągają wielu odwiedzających do tutejszych sanatoriów oraz Dom Zdrojowy.

     W zachodniej części Sudetów na naszym szlaku znajdziemy wspaniałe Góy Izerskie. Nie są one zbyt wysokie (najwyższy szczyt to Wysoka Kopa 1126 m n.p.m.), dlatego też zdobycie ich nie będzie wymagało skomplikowanej wspinaczki. Odrobina wysiłku na pewno się jednak opłaci gdyż można tu zobaczyć dawne kopalnie, w których były wydobywane m.in.: złoto, szafiry, rubiny, ruda kobaltu, granaty czy agaty.

     Kolejnym ciekawym punktem, którego na szlaku nie można pominąć jest Szklarska Poręba. Miejscowość ta jest bardzo atrakcyjna dla turystów zarówno latem, jak i zimą. Dużą popularnością cieszy się szczyt Szrenica, na który latem można dostać się pieszo lub wyciągiem, natomiast zimą przeistacza się on w atrakcyjną nartostradę. Tutejsze stoki są ciekawe zarówno dla początkujących narciarzy jak i dla profesjonalistów, gdyż oferują różne poziomy trudności. Ze względu na atrakcje Szklarskiej Poręby, warto wybrać ją jako bazę noclegową i wypadową na piesze wycieczki lub jazdę na nartach. W sezonie zarówno letnim jak i zimowym, miasteczko jest pełne turystów, dlatego nie warto zostawiać szukania noclegu na ostatnią chwilę. Wiele noclegów można oczywiście zarezerwoać zawczasu w Internecie na stronach takich jak: 
www.casamundo.pl.
 
     Po Szklarskiej Porębie szlak poprowadzi nas przez miejscowości uzdrowiskowe takie jak: Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki- Zdrój. Warto również zdobyć lub chociaż podziwiać Góry Stołowe, również znajdujące się na szlaku. Również i te góry nie są wysokie, warto dlatego się zmobilizowac i zdobyć ich najwyższy szczyt- Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.).

     Lądek-Zdrój to ostatnie miasteczko uzdrowiskowe na trasie. Warto je zwiedzić, gdyż należy do najstarszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce.

     Szlak kończy się obecnie w Prudniku. Warto tu zwiedzić Zamek Wagendrösel zwany Wieżą Pogańską, który został wzniesiony prawdopodobnie około 1000 roku przez templariuszy.

[Matylda Lisiecka - www.daleko-od-szosy.pl]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2011-09-16, godz. 07:32, Odwiedzin: 6317
Komentarze
Sudetophilus 2011-09-18 12:52
To w 1000 roku istniał już zakon templariuszy???
A czy Głuchołazy-Zdrój nie są usdrowiskim?
A może nie leżą na owym szlaku?
WETERYNARZA, jak pisał pewien Klasyk tego forum.
Prvni Snih 2011-09-20 23:01
:)
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0808250904