http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Karkonoskie kolorowanki

Wydawnictwa » Książki

Szklarska Poręba. Monografia historyczna

    Na księgarskim rynku pojawiła się niepostrzeżenie, bez wielkich zapowiedzi i reklamy, a mimo to  jest najczęściej sprzedawaną książką. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby są zainteresowani historią swojego miasta.

     Monografia została napisana przez Przemyława Wiatera i Ivo Łaborewicza - dwóch historyków znanych  m.in. z ciekawych wydawnictw dotyczących właśnie miasta pod Szrenicą.  Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie dziejów Szklarskiej Poręby. Autorzy nie mieli łatwego zadania. Podchodząc rzetelnie do swej pracy w książce zawarli tylko te informacje, na które natknęli się w zachowanych źródłach i w literaturze.

     Wiele dokumentów przepadło w otchłani dziejów. Szczególnie dotkliwa jest strata archiwum gminnego zaginionego po 1945 roku.

     Mimo braku wielu tekstów źródłowych powstało fascynujące opracowanie prowadzące nas od samych początków Pisarzowej Poręby, związanej z Walonami i Joannitami w Dolinie Rzeki Kamienna, poprzez panowanie Królestwa Czech, Prus po Republikę Weimarską i III Rzeszę.Osobną część poświęcono dziejom miasta po II Wojnie Światowej.

     Autorzy opisują m.in.  tak charakterystyczną dla tego miejsca historię: szklarstwa, turystki, a także twórców mieszkających pod Szrenicą.

     Niezwykle interesujące są Varia, będące dużą częścią publikacji. Zawarto w nich wiele ciekawych informacji o miejscach, wydarzeniach, tradycjach i ludziach zamieszkujących niegdyś nasze miasto i kształtujących jego historię.

     Książka zawiera również wiele ciekawostek jak ”słownik  nazw ulic niemiecko -polskich”.

     Monografia Szklarskiej Poręby to kompendium wiedzy o naszym mieście jakiego jeszcze nie było. Jak piszą sami autorzy wokół dziejów naszego miasta  narosło wiele nieprawdziwych legend i mitów. Warto przeczytać tę pozycję aby skonfrontować je z rzeczywistością. Fakty mogą okazać się o wiele ciekawsze niż najwymyślniejsze, ale niesprawdzone historie.

[Anita Kaczmarska - www.szklarskaporeba.pl]

Ivo Łaborewicz, Przemysław Wiater: ''Szklarska Poręba. Monografia historyczna''. Związek Gmin Karkonoskich, 2010. Okładka twarda, format 17 x 23,5 cm, stron 544, czarno-białe ilustracje + wkładka z kolorowymi zdjęciami

Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2011-05-15, godz. 20:20, Odwiedzin: 6578
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.3879518509