http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Ustka i okolice

Wydawnictwa » Książki

Kolej w Szklarskiej Porębie

    Od początku XX wieku Szklarska Poręba jest silnie związana z koleją. Położenie kurortu było jednym z powodów poprowadzenia tędy linii kolejowej przez granicę, zaś możliwość dojazdu pociągiem pomogła uczynić miejscowość popularnym ośrodkiem wypoczynku w Karkonoszach. (...) Linia przez Szklarska Porębę cechuje się malowniczym położeniem, wyjątkowym profilem oraz interesującymi rozwiązaniami technicznymi infrastruktury oraz taboru, jednak w literaturze polskiej poświęcono jej dotąd zaledwie kilka zwięzłych artykułów w pismach specjalistycznych. (...)

     W języku niemieckim wydana została monografia trasy Hirschberg - Schreiberhau - Polaun, szerzej zajmująca się tematem. Inne niemieckie publikacje przeważnie traktują tę linię jako jedną z wielu tworzących sieć kolejową na Dolnym Śląsku. (...) Funkcjonowanie linii pod zarządem PKP, z dzisiejszej perspektywy stanowiące większą część jej historii, było dotąd opisane pobieżnie. Głównym powodem było traktowanie kolei w czasach PRL jako obiektu strategicznego. W przypadku linii kolejowej w Szklarskiej Porębie dodatkowo nakładał się na to fakt położenia w pasie przygranicznym. (...)

     Niniejsze opracowanie ma na celu chociaż częściowo uzupełnić te braki, dając przegląd najważniejszych faktów oraz punkt wyjściowy do bardziej szczegółowych analiz. Ograniczenie zagadnienia do Szklarskiej Poręby pozwoliło zmniejszyć zakres tematyki, zachowując przy tym wiele informacji dotyczących całej trasy z Jeleniej Góry. Należy podkreślić, że Szklarska Poręba administracyjnie obejmuje obszar aż do granicy z Czechami, włącznie z koloniami jak Jakuszyce, a dawniej także Tkacze. Tytułowe określenie odnosi się zatem do ponad połowy długości linii.
[Fragment tekstu Od autora]


Dominik Kara: ''Kolej w Szklarskiej Porębie''. Wydawnictwo Libra, Szklarska Poręba 2011. Okładka miękka, format 16,5 x 23,5 cm, stron 88, liczne czarno-białe i kolorowe ilustracje

Kup książkę w naszym BAZARZE

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2011-04-20, godz. 21:23, Odwiedzin: 7199
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0972599983