http://www.naszesudety.pl/sklep/
O nas Forum Bazar Kontakt
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Masyw Ślęży

Aktualności

Szlakiem średniowiecznego prawa

     Wystarczy zgłosić się do Bożeny Matuszewskiej z Urzędu Gminy Jeżów Sudecki, by otrzymać darmowy przewodnik pod tytułem „Szlakiem średniowiecznego prawa". Można z nim wyruszyć na wycieczki, których celem będą okoliczne krzyże pojednania.

     Gmina szukała pomysłu na główny motyw przewodnika po swoich atrakcjach. Postawiła na krzyże pojednania, bo ma ich na swoim terenie tak wiele, że ją wyróżniają.

     - W średniowieczu zabójcy musieli się jednać z rodzinami swoich ofiar - opowiada Bożena Matuszewska. - Pojednanie miało różne formy, ale jego końcowym elementem było wykucie krzyża z rytem narzędzia zbrodni.

     Krzyże pojednania stoją zazwyczaj przy drogach i na przykościelnych cmentarzach, czasem w miejscach bardziej ustronnych. Stawiano je do XVI wieku. Potem zdarzało się, że stare były wycinane i używane jako materiał budowlany (są z piaskowca, więc się nadają). To dlatego można zobaczyć krzyże w ścianach kościołów, jak choćby tego w Chrośnicy. W tym kościele i jego otoczeniu jest zresztą aż pięć krzyży. Inne znajdują się w Czernicy (jeden z nich z rytem pistoletu), Dziwiszowie, Janówku i Jeżowie Sudeckim. Ten ostatni to krzyż kozacki z 1813 roku, upamiętniający śmierć trzech Kozaków.

     Przy krzyżach postawiono tablice z opisami i mapami. Dzięki temu nie sposób ich przeoczyć. Miejscowości, w których są krzyże, oddalone są od siebie o kilka kilometrów. Można więc zorganizować wycieczki ich szlakiem zarówno piesze, jak i rowerowe czy samochodowe.

     Dokładne opisy i lokalizacje krzyży są w przewodniku. Znajdują się w nim również informacje o innych atrakcjach turystycznych gminy Jeżów Sudecki, np. o pałacu w Czernicy, Łysej Górze i Domu Gwarków, a także mapki gminy i plany miejscowości. 68-stronicowy przewodnik zawiera także teksty o krzyżach w okolicach czeskiej miejscowości Paseky nad Jizerou, zaprzyjaźnionej z gminą Jeżów Sudecki. Było to niezbędne (podobnie jak informacje w przewodniku po czesku i niemiecku), by przygotowanie publikacji i tablic zostało dofinansowane przez Unię Europejską. Pokryła ona 85 procent kosztów, który wynosiły ponad 13 tyś. euro (czyli około 52 tyś. zł). 10 procent dołożył budżet państwa. Gmina Jeżów Sudecki pokryła tylko 5 procent wydatków na realizację tego projektu, którego oficjalna nazwa to: „Szlakiem średniowiecznego prawa".

     Wydawcą przewodnika jest jeleniogórski PLAN, a autorem tekstu Marcin Papaj. Przewodnik wydano w 2 tyś. egzemplarzy. Będzie rozdawany na targach turystycznych. Po 100 sztuk powędrowało do jeżowskich gmin partnerskich - Paseky nad Jizerou i niemieckiego Vierkirchen (obok Goerlitz). Reszta jest dostępna w wieży książęcej w Siedlęcinie i Urzędzie Gminy w Jeżowie Sudeckim.

[kos – Nowiny Jeleniogórskie]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2010-11-03, godz. 05:51, Odwiedzin: 967
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0930740833