http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Karpacz - Krummhübel

     Książka autorstwa Alicji Hirsch-Tabis i Ewy Katarzyny Tabis stanowi barwną opowieść o mieście, które dla ludzi młodszego pokolenia stało się miastem rodzinnym, a dla starszego nową ojczyzną. Specyfika Karpacza polega m.in. na tym, że brak tu niemal zupełnie ludności autochtonicznej, a dzisiejsze społeczeństwo zaczęło się kształtować w zasadzie po II wojnie światowej. Dominujące funkcje miastotwórcze były bardzo różnorodne, od pastersko-rolniczej, poprzez górniczo-przemysłową do turystyczno-rekreacyjnej. Struktura przestrzenna i forma nowej zabudowy nie zawsze wiązała się z warunkami naturalnymi miasta, ale zachowała pewną spójność.

     Wartość niniejszej książki należy podkreślić, ze względu na to, że oparta jest o solidny materiał faktograficzny przekazany czytelnikowi w sposób przejrzysty zarówno w sensie merytorycznym jak i narratorskim.

     Autorki słusznie nie starały się we wstępnych rozdziałach o czysto naukowy charakter opracowania, ponieważ byłoby to powielanie szeregu istniejących już prac. Dla czytelnika, jak sądzę, najciekawsza jest część, którą można by określić jako pamiętnikarską.

     W efekcie powstała książka o wszystkim, co wiąże się z tym fascynującym miastem
i każdy znajdzie tu coś, co go zaciekawi. Dla przyjezdnych, turystów i wczasowiczów może ona stanowić inspirację do pogłębienia wiedzy z dziedziny problematyki przedstawionej w pracy obu pań.

     Dla tych, których los był związany z Karpaczem, nawet jeśli rzucił ich gdzie indziej, książka ta wzbudzi wspomnienia w postaci: ''znasz li ten dom, rodzinny dom (...) a ciszą swą koi twe łzy'' (M. Konopnicka) i zechcemy powrócić tu choćby tylko po to, ażeby znaleźć któreś ze swoich urokliwych miejsc, a czas niech się na chwilę zatrzyma.


[Dr Lesław M. Czetwertyński-Sytnik]


Alicja Hirsch-Tabis, Ewa Katarzyna Tabis: ''Karpacz - Krummhübel. Dzieje miasta pod Śnieżką''. Związek Gmin Karkonoskich, Jelenia Góra 2005. Okładka miękka, format 16,5 x 23 cm, stron 334, kolorowe i czarno-białe ilustracje

Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2010-10-13, godz. 21:50, Odwiedzin: 6800
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0749690533