Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Artykuły

Bój o Śnieżkę

     Do powstania najbardziej znanego sanktuarium pielgrzymkowego w Karkonoszach, na Śnieżce, przyczynił się spór o granice dwóch majątków po północnej stronie gór. Wybudowanie kaplicy na Śnieżce poprzedziło kilka dramatycznych wydarzeń związanych ze szlacheckim rodem Schaffgotschów. Majątek obejmujący całą północną stronę Karkonoszy, od Kowar po Szklarską Porębę, zyskał za zgodą króla czeskiego i cesarza rzymskiego Karola IV giermek Gotsche Schaff w roku 1377. Jego wnuk Hans w 1465 r. zmarł już jako feudał Schaffgotsch z Kynastu, czyli zamku Chojnik.

     Dostępne dla zwiedzających ruiny na górze o tej samej nazwie z zachowanymi murami obronnymi i wieżą są dobrze widoczne ze Śnieżki i prawie całej Drogi Przyjaźni biegnącej po szczytach gór. Należy do najciekawszych celów turystycznych Karkonoszy. Stąd Schaffgotschowie zarządzali swym potężnym majątkiem, wraz z kopalniami, hutami, uzdrowiskami, a później i hutami szkła. Od XVI wieku należeli do najbogatszych i najbardziej wpływowych feudałów Dolnego Śląska.

     Podczas wojny trzydziestoletniej mogli wszystko stracić. Hans Ulrich Schaffgotsch jako protestant reprezentujący Śląsk brał udział w Pradze w uroczystości koronacji przeciwnika Habsburgów, tzw. „króla zimowego” - Fryderyka V. Zaledwie trzy tygodnie po ślubie Hansa Ulricha z piękną i bogatą księżną Barbarą Agnieszką z książęcego i królewskiego rodu Piastów, jego sojusznicy przegrali bitwę na Białej Górze w listopadzie 1620 roku. Rok później przysięgał już wierność cesarzowi Ferdynandowi II Habsburgowi. Zmienił również wyznanie na katolickie.

     W armii cesarza związał się z Albrechtem z Wallensteina, głównodowodzącym siłami cesarskimi. 24 lutego 1634 roku w dzień przed zamordowaniem Albrechta, został generał jazdy Hans Ulrich Schaffgotsch uwięziony, a po półtorarocznym więzieniu i męczeniu został 23 lipca 1635 roku ścięty na rynku w Ratyzbonie.

     Do udziału w spisku się nie przyznał, ale dla cesarza jego wielki majątek był zbyt wielką pokusą. Majątek karkonoski skonfiskował mu jeszcze przed ścięciem. Część z hutami i miastem Kowary, na wschód od Śnieżki, sprzedał cesarz Ferdynand III w 1639 roku szlachcicowi czeskiemu Herzmanowi Czerninowi. Ten nie miał z żadną z trzech żon potomka i dlatego majątek kowarski odziedziczył Humprecht, najsłynniejszy spośród Czerninów.

     Humprecht, najwyższy ochmistrz królestwa czeskiego i budowniczy Pałacu Czerninskiego na Hradczanach ubiegał się o resztę majątku Ulricha Schaffgotscha, ale prawa do niego otrzymali Schaffgotschowie z powrotem od cesarza najpóźniej w 1649 roku. Syn ściętego generała musiał bronić się przed naciskami ze strony silnego sąsiada. Spory o granice majątków rozstrzygnęli na szczycie Śnieżki.

     Młody Christof Leopold Schaffgotsch zdecydował się udokumentować swe prawa do regionu górskiego, obejmującego dzisiejszy Karpacz, wybudowaniem kaplicy na szczycie Śnieżki. Wysłał do doliny Biały Jar, wzdłuż Złotego Potoku cieślę z pięcioma pomocnikami, by 28 kwietnia 1653 roku ścięli i ociosali belki na kaplicę. Kiedy przygotowali już 120 pni, zostali napadnięci przez ośmiu leśniczych zarzucających im, że są na terenie majątku ich pana, Humprechta Czernina. Christof nie przestraszył się i swego sąsiada podał do sądu cesarskiego. Po dwunastu latach uzyskał decyzję, że Śnieżka z okolicami należy do jego majątku Kynast.

     W lutym 1665 roku zawarł umowę o wybudowaniu kaplicy za 180 talarów z mistrzem murarskim Bartłomiejem Nantwigiem z Gryfowa. Dla Christofa inspiracją była kaplica wybudowana w uzdrowisku Cieplice przez jego prapradziada Kaspara w 1515 roku. Przeliczył się i inwestor i wykonawca. Fundamenty okrągłej kaplicy zostały wykopane na najwyższym punkcie Śnieżki w skalnym podłożu do głębokości czterech metrów. Według starych kronik surowy budynek stał już dwa lata, pracowało na budowie i wynosiło materiał sześćdziesięciu robotników a pomimo tego kaplica była gotowa dopiero po kolejnych czternastu latach. Dlaczego, to już się chyba nigdy nie dowiemy.

     Kaplicę wyświęcił razem z dziesięcioma księżmi, w obecności setki pielgrzymów, opat cysterski Bernhard Rosa z Krzeszowa, w święto św. Wawrzyńca 10 sierpnia 1681 roku. Temu świętemu kaplica jest poświęcona do dnia dzisiejszego. Czy w obrzędzie brał udział Christof Leopold Schaffgotsch - źródła nie podają. Ale domyślamy się, że nie zaprosił urzędników sąsiada Humprechta Czernina z Kowar ani Paula Morzina z Vrchlabi, Franciszka Haranta z Jilemnicy czy Ferdynanda Harracha z Brannej. Z tymi miał dopiero stoczyć bój o główną granicę karkonoską. Ta od 1681 roku wiodła przez szczyt Śnieżki, środkiem kaplicy, a uznali ją na północy Schaffgotshowie i urzędnicy Jego Cesarskiej Miłości na południu. Dzisiaj graniczny znak jest przesunięty poza kaplicę, na stronę czeską, a cała rotunda należy do parafii miasta Karpacz.

Pielgrzymka św. Wawrzyńca

     Powstanie kaplicy przyczyniło się do szybkiego wzrostu liczby wejść na Śnieżkę, które z religijnych pielgrzymek zmieniły się w całoroczny gęsty ruch turystyczny. Rocznie Śnieżkę odwiedza około 750 tysięcy turystów. Ale i w roku bieżącym 329 lat po wyświęceniu kaplicy najwięcej ludzi przyjdzie w dzień pielgrzymki na św. Wawrzyńca we wtorek 10 sierpnia. W ciągu ostatnich dziesięciu lat corocznie wzrasta liczba pielgrzymów z obu stron Karkonoszy, a ich spotkania zyskują coraz większe znaczenie społeczne.

     W ubiegłym roku mszę pod gołym niebem odprawiał gość z Niemiec kardynał Joachim Meissner, rodak z Wrocławia. Regularnymi gośćmi są biskup legnicki Stefan Cichy, ze strony czeskiej będzie obecny Dominik Duka – od 10 kwietnia 2010 roku arcybiskup praski i prymas czeski. Przy poprzedniej pielgrzymce asystę tworzyło dwudziestu księży, a wszystko organizował miejscowy pleban Zenon Stoń z Karpacza.

     Przy okazji pielgrzymki spotykają się regularnie goście z obu krajów, ratownicy pogotowia górskiego, burmistrzowie miast górskich i wójtowie gmin, skauci, zorganizowani turyści, w mundurach górniczych członkowie związku czeladniczego Walonów, zawsze obecny jest również ostatni tragarz na Śnieżkę Helmut Hofer lub miejscowy emerytowany leśniczy Josef Tylš. Towarzyską mieszankę uzupełnia prezydent Václav Klaus.

     Program po stronie czeskiej ma swój początek w Pecu pod Śnieżką – o godz. 8:00 rusza od kapliczki Panny Marii piesza pielgrzymka na Śnieżkę doliną Obří důl ku schronisku Śląski dom a dalej Drogą Jubuileuszową na szczyt. Msza święta rozpocznie się o 12:00 przed kaplicą św. Wawrzyńca. Od godz. 13:00 miasto Pec przygotowało program przy małpim gaju przy tamie: grać będą zespoły szkolne, od 14:30 koncert Revival Smokie i Tina Turner a od 17:30 występy piosenkarza Pavla Dobeša.


[Veselý Vylet]

Zobacz także:
Święto przewodników i ratowników (2010)
Dzień św. Wawrzyńca w KPN (2009)
Ludziom gór na Śnieżce
Święto przewodników i ratowników
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2010-08-10, godz. 07:41, Odwiedzin: 3574
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0746409893