http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Legendy

O złym Konradzie z Wlenia

 
     Bezlitosny Konrad Czedlic objął w posiadanie zamek we Wleniu w odległym, 1598 roku, a do dziś dnia dusza jego spokoju zaznać nie może. Okrutny ten łupieżca i ciemiężyciel miał straszliwe kaprysy i zachcianki, a gdy mieszkańcy Wlenia nie mogli ich spełnić, pachołkowie jego wrzucali burmistrza do lochu zamkowego głębokiego na 40 łokci; czekał tam biedak w zimnie tak długo, aż współobywatele zlitują się nad nim i spełnią żądania Konrada.

     Bawił się tak losem ludzkim bez umiaru, dopóki i po niego nie upomniała się śmierć. Nie zaznał spokoju ten łotr na niebiańskich łąkach, lecz błąka się bez ustanku po łąkach podkarpackich; a by kara jego jeszcze straszniejszą była, własną głowę dzierżyć musi pod pachą. Czasem zjawia się przy starym moście na Bobrze, innym razem u stóp Góry Zamkowej patrzą płonące oczy na pobliski kościół. Nie bójcie się go jednak, zjawa śmiertelnikowi nic uczynić nie może, ale pilnujcie raczej, by świat ten z czystym sumieniem opuścić; Duch Gór bowiem we wszystko przemienić się może, by uczynki wasze śledzić. Najchętniej zaś ostatnimi czasy przebywa na Zamku Legend Śląskich.

[Magdalena Walków – Zamek Legend Śląskich]
Linoryt: Stefan Sknapik
fot. Waldemar Brygier
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2010-07-05, godz. 20:45, Odwiedzin: 8312
Komentarze
9519
7440
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0753209591