http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Sudety nr 121

Artykuły

Drewniane plecaki

     Worek z szelkami to najczęściej spotykany dziś typ bagażu. Karkonoscy górale już dawno temu wpadli na pomysł, jak najwygodniej nosić ciężkie i duże rzeczy. Przymocowywali je na ramowej konstrukcji z drewna o szerokich pasach z materiału, żeby bagaż lepiej się trzymał. Konstrukcja ta umożliwiała przeniesienie środka ciężkości ponad wysokość ramion.

     Ju
ż w XVII wieku noszono na plecach wydobytą rudę żelaza lub węgiel drzewny potrzebny w hutach. Nosidła doceniały także całe pokolenia tutejszych przemytników, którzy pod osłoną nocy lub brzydkiej pogody przez Sowią Przełęcz przenosili na teren sąsiedniego Śląska sery i masło, wracając z ważącym nawet sto kilogramów bagażem sacharyny, tytoniu, wódki lub nafty. W XIX wieku, kiedy turystyka dopiero się rozwijała, zdarzało się, że górale wnosili z Przełęczy Okraj na Śnieżkę co majętniejszych turystów.

 


W życiu codziennym górale używali trzech rodzajów drewnianych nosideł. Drabiniaste „Leiterhocke" składały się z ramy uzupełnionej o lekkie cienkie deseczki. Bagaż przywiązywano konopnym sznurem. W ten sposób na płaskim nosidle noszono nawet dziewięćdziesięciokilogramowe beczki z piwem, np. na Śnieżkę. Ważne było dobre umocowanie bagażu.

Zwłaszcza kobiety, ale też dzieci, używały „Sesselhocke", nosidła krzesełkowego. Służyło ono jako bagaż osobisty, gdzie na niewielkiej platformie przymocowany był tobołek lub drewniana skrzynka; kobiety w ten sposób zanosiły też bańki z mlekiem lub skrzynie z serami czy masłem. Zachowane do dziś nosidła są ozdobą karkonoskich muzeów i niektórych górskich domów.


Współcześni retro-narciarze dowcipnie przypominają dawne czasy.


[Sezon na Karkonosze - www.krkonose.eu]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2010-06-16, godz. 16:31, Odwiedzin: 3801
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0811948776