http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Wrzosowa Kraina 1:75 000

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Szklarska Poręba - Muzeum Mineralogiczne

     Prywatna placówka muzealna powstała w 1993 roku, a jej zaczątkiem była kolekcjonerska pasja zbieracka rodziny Sokołowskich. Jest to jedna z największych i najciekawszych kolekcji mineralogicznych w naszym kraju odwiedzana rocznie przez ponad 30 000 osób. Przed budynkiem odwiedzających wita las karboński zbudowany z jednego, pociętego pnia drzewa z gatunku dadoxylon, rosnącego na terenie Sudetów 300 mln lat temu. Okaz został znaleziony po powodzi w 1997 roku na głębokości 21 metrów i miał 18 m długości.

     Wewnątrz na zwiedzających czekają sale na dwóch kondygnacjach prezentujące m.in. wielkie geody ametystowe, największą w Polsce szczotkę kryształu górskiego, minerały z różnych regionów Polski i świata oraz dwa meteoryty – kilogramowy Gibeon i drugi znacznie mniejszy, nie mający swego imienia. Ciekawość gości wzbudzają także skamieniałości zwierząt wśród których pełno jest trylobitów i amonitów, a także wzbudzające największe zainteresowanie cztery kompletne szkielety dinozaurów stojące w scenerii imitującej pejzaże jurajskie. Ślady dinozaurów są zresztą w muzeum znacznie liczniejsze, ponieważ można tutaj również zobaczyć ich odciski w skałach.


Muzeum Mineralogiczne
ul. Kilińskiego 20, 58-580 Szklarska Poręba
tel. (75) 717 35 37
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-23, godz. 22:02, Odwiedzin: 10406
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0815458298