Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Szklarska Poręba - Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej

     Niewielkie szklarskoporębskie muzeum z nazwy wydaje się być przybytkiem dla osób o określonych zainteresowaniach. Tymczasem każdy odwiedzający je jest zaskoczony różnorodnością elementów tam się znajdujących. Początki zbierania eksponatów sięgają 1972 roku, a trzy lata później otwarto oficjalnie ekspozycję, w kolejnych latach rozbudowywaną i uzupełnianą o kolejne zbiory.

     Oprócz typowych, branżowych wręcz eksponatów, takich jak prądnice, izolatory, transformatory, amperomierze i agregaty prądotwórcze (najstarszy z 1912), możemy zobaczyć np. termiczne skutki działania linii wysokiego napięcia, której kabel spadł na ziemię (stopiony w jedną bryłę piasek) czy upalone nogi ptaków niefrasobliwie siadających na śmiercionośnych drutach. Znajdziemy tutaj także eksponaty bliższe codziennemu życiu, np. mierniki poboru energii, maszynę do drukowania rachunków za prąd na płytkach cynowych z 1925 roku, przeróżne rodzaje żarówek, czy mundury energetyków.

    
Ciekawostką jest także sam budynek, w którym mieści się działająca wciąż elektrownia przepływowa, zbudowana na początku XX wieku, jako zasilanie dla mieszczącej się tutaj fabryki papy. Maszyny produkujące prąd mają ponad 80 lat i wciąż są sprawne. W jednej z sal zaprezentowany jest przekrój przez elektrownię i opis jej działania.
Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej
ul. Jeleniogórska 2, 58-580 Szklarska Poręba
tel. (75) 752 63 38; 0601208672
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-23, godz. 22:02, Odwiedzin: 10072
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0695290565