http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Okolice Wrocławia (EkoGraf)

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Stronie Śląskie - Huta Szkła Kryształowego ''Violetta''

     Historia huty związana jest z osobami Marianny Orańskiej, właścicielki tych ziem, oraz Franza Losky, który ją stworzył od podstaw. Duże pokłady dobrego kwarcu i umiejętności szklarzy szybko rozsławiły hutę i jej wyroby znane były na terenie całej Europy. W czasie I wojny światowej, potem w czasie kryzysu światowego i kolejnej wojny, zakład przeżywał spore trudności, ale wciąż utrzymywał się w czołówce producentów szkła ozdobnego. Po wojnie najpierw uruchomiono dział zdobienia szkła, dopiero później zaczęto je także produkować. Od 1953 roku zmieniono profil produkcji i zaczęto wytwarzać tylko szlachetne szkło kryształowe. Nadano też hucie imię Violetty Villas, której głosem zachwycony był jeden z ówczesnych dyrektorów huty.

 

     Zakład można zwiedzać w grupach po uprzednim zaanonsowaniu się w Informacji Turystycznej PTTK, przy ul. Kościuszki 17 (czynna w dni powszednie w godz. 7.30–15.30, w sobotę w godz. 9.00–13.00, w niedzielę nieczynna, tel. 0-74 814 13 79). Zwiedzanie odbywa się w działających działach, dlatego należy ostrożnie poruszać się wśród pracujących hutników, co chwila przechodzących obok turystów z rozpalonymi do czerwoności wyrobami. Można zobaczyć cały proces produkcji szkła kryształowego, od przygotowywania surówki, poprzez jej wytop, dmuchanie i formowanie. Atrakcją jest również dział zdobienia, gdzie na specjalnych szlifierkach pracownicy huty dokonują niemal cudów.

 

Huta Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu Śląskim, ul. Hutnicza 12, tel. 0-74 811 66 11, e-mail: viol@violetta.com.pl, www.violetta.com.pl.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-23, godz. 22:01, Odwiedzin: 22496
Komentarze
Ildefons 2009-02-05 02:44
Co wy z tą Hutą zrobiliście w Stroniu śląskim przez was tysiące osób niemają na chleb byście się wstydziliwszystkie zakłady doprowadzać do upadłośći jak wy ądzicie nieumiecie wcale żądzic teraz dajcie tym ludziom zwolnionym na chleb nieumiecie nawet kryształów sprzedawac fe wstyd od ludzi szkoda gadac i pisać w polsce jaki żą takie społeczenstwo INTERNAUTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Barbara Paś 2010-05-19 21:58
Była uczennica. Witajcie wszyscy pracownicy tego zakładu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Widzę, że zakład jakoś funkcjonuje. Chciałabym zwrócic uwagę, że można spróbować trochę innych wynalazków. Teraz jest bardzo modny kryształ svarowski. Jest on bardzo drogi. A czy w Stroniu Śląskim nie można wymyśleć czegoś podobnego, zmnienić szlif i kształty i ruszać na rynek.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0738158226