Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Sobótka - Muzeum Ślężańskie

     W dawnym szpitalu augustianów, przy ul. Św. Jakuba 18 w Sobótce, mieści się obecnie Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego. Renesansowy budynek powstał w 1568 roku, o czym informuje data umieszczona na portalu, bogato zdobionym herbami i godłem opata Eliasza Schwanenberga. Drugi, nieco starszy portal umieszczony został wtórnie na jednej ze ścian budynku po rozebraniu w rynku kamienicy, do której prowadził. Jest on o tyle ciekawy, że ponad nim znajduje się tablica z wyobrażeniem wywyższenia węża miedzianego oraz cytatem z Biblii w trzech językach: hebrajskim, greckim i łacińskim. Oprócz tego w ściany muzeum wmurowano też wiele innych fragmentów kamieniarskich, zdobiących kiedyś budowle w Sobótce i okolicy. Wraz z eksponatami znajdującymi się w ogrodzie, tworzą ciekawy zespół zabytków, wśród których na szczególną uwagę zasługują tzw. kolumna ślężańska, średniowieczny, kamienny krzyż, kapliczka pokutna oraz chrzcielnica. 

     We wnętrzach muzeum prezentowane są z kolei eksponaty ukazujące przyrodę Masywu Ślęży, a także dokumentujące rozwój i znaczenie ośrodka kultu pogańskiego, jaki istniał na Ślęży. Zbiory przyrodnicze pozwalają zapoznać się z bogatą fauną i florą Masywu Ślęży, wśród których nie brakuje gatunków chronionych, a nawet endemicznych, występujących jedynie tutaj oraz z okazami geologicznymi. Z ciekawostek warto wspomnieć o zrekonstruowanej przez antropologów Uniwersytetu Wrocławskiego głowie kobiety z okresu neolitu. W muzeum odbywają się również wystawy czasowe oraz kameralne koncerty muzyczne.


Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego, Sobótka, ul. Św. Jakuba 18, tel. 0-71 316 26 22. Czynne śr.-nd. i ostatni wt. miesiąca 9.00-16.00, bilety w cenie 2 zł, ulgowe 1 zł, w sb. wstęp wolny.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-23, godz. 22:01, Odwiedzin: 11704
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0732958317