Historia Ogrodu Bajek rozpoczyna się po I wojnie światowej. Jest on dziełem Izydora Kriesten, pracownika leśnego, który przy swoim domu przez wiele lat tworzył bajkowe stwory, wykorzystując do tego korę, szyszki, pnie drzew i gałęzie. Dla urozmaicenia terenu posadził również wiele ciekawych, pięknie kwitnących roślin, w tym różaneczniki, nadające ogrodowi bajeczny wygląd i podkreślający stojące w nim postacie.
Po II wojnie światowej ogród popadł w zapomnienie, jego eksponaty w ogromnej większości zostały zniszczone lub skradzione, a pielęgnowane do tej pory rośliny zdziczały i zarosły chwastami. Na szczęście udało się go odnowić, a w latach 1974-81 miał nawet stałą opiekę w osobach harcerzy, którzy przywracali go do dawnej świetności podczas organizowanych każdego lata obozów w Międzygórzu. Wtedy powstały postacie m.in. Rumcajsa, trójgłowego smoka, Błędnego Rycerza, chatki Baby Jagi i Królewny Śnieżki oraz wiele innych eksponatów. Po 1981 roku znów pozostawiono ogród samemu sobie i przez kilka kolejnych lat nie miał opiekuna. W 1985 roku Ogród Bajek został przejęty przez Oddział PTTK w Międzygórzu i od tego czasu można mówić o prawdziwym okresie świetności. Wykonano od tego czasu sporo nowych rzeźb, wytyczono ścieżki i udostępniono ogród do zwiedzania. Każdy znajdzie tutaj coś ciekawego, od poczciwego Koszałka Opałka, po smerfy i Strusia Pędziwiatra. Obowiązkowym punktem programu jest sfotografowanie się przy Domku Miłości, napicie się wody ze Źródła Rozkoszy i wczytanie się w liczne aforyzmy wypisane na drewnianych deszczułkach.
Ogród Bajek, Międzygórze, pomiędzy górą Toczek a Igliczną, tel. 0-74 813 51 56. Czynny V-X w godz. 10.00 - 18.00, XI-IV w godz. 10.00 - 16.00. Bilety w cenie 3,50 zł, ulgowe 2 zł. [październik 2005]
|