Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Ziemia kłodzka. Kod sztuki...

     Czym skończył się skok starego wiarusa w przepaść koło Polanicy-Zdroju? Jaką tajemnicę skrywa słynna Kaplica Czaszek w Kudowie-Czermnej? Jakie niezwykłe wydarzenie towarzyszyło koronacji figurki Matki Boskiej z Iglicznej we Wrocławiu? Dlaczego rodzinie komesa z zamku Szczerba przyszło pokutować? Co spotkało pasterzy koło Idzikowa, gdy wzgardzili chlebem? I dlaczego strach chodzić po lesie w Miłkowie koło Ludwikowic Kłodzkich?

     To kilka z wielu pytań, na które znajdziecie odpowiedź w najnowszej książce Marka Perzyńskiego. Pracował nad nią kilka lat i wciąż czuje niedosyt, bo ziemia kłodzka to kraina fascynująca, pełna tajemnic i wielkiej urody. Potrafi odmienić człowieka. W przenośni i dosłownie, z czego korzystają m.in. świadkowie koronni (patrz tekst o Polanicy-Zdroju). Walory miejscowych zdrojów - Polanicy, Dusznik, Kudowy, Lądka i Długopoła - są powszechnie znane, a już nieliczni wiedzą, że w rejonie Bystrzycy Kłodzkiej osiedlili się potomkowie żołnierzy hetmana Tarnowskiego, którzy zachowali kresowe zwyczaje, stroje i gwarę. To z nimi przyjechał z Kresów słynny jasnowidz Filipek, który przepowiedział m.in. wielką powódź Kłodzka w 1997 r.

     Autor idzie też śladami genialnego rzeźbiarza, pisze o podłożu konfliktu polsko-czeskiego o ziemię kłodzką w 1945 r., chatach pięknych jak klejnoty i pruskich fortach, które miały powstrzymać Austriaków, gdyby wkroczyli na ziemię kłodzką. Wchodził do podziemi, wspinał się na szczyty, prowadził dziennikarskie śledztwa, przepytał setki osób. Ziemia kłodzka jest tego warta.


Marek Perzyński: ''Ziemia kłodzka. Kod sztuki, wody życia, sanktuaria, zamki, skalne osobliwości. Przewodnik dla dociekliwych''. Wrocławski Dom Wydawniczy, Wrocław 2009. Okładka miękka, format 14,5 x 20,5 cm, stron 328, czarno-białe ilustracje 

Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2010-03-22, godz. 08:18, Odwiedzin: 6200
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0727927685