We wsiach i miasteczkach terenu Sudetów jeszcze dzisiaj znaleźć można ciekawe i cenne zabytki architektury ludowej. Niestety znikają one w dość szybkim tempie, niewłaściwie konserwowane, a często nawet pozostawiane samym sobie. Potrzeba zatem utworzenia skansenu, w którym takie zabytki można by gromadzić zawsze była ogromna. W 1984 roku w Pstrążnej wygospodarowano na ten cel działkę o powierzchni blisko 4 ha i wkrótce po tym rozpoczęto stawianie pierwszych obiektów, które już wiele wcześniej rozebrano w różnych miejscowościach sudeckich, pieczołowicie zakonserwowano i zmagazynowano.
Wśród pięknych, zabytkowych budowli można zobaczyć budynek kuźni z 1856 roku z działającym wciąż paleniskiem, dawny zajazd z Szalejowa Górnego o murowano-drewnianej konstrukcji, XVIII-wieczną chałupę z Kudowy Zdroju, dwie kolejne chałupy z Łomnicy i Idzikowa, stodołę z 2 połowy XIX wieku oraz dzwonnicę alarmową z Gołaczowa pochodzącą również z wieku XIX. Wewnątrz tych obiektów prezentowany jest niezwykle bogaty zbiór różnego rodzaju maszyn, wyposażenia domów, mebli oraz dawnych sprzętów gospodarstwa domowego, począwszy od prostych łyżek, poprzez maszynki do wypalania kawy zbożowej, a na żarnach i maselnicach skończywszy.
W czasie całego roku w skansenie organizowane są w wybrane dni różnego rodzaju imprezy plenerowe, między innymi wypiekanie chleba, który można oczywiście zaraz potem skosztować z pysznym domowym smalcem, popijając go zsiadłym mlekiem lub maślanką. Dla większych grup istnieje możliwość zamówienia poczęstunku i pieczenia chleba, niezależnie od planowych imprez.
|