http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Pielgrzymy 2011

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Kudowa Zdrój - Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

     We wsiach i miasteczkach terenu Sudetów jeszcze dzisiaj znaleźć można ciekawe i cenne zabytki architektury ludowej. Niestety znikają one w dość szybkim tempie, niewłaściwie konserwowane, a często nawet pozostawiane samym sobie. Potrzeba zatem utworzenia skansenu, w którym takie zabytki można by gromadzić zawsze była ogromna. W 1984 roku w Pstrążnej wygospodarowano na ten cel działkę o powierzchni blisko 4 ha i wkrótce po tym rozpoczęto stawianie pierwszych obiektów, które już wiele wcześniej rozebrano w różnych miejscowościach sudeckich, pieczołowicie zakonserwowano i zmagazynowano.

     Wśród pięknych, zabytkowych budowli można zobaczyć budynek kuźni z 1856 roku z działającym wciąż paleniskiem, dawny zajazd z Szalejowa Górnego o murowano-drewnianej konstrukcji, XVIII-wieczną chałupę z Kudowy Zdroju, dwie kolejne chałupy z Łomnicy i Idzikowa, stodołę z 2 połowy XIX wieku oraz dzwonnicę alarmową z Gołaczowa pochodzącą również z wieku XIX. Wewnątrz tych obiektów prezentowany jest niezwykle bogaty zbiór różnego rodzaju maszyn, wyposażenia domów, mebli oraz dawnych sprzętów gospodarstwa domowego, począwszy od prostych łyżek, poprzez maszynki do wypalania kawy zbożowej, a na żarnach i maselnicach skończywszy.

     W czasie całego roku w skansenie organizowane są w wybrane dni różnego rodzaju imprezy plenerowe, między innymi wypiekanie chleba, który można oczywiście zaraz potem skosztować z pysznym domowym smalcem, popijając go zsiadłym mlekiem lub maślanką. Dla większych grup istnieje możliwość zamówienia poczęstunku i pieczenia chleba, niezależnie od planowych imprez.


Skansen Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego
ul. Pstrążna 14
tel. 0-74 866 28 43
e-mail: skansen@kudowa.pl
www: www.skansen.kudowa.pl
czynne: wt.-nd. 9.00-19.00.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-23, godz. 21:43, Odwiedzin: 12227
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0983080864