http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Wojna w dolinie Bobru

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Kłodzko - Twierdza Kłodzka

     Niewątpliwie najbardziej znanym obiektem Kłodzka jest górująca nad miastem twierdza, zajmująca wzniesienie zwane Forteczną Górą. Na jej miejscu już w X wieku istniał warowny gródek strzegący szlaku handlowego z Czech na Śląsk. Potem powstał tutaj zamek, w ciągu wieków rozbudowany do potężnych rozmiarów. W końcu, w 1743 roku, gdy Kłodzko należało już do Prus, rozpoczęto budowę nowoczesnej twierdzy, którą możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Budowa trwała kilkadziesiąt lat, a walory fortyfikacji docenić mogli obrońcy już w czasie II wojny śląskiej, kiedy to trwała jeszcze jej budowa. W 1800 roku twierdzę zwiedzał John Quincy Adams, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Jego opis jest bardzo ciekawy:

     „Potem gubernator towarzyszył nam do fortecy położonej na stromym wzgórzu z jednej strony miasta. Zawsze była jedną z najpotężniejszych na Śląsku, została jednak zdobyta przez Austriaków w roku 1760 dzięki tchórzostwu komendanta. Pokój w roku 1763 oddał ją Prusom i od tego czasu wydano kilka milionów dolarów, żeby ją uczynić jeszcze bardziej nie do zdobycia. Pokazano nam miejsce, gdzie był więziony Trenck i skąd uciekł. W ostatnich trzech latach zbudowano blisko szczytu pomieszczenie na osiemset ludzi mniej więcej, z tak mocnymi i grubymi murami, że wojsko w nim zamknięte byłoby bezpieczne nawet w razie bombardowania. Na samym szczycie znajduje się wieża strażnicza, z której mieliśmy cudowny widok na wszystkie strony. Widać było całą okolicę Kłodzka otoczoną wieńcem gór dzielących ją od Czech i Górnego i Dolnego Śląska. Przypomina ogromny kocioł i tak ją nazywają mieszkańcy (kotlina). Na wieży umieszczono na rozkaz Fryderyka II, figurę św. Jana Nepomucena, patrona Czech, z twarzą zwróconą w stronę tej krainy, co sprawiło ogromną satysfakcję ludności katolickiej i pogodziło ją z panowaniem heretyków. Na wieży trzymają też okrągły stół z nazwami wszystkich wiosek, umieszczonymi dokładnie w kierunku ich położenia, aby w razie pożaru wiedzieć od razu, dokąd spieszyć z pomocą.” (John Quincy Adams „Listy o Śląsku” w przekładzie Marii Kolbuszewskiej).

     W czasie wojen napoleońskich twierdza była przez kilka miesięcy oblegana, ale Francuzi nie potrafili jej zdobyć. W końcu jednak doszło do honorowej kapitulacji, ale i wtedy nie zajęli jej, bowiem niespodziewanie nadeszła informacja o podpisaniu pokoju w Tylży (lipiec 1807 roku). W XIX wieku fortyfikacje w związku ze zmianami w sztuce wojennej, traciły na znaczeniu i wkrótce rozebrano część obwarowań. Później w twierdzy kłodzkiej znajdowało się więzienie, w którym przebywało wiele znanych z działalności politycznej osób. W czasie II wojny światowej działała fabryka pracująca na rzecz wojska, zatrudniająca około 1000 przymusowych robotników.

     Militarnym uzupełnieniem twierdzy na Fortecznej Górze, był fort pomocniczy na Owczej Górze, położony po przeciwległej stronie Nysy Kłodzkiej. W odróżnieniu od głównej twierdzy, jest on właściwie wcale nie znany turystom. Nie prowadzi tutaj żaden szlak turystyczny, nie ma jego opisu w większości folderów i przewodników. Zasługuje jednak na zainteresowanie, chociażby z powodu dobrze zachowanych elementów fortyfikacyjnych.

     Zbudowano ją podczas rozbudowy umocnień na Fortecznej Górze w latach 1745-50, a zadaniem nowego fortu było zamknięcie strategicznego przejścia doliną Nysy Kłodzkiej. W późniejszych latach fort rozbudowywano, dodając między innymi głęboką na kilka metrów fosę. Połączono także umocnieniami obie twierdze, przegradzając w ten sposób koryto rzeki, a na koronie umocnień powstał zwodzony most. Ten fragment umocnień rozebrano potem podczas budowy linii kolejowej do Kłodzka. Dzieje wojskowe twierdzy na Owczej Górze były w zasadzie takie same, jak jej większego odpowiednika na sąsiednim wzniesieniu. Pod koniec II wojny światowej znajdowało się tutaj więzienie, a po wojnie magazyny. Jeszcze niedawno miało tutaj swoje siedziby kilka firm i hurtowni, obecnie jest niemal w całości opuszczona.

     Pomieszczenia nie są udostępnione do zwiedzania, można jednak wejść na dziedzińce i do niektórych, częściowo w ruinie, budynków. Warto zwrócić uwagę na konstrukcje sal, w których mieszkali żołnierze. Zachowały się także pomniejsze detale architektoniczne, oraz bramy wjazdowe i wartownie. Dawniej twierdza na Owczej Górze stanowiła sporą atrakcję turystyczną, głównie ze względu na niezapomniane panoramy miasta i głównej twierdzy, obecnie zarośnięta samosiejkami, straciła walory widokowe, niemniej jednak warto tutaj zajrzeć. Godnym polecenia jest również spacer wzdłuż głębokiej fosy.Twierdza Kłodzka i chodniki minerskie
ul. Grodzisko 1
tel. 0-74 867 34 68
W chodnikach minerskich W chodnikach minerskich W chodnikach minerskich
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-23, godz. 21:42, Odwiedzin: 12180
Komentarze
Karolina Janik 2006-05-08 01:01
Ladne miejsce widokowe.Mozna poczytac pare ciekawych historyjek o wiezniach,o ich zyciu,ucieczkach, o samym Klodzku troche historii. Labirynt w twierdzy..polecam..jesli ktos lubi ciekawostki.Ogolnie pelno korytarzy, i strasznie zimno:).Ale ciekawe ze wzgledow historycznych.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0740480423