http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Jeziora Ziemi Nyskiej

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Karpacz - Muzeum Sportu i Turystyki

     W latach 30-tych XX wieku zbudowany został piękny, drewniany budynek z przeznaczeniem na regionalną izbę pamięci poświęconą Karpaczowi i jego okolicom (Heimatmuseum). Znajdowało się w nim wiele ciekawych eksponatów ilustrujących historię Karpacza, np. pracownia alchemika i zielarza, ale niestety po II wojnie światowej niemieckie muzeum nijak nie przystawało do socjalistycznych idei i w 1947 roku zostało zlikwidowane. Budynek przeznaczono na mieszkania i dopiero w 1974 roku przywrócono mu jego pierwotną funkcję, umieszczając w nim obecne Muzeum Sportu i Turystyki, które początkowo było filią placówki warszawskiej, mającej podobny profil działalności (od 2003 roku jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego).

     W salach muzeum prezentowane są trzy wystawy stałe: "Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach ze szczególnym uwzględnieniem turystyki polskiej", "Rozwój sportów zimowych w Karkonoszach" oraz "Ochrona przyrody". Ekspozycje pozwalają na poznanie historii eksploracji Karkonoszy, od czasów poszukiwaczy drogich kamieni i rud metali, poprzez zielarzy, po turystów, zarówno tych mniej znanych, jak i sławnych osobistości. Nie mogło również zabraknąć Karkonosza, Ducha Gór, który przewija się w wielu ludowych opowiadaniach i dziełach sztuki twórców karkonoskich. Niebagatelną uwagę poświęcono rozwojowi turystyki, szczególnie sportom zimowym, a także olimpijczykom z tego regionu. Swoje miejsce znalazła także himalaistka Wanda Rutkiewicz, Tadeusz Różewicz – poeta i dramaturg oraz Henryk Tomaszewski – twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Część ekspozycji poświęcona jest Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu Grupa Karkonoska. Całość uzupełniają tematy przyrodnicze oraz związane z ochroną przyrody. W muzeum organizowane są również wystawy czasowe, tematycznie związane z działalnością placówki.Muzeum Sportu i Turystyki, Karpacz, ul. Kopernika 2, tel. 75 761 96 52, www.muzeumsportu.dolnyslask.pl. Muzeum czynne  jest wt.-nd. w godz. 9:00-17:00, bilety w cenie 5 zł, ulgowe 3 zł.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-23, godz. 21:34, Odwiedzin: 10668
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0770821571