Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Sudety nr 72

Sudeckie ABC » Jaskinie

Solna Jama

1. Położenie: Góra Czerniec nad potokiem Gołodolnik (Góry Bystrzyckie)
2. Długość jaskini: 40 m
3. Głębokość: 5 m
4. Wysokość otworu n.p.m.: 585 m
5. Wysokość otworu nad dnem doliny ok. 10 m
6. Ekspozycja otworu: ESE
7. Stopień trudności: jaskinia o rozwinięciu poziomym, końcowe korytarze częściowo lub całkowicie zalane przez wodę.

Opis dojścia:

     Z Gniewoszowa idziemy niebieskim szlakiem do nieczynnego już kamieniołomu, w którym znajduje się otwór jaskini. (Jaskinia zaznaczona na mapach turystycznych).

Opis jaskini:

     Jaskinia powstała w marmurach. Posiada duży sztuczny otwór za którym ciągnie się upadowo szeroki korytarz. Po prawej stronie znajduje się kilka niewielkich wnęk, a w stropie nieduże kominy. Po 10 m korytarz zakręca na zachód. Z lewej strony odchodzi 5 m korytarz stromo wznoszący się do góry, łączący się szczeliną z powierzchnią. Główny korytarz ciągnie się jeszcze ok. 15 m, a następnie przechodzi w wklinowującą się szczelinę. Przy końcu odchodzi od niego z lewej strony niski korytarz zalany wodą, po paru metrach przechodzący w syfon. Z prawej zaś strony korytarz przechodzi w salkę z jeziorkiem. Sala ta łączy się dwoma przejściami (jedno całkowicie zalane, drugie okresowo) z zalanym korytarzem. Korytarz ten przechodzi na zachód w szczelinę, a w przeciwnym kierunku po paru metrach niknie pod wodą (widać dalsze ciągi). W jaskini brak nacieków. Namulisko we wstępnej części składa się z próchnicy wymieszanej z liśćmi, dalej przechodzi w gruz. Głębokość wody do ok. 1,6 m. W jaskini w namulisku jak i w wodzie żyje liczna drobna fauna.

Opis poznania:

     Jaskinia znana była już w XVIII w. Pierwszy opisał ją F. A. Zimermann w 1789 roku. Następnie była wielokrotnie odwiedzana przez licznych zoologów, którzy opisywali jej faunę. Jeszcze w latach dwudziestych XIX w. jaskinię stanowił prosty korytarz dalej zamulony. Dalsze odkrycia nastąpiły najprawdopodobniej w latach trzydziestych. Nie jest takie pewne czy kiedyś jaskinia nie posiadała (być może naturalnego) otworu bliżej koryta rzeki. W jaskini dokonywano także ciekawych odkryć paleontologicznych znajdując kości niedźwiedzia jaskiniowego i rosomaka. W ostatnich latach próbowano nurkować w końcowych korytarzach wydłużając długość jaskini.

Andrzej Wojtoń

źródło: Góry i Alpinizm 3(15)/95
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-23, godz. 21:10, Odwiedzin: 23552
Komentarze
Jerzy Bieroński 2008-02-24 14:10
W latach 70. były tam dwie wyprawy paleontologiczna, w których brałem udział. Odkryto podczas nich w tej jaskini kości rosomaka oraz niedźwiedzia jaskiniowego. Pomimo tego, że wcześniejsze, powierzchowne badania Kowalskiego wskazywały na brak fauny kopalnej. Podczas jednej z tych wypraw przeszedłem w skarpetach i majtkach jeziorko końcowe i dotarłem do sporej sali zalanej na ok. 1 m wodą. W tej bocznej szczelinie z syfonem nurkowałem wtedy na bezdechu. Zszedłem w niej pod wodę ok. 3 m i kilka m do przodu. Dalej trzeba mieć rurkę z powietrzem.
Jerzy Bieroński 2008-02-24 14:35
Pardon! Te badania były w latach 1984-1985. Przepraszam za pomyłkę. Lepiej jednak sprawdzać w notatkach, niż zawierzać swej pamięci.
Jerzy Bieroński 2008-04-07 04:54
Moje odkrycie salki zalanej wodą było w lipcu 1985. W związku z tym całkowita długość jaskini wynosi aktualnie ok. 50 m. Deniwelacja nie ulega zmianie - jeśli chodzi o różnice wysokości do zwierciadła wody. Dmp salki końcowej (nowej, zalane wodą) jest do 1 m poniżej dna salki ze starym jeziorkiem.
Jerzy Bieroński 2008-04-07 05:06
I jeszcze jedna informacja. Znalezienie w jednej ze szczelin kości niedźwiedzia jaskiniowego jest dowodem na to, że jaskinia ta musi mieć wyżej położone piętro. Korytarze lub sale tego wyższego piętra musiały mieć dość spore rozmiary, skoro mogły tam bytować niedźwiedzie jaskiniowe. Można się jednak obawiać, że to wyższe piętro mogło być przynajmniej częściowo zniszczone podczas eksploatacji wyższego poziomu kamieniołomu.
Zwiedzający powinni wiedzieć, że poziom wody w starym jeziorku może smieniać się na tyle, iż dostęp do starej salki końcowej może być tylko w gumiakach. Dotyczy to okresów deszczowych oraz wiosny. W jaskini tej byłem przedwczoraj i wody było ok. pół metra więcej niż w lecie. Dostęp do salki ze starym jeziorkiem był tylko w wysokich gumiakach. Nadal widoczne były w wodzie jeziorka egzemplarze jaskiniowego studniczka Niphargus tatrensis (bezkręgowiec, skorupiak, białe "raczki" do ok. 1 cm długości).
W części wstępnej jaskini nadal widoczny jest wykuty napis z datą 1804. Ostatnmia cyfra niepewna, bo słabo widoczna.
Jerzy Bieroński 2008-04-07 05:09
Aktualnie dno kamieniołomu jest już uporządkowane (wyrównane, nie ma już tam bloków skalnych). Ustawione zostały ławeczki dla turystów ze stolikami. Jest także tablica informacyjna dla turysatów.
Jerzy Bieroński 2008-04-07 05:16
Przynajmniej we wstępnej części jaskini hibernują nietoperze. 5.04.2008 zauważyłem tam 4 osobniki. Turyści powinni wiedzieć, że nietoperze są pod ścisłą ochroną gatunkową. Szczególnie krytycznym jest dla nich okres hibernacji zimowej. Jeśli zostaną w takim okresie wybudzone, to mogą nie przeżyć. Proszę ich zatem nie niepokoić.
ania 2009-05-24 15:26
bardzo pięknie tam jest byłam to wiem co mówię
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0710330009