http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Życie w dawnej Bielawie

Sudeckie ABC » Jaskinie

Jaskinia Radochowska

    Jaskinia Radochowska dość długo uchodziła za najdłuższą w Sudetach, dopiero odkryta w latach 60-tych XX wieku Jaskinia Niedźwiedzia zdetronizowała ją. Leży ona na południowych zboczach Bzowca i ma 265 metrów długości. Używana była już w czasach prehistorycznych, o czym świadczą kości różnych zwierząt w niej znalezione, między innymi niedźwiedzia, konia, hieny polarnej czy wołu. Różnorodność kości oraz inne ślady pozwalają przypuszczać, że jaskinia była schronieniem człowieka, a zwierzęta, których resztki tutaj znaleziono, służyły mu za pożywienie. 

     Pierwsza wzmianka o jaskini pochodzi z roku 1757 i już wkrótce potem stała się popularnym celem wycieczek kuracjuszy z Lądka Zdroju. Z powodu licznego odwiedzania została dość mocno zniszczona - o dawnej świetności niech świadczą inne jej nazwy: Grota Stalaktytowa, czy Jaskinia Naciekowa. Obecnie niewiele zostało ze wspaniałych stalaktytów, ale wprawne oko dostrzeże tzw. Gęsią Skórkę, niewielkie nacieki.

     Od czasów pierwszej wzmianki jaskinia była opisywana wielokrotnie, w tym także w polskim przewodniku Aleksandra Ostrowicza z 1881 roku. Wówczas udostępniona do zwiedzania była tylko jej część, a pozostałe partie odsłonił poprzez usunięcie namuliska były górnik Henryk Perigrin, który od 1933 roku opiekował się Jaskinią Radochowską. Żyje tutaj wiele ciekawych przedstawicieli fauny, jak chociażby studniczki tatrzańskie, muchówki i prapierścienica jaskiniowa.

     Przy jaskini przez kilkanaście lat działała baza namiotowa prowadzona przez AKG "Halny". W 2001 roku jaskinia i teren przy niej został wydzierżawiony wrocławskiemu grotołazowi, który udostępnia ją za opłatą. Planowany wówczas pawilon gastronomiczny nadal nie powstał. W 2002 roku poczynił pierwsze kroki likwidując jedno z trzech wejść. Prace posuwają się jednak bardzo powoli.

Informacje praktyczne:

   Szlak prowadzi Ptasznik (719 m) na Przełęcz Kłodzką i dalej do Barda, a w przeciwnym kierunku przez Cierniak (595 m) do Lądka Zdroju
   Szlak wiedzie przez Trzeboń (713 m) do Złotego Stoku,
a w przeciwną stronę do Radochowa
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-23, godz. 21:08, Odwiedzin: 21762
Komentarze
Wojciech Cieszkowski 2005-08-28 20:51
A g.... Brak bazy namiotowej , brak pawionu, jest natomiast przewodnik i opłata za zwiedzanie - 4,5 zł !!
voi-vod 2012-09-21 08:57
Siedem lat później nic się nie zmieniło poza ceną. 8 PLN za wstęp jak głosi napis na tablicy. Byłem późnym popołudniem i wszedłem za darmo bo nikogo nie było a krata była otwarta :)
Lechu 2012-09-21 13:14
A jeszcze na początku XXI w. wyglądało tam tak...

[img:22dnez07]https://lh4.googleusercontent.com/-V54_iWkHXGc/RzI4KQ_oyzI/AAAAAAAAA2g/HkBxfiCekOU/s640/sl_0013.jpg[/img:22dnez07]
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0790169239