http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Sudety nr 123

Artykuły

Sposób na jesienną chandrę

     Nordic Walking to forma aktywności fizycznej, polegająca na marszu, ze specjalnie do tego dostosowanymi kijkami. Ten rodzaj rekreacji cieszy się w Polsce i na ziemi prudnickiej coraz większą popularnością, choć dla wielu osób jest wciąż mało znany i doceniany.

     Podczas uprawiania Nordic Walking zaangażowana jest większość mięśni naszego ciała (ok. 90%), inaczej niż w przypadku samego marszu, biegu czy jazdy na rowerze. Szczególnie mocno pracują mięśnie kończyn górnych, klatki piersiowej, brzucha, pośladków i kończyn dolnych. Dzięki temu wydatek energetyczny jest większy niż w przypadku zwykłego spaceru, przy mniejszym odczuwalnym zmęczeniu i niższym tętnie.

     Badania wykonane w 2001 roku w „The Cooper Instytut Dallas” (Texas) wykazały, że Nordic Walking zwiększa zarówno wydatki energii i zużycie tlenu średnio o 20% w  porównaniu do normalnych warunków chodzenia w takim samym tempie. Wniosek nasuwa się sam: Nordic Walking daje lepsze możliwości poprawy kondycji i zrzucenia zbędnych kilogramów niż zwykły spacer. A to z kolei pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, pewność siebie, atrakcyjny wygląd oraz sprawia, iż mamy więcej energii do życia.

     Nordic Walking jest dla każdego: amatorów, sportowców, ludzi otyłych, a także dla ludzi  starszych. „Chodzenie z kijkami” redukuje obciążenie stawów skokowych, kolanowych i biodrowych, co sprawia, że ryzyko kontuzji maleje do minimum. Kije pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała, kręgosłup nie ulega obciążeniom i skrzywieniom. Dają poczucie bezpieczeństwa i stabilności w różnych warunkach terenowych i pogodowych (np. na śniegu) dzięki wymiennym końcówkom kija. Nieważny jest wzrost ćwiczącego, ponieważ długość większości kijków można regulować. Nordic Walking cieszy się dużą popularnością w innych krajach, ponieważ obok walorów zdrowotnych, umożliwia ćwiczenie w miłym towarzystwie. Sprzęt dostępny jest praktycznie dla każdego. Jest niedrogi i przede wszystkim prosty w obsłudze. „Chodzić” możemy wszędzie i o każdej porze dnia i roku. Kije są niedużych rozmiarów, także można je zabrać ze sobą, gdziekolwiek się udamy.

     Zaczynając przygodę z Nordic Walking musimy jednak pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze bardzo istotna jest technika chodu. Dlatego też na samym początku zaleca się skorzystanie z pomocy instruktora lub trenera osobistego. Po drugie, w sytuacji kiedy wcześniej odnieśliśmy kontuzję, mieliśmy operacje, jesteśmy po chorobie, należy udać się do lekarza, który powinien potwierdzić gotowość do udziału w chodzie Nordic Walking. I po trzecie należy pamiętać o regularnych ćwiczeniach – to jest podstawowy warunek  osiągnięcia zamierzonego celu.

[Przemysław Idzi – Tygodnik Prudnicki]
Autor jest specjalistą do spraw kształtowania sylwetki i odnowy biologicznej
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2009-11-08, godz. 11:03, Odwiedzin: 3581
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.1263651848