http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
SGTS 17: Góry Złote

Artykuły

Geocaching

     Swoje początki geocaching ma w roku 2000, w Stanach Zjednoczonych. Dave Ulmer zakopał wówczas w lesie, w stanie Oregon, skrzynkę, a jej współrzędne geograficzne umieścił w Internecie. Kto skrytkę przy pomocy satelitarnej nawigacji GPS znalazł, mógł sobie z niej coś wziąć, a w zamian pozostawić w niej jakąś swoją rzecz. W ciągu kilku dni w USA pojawiły się kolejne skrytki, a w Internecie strona ze współrzędnymi i wymianą wrażeń z poszukiwań.

     Tak powstała turystyczna i nawigacyjna gra geocaching. Skrytki zaczęto nazywać cache (Czesi używają nazwy keszka). Celem geokeszingu jest odkrywanie ciekawych miejsc, niekiedy i chęć przeżycia przygody i napięcia podczas poszukiwania kryjówki. Aby było co szukać muszą istnieć zapaleńcy, którzy takie skrytki zakładają. Geokeszing bardzo szybko się rozprzestrzenił i obecnie jest na świecie niemalże 800 000 skrzynek. W Czechach jest ich ponad 12 000, a ilość ta plasuje kraj na czwartym miejscu w Europie.

     Normalna skrzynka jest wodoszczelnym pojemnikiem, dobrze ukrytym, aby go nie znaleźli przypadkowi przechodnie – tzw. mudlowie. Ta nazwa została zapożyczona z książek o Harrym Potterze i oznacza ludzi, którzy nie wiedzą o świecie czarów. Rozmiary skrytek mogą być różne. W miastach to często bywają puszki od filmów. W terenie, gdzie są lepsze warunki do zamaskowania skrytki można znaleźć pojemniki o objętości nawet jednego litra. Do środka musi się zmieścić ołówek i notesik, w którym znalazcy zapisują swoje wrażenia z poszukiwań. Większe skrytki zazwyczaj zawierają przedmioty na wymianę.

     By móc jakąś skrytkę znaleźć musi się najpierw na Internecie ściągnąć jej współrzędne na stronach
www.geocaching.com lub www.geocaching.cz. Rejestracja jest bezpłatna. Współrzędne należy umieścić w swoim urządzeniu GPS i można wyruszyć na poszukiwania. Na stronie każdej skrytki oprócz współrzędnych jest opis wyglądu skrytki i stopień trudności jej znalezienia, opis okolicy i na co trzeba zwrócić uwagę. Można również zapoznać się z zapisami innych geokeszerów , którzy szukali tu przed wami a po jej znalezieniu wpisać opisać swój sukces w notesie.

     Istnieje też kategoria przedmiotów wędrownych śledzących określony cel lub zadanie. Są specjalnie oznaczone np. możecie znaleźć samochodzik, który chce wędrować do keszek, do których nie sposób dojechać samochodem, albo miś, który chciałby się dostać na Rhodos.

     Również wyprawy w Karkonosze można połączyć z poszukiwaniem keszek. Np. na szczycie Śnieżki, w Obrzym dole na Drodze Luisy w Klausowym (Těsnym) dole w Janskich Łaźniach albo na Černej horze. W poszukiwaniu keszki można się wybrać do zanikłej osady niemieckiej Sklenařovice skąd można przejść dalej na Rychory. Przejeżdżając koło Veselego vyletu zajrzyjcie do keszek na drodze krzyżowej na Starej horze lub koło zameczku leśnego Aichelburg. Tę na Startej horze przy kaplicy św. Anny można znaleźć i bez GPS na podstawie samego opisu.

[Jonáš Klimeš – Veselý Výlet]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2009-10-09, godz. 07:26, Odwiedzin: 4010
Komentarze
www.geocaching.org.pl 2009-10-18 20:45
Dnia 8 października 2009 roku swoją premierę miał serwis Geocaching Polska (www.geocaching.org.pl), którego głównym celem jest ułatwienie korzystania z międzynarodowego serwisu Geocaching.com.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0864179134