Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Neapol 1:12 000 [P1/1]

Artykuły

Prywatyzacja sposobem na jeszcze lepszą jakość

Z prezesem ZUK Jerzym Szymańczykiem rozmawia Bogusław Bieńkowski

     - Nie od dziś mówi się o zamierzonej prywatyzacji instytucji, którą Pan kieruje. Proszę powiedzieć, na jakim etapie jest ten proces?

     – Minister Skarbu Państwa, w drodze przetargu, wybrał doradcę prywatyzacyjnego, m.in. w odniesieniu do Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich. Od lipca tego roku spółka poznańska przygotowuje opracowania przedprywatyzacyjne. Ma osiem tygodni na to, żeby dokonać oceny sterlingu ekonomicznego firmy i jej wyceny. Jeszcze półtora roku temu obowiązywało rozporządzenie Ministra Zdrowia, zgodnie z którym ZUK nie był przewidywany do prywatyzacji. Po zmianie przepisów MZ, teraz ZUK jest do tego kwalifikowany. Jak sądzę po wszystkich obowiązkowych procedurach wskazanych przez Ministra Skarbu Państwa i według zapowiedzi osób odpowiedzialnych za tę procedurę, proces prywatyzacji ma odbyć się najpóźniej w I kwartale lub w II połowie roku 2010. W planach rządu widzimy jasno, że większość obszarów naszej gospodarki będzie prywatyzowana.

     - Jak pracownicy ZUK-u odnoszą się do tych zmian?

     – Załoga i zarząd Zespołu pozytywnie odnieśli się do tego projektu, ponieważ dotychczasowa struktura własnościowa spółki ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa w wielu elementach jest przeszkodą w funkcjonowaniu. Mamy kłopot z pozyskiwaniem środków z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, obowiązują nas określone procedury, które ograniczają np. decyzyjność zarządu spółki. Krótko mówiąc mam nadzieję, że prywatyzacja pozwoli na proces uelastycznienia zarządzania, pozyskania bardzo poważnego inwestora...

     - A czy wiadomo już jest, kto nim będzie?

     – Z nieoficjalnych informacji wynika, że bardzo duże podmioty gospodarcze interesują się naszą firmą. W rachubę wchodzą jednostki branżowe oraz firmy ubezpieczeniowe. To powoduje, że proces prywatyzacyjny będzie ciekawy i emocjonujący do końca. Na tę chwilę nie jest wiadomo, kto będzie inwestorem strategicznym dla ZUK-u. Naszym, załogi, zdaniem – powinien to być inwestor, który będzie zainteresowany całą spółką – obszarem jej działalności obejmującym lecznictwo uzdrowiskowe i produkcję naturalnych wód mineralnych i leczniczych, który nie będzie dzielił również tej spółki na trzy odrębne podmioty – Polanicę, Duszniki i Kudowę. Taki wniosek, po zmianie rozporządzenia został skierowany do Ministra Skarbu Państwa w imieniu załogi, zarządu i wszystkich naszych związków zawodowych. Osiągnęliśmy w tym zakresie konsensus. Z reguły przy tego rodzaju zmianach na pierwszy plan wysuwają się niepokoje o miejsca pracy.

     - Czy w Zespole Uzdrowisk Kłodzkich też one dają się zauważyć?

     – Też. Jest to wynikiem tego, że wkraczamy w nową rzeczywistość. Ale zauważę, że nasza firma od wielu lat realizowała program głębokiej restrukturyzacji, który niósł ze sobą również racjonalność zatrudnienia. Dziś ZUK zatrudnia około 700 pracowników, zdecydowanie mniej, niż przed laty. Uważam, że nowy właściciel powinien zaakceptować ten poziom zatrudnienia, jako optymalny. Tym bardziej, że w rankingach – tak w branży pod względem pracowników liczonych na liczbę łóżek, jak i w sprzedaży usług i produkcji wód mineralnych – wypadamy najlepiej. Ale przyszły inwestor ma tutaj olbrzymią szansę lepszego wykorzystania np. źródeł wody mineralnej, wypromowania naszych uzdrowisk, skierowania większych pieniędzy na dystrybucję produktów. Bo np. w zakresie remontów bazy, jej unowocześnienia zrobiliśmy naprawdę wiele.

     - Czy możemy powiedzieć, na ile oszacowano wartość Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich?

     – Nie jest znana taka kwota. To dopiero jest przedmiotem analiz. Pod uwagę bierze się wiele elementów, nie tylko sam majątek.

Dziękuję za rozmowę
Z prezesem ZUK Jerzym Szymańczykiem rozmawiał:
[Bogusław Bieńkowski - Euroregio Glacensis]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2009-09-03, godz. 08:07, Odwiedzin: 4240
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0977749825