http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Izerskie klimaty

Wydawnictwa » Książki

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Architektura, właściciele

     Minęły trzy lata od pierwszego wydania książki, pt. „Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim''. Pozycja ta od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony czytelników. Po kolejnych dodrukach przyszedł czas na drugie wydanie książki, w której znalazło się wiele nowych, niepublikowanych dotychczas na rynku polskim informacji oraz zdjęć. Dużo miejsca zajmują losy właścicieli pałacu fundatorki budowli, Marianny Orańskiej, jej syna i wnuków.

     Rok 2010 przyniesie nam okrągłą rocznicę urodzin wspomnianej królewny Marianny. Osoba ta cieszyła się ogromnym szacunkiem i sympatią ze strony mieszkańców Kamieńca i ziem do niej należących, co dziś coraz częściej jest dostrzegane, a przede wszystkim doceniane. Tzw. Szlak Marianny Orańskiej połączy wkrótce wiele miejscowości związanych z życiem królewny i z pewnością będzie jednym z ważniejszych tras na turystycznej mapie Dolnego Śląska.

     Bez cienia wątpliwości głównym obiektem na Szlaku będzie fascynujący pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, którego budowa była głównym przedsięwzięciem Marianny. Rezydencja, która stała się główną siedzibą bocznej linii panujących Hohenzollernów, nieprzerwanie budzi zainteresowanie coraz większej rzeszy zwiedzających. Z roku na rok liczba turystów w Kamieńcu Ząbkowickim powiększa się, rośnie zainteresowanie historią, architekturą, losami mieszkańców i czasami współczesnymi. I trzeba w tym miejscu wspomnieć, iż tylko dzięki, można by rzec, magicznej sile, możemy zawdzięczać, że ta niesamowita budowla nadal góruje dumnie nad okolicą. Miejmy nadzieję, że tak jak Marianna w końcu została doceniona przez dwór pruski, tak pałac w Kamieńcu Ząbkowickim doczeka chwili swojego powrotu do dawnego blasku.

     Na koniec chciałbym podziękować osobom, które przyczyniły się do powstania kolejnego wydania tej pozycji. Dziękuję wójtowi Kamieńca Ząbkowickiego Marcinowi Czerniecowi za wsparcie oraz zainteresowanie wydaniem książki, panu profesorowi Krzysztofowi Mazurskiemu za użyczenie materiałów dotyczących królewny Marianny oraz słowa poparcia, panu Grzegorzowi Wawocznemu za materiały dotyczące księcia Fryderyka Wilhelma ze zbiorów rodziny księcia von Ratibor oraz Stanisławowi Twardowskiemu za wszelką pomoc. Dziękuję również wszystkim czytelnikom za odzew oraz ciepłe słowa, które otrzymałem po pierwszym wydaniu - gdyby nie Wy, nie byłoby tej książki.


[Marek Gaworski]


Marek Gaworski: ''Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Architektura, właściciele''. Strzelce Opolskie 2009, wydanie II. Okładka twarda, format 17,5 x 24,5 cm, stron 160, liczne kolorowe i czarno-białe ilustracje

Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2009-04-28, godz. 10:11, Odwiedzin: 7595
Komentarze
Mario 2009-05-21 14:48
szkoda, że zamknęli pałac :(
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0731050968