http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Przewodniki po 5 zł

Wydawnictwa » Książki

Śląsk bez granic. Zamki trzech narodów

     Śląsk, dawniej jedna kraina, dziś ziemia podzielona przez trzy narody. Jego największa cześć leży w Polsce, lecz Śląsk to także niewielki fragment dzisiejszych Niemiec oraz północno wschodnie krańce Czech, graniczące z naszym krajem.

     Niegdyś była to kraina zamków i pałaców. Na samym tylko Dolnym Śląsku zewidencjonowano 767 zamków, pałaców i dworów. Na Opolszczyźnie jest ich ponad 200, a gdy do tego dodamy obiekty na Górnym Śląsku oraz w Niemczech i Czechach pojawia nam się naprawdę imponująca liczba.

     Dziś większość obiektów wydaje się być zaniedbana. Jednak należy pamiętać o tym, że coraz więcej dawnych rezydencji szlacheckich pomału odzyskuje swój blask. W ostatnich dziesięcioleciach wyremontowano obiekty w Kraskowie, Kliczkowie, Karpnikach, Łomnicy, Wojanowie, Trzebieszowicach, Prężycach, Frączkowie, Izbicku, Jamach, Kamieniu Śląskim czy w Kończycach Małych i Wojnowicach. W większości z nich powstały hotele i restauracje. Niestety, ilość zamków i pałaców oczekujących w kolejce na swój ratunek jest dużo większa. I niestety, duża ich liczba za kilka bądź kilkanaście lat zniknie całkowicie. Podróż po dawnym Śląsku rozpoczynamy od Niemiec. W jej granicach znalazła się niewielka ilość zamków, z czego większość znajduje się w Dolnośląskich Łużycach Górnych. Głównym obiektem jest pałac w Bad Muskau, otoczony pięknym parkiem wpisanym nie tak dawno na listę UNESCO. Niezwykłe parki po tej stronie Nysy, nie są rzadkością. Równie ciekawe jak ten w Bad Muskau są parki w Kromlau oraz w Königshain.

     Po przekroczeniu granicy wjeżdżamy w prawdziwą krainę zamków i pałaców. Na Dolnym Śląsku zagęszczenie szlacheckich rezydencji na danym terenie jest największe w Europie. Dawniej niemal w każdej wsi można było napotkać mały lub większy pałacyk. Do tego dodajmy stare, średniowieczne zamki i zwiedzając wszystkie możemy zatracić się w czasie. Z Dolnego Śląska przez Opolszczyznę docieramy na Górny Śląsk, który dla dawnych jego mieszkańców ma zawsze swoje miejsce w sercu. Tu, oprócz pięknych pałaców takich jak Pszczyna czy Promnice możemy znaleźć zamki, które dawniej broniły Królestwa Polskiego od ataków ze strony Śląska, a po niedawnej reformie administracyjnej znalazły się w jego nowych granicach. Mowa o tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Niezwykłych warowniach, w większości wzniesionych przez króla Kazimierza Wielkiego i niestety, również w większości, zniszczonych w trakcie potopu szwedzkiego.

     Ostatnim działem albumu są zamki i pałace śląskiej części Czech. Położone w powiecie Śląsko Morawskim zachwycają przede wszystkim urodą swoich wnętrz. Pałace w Bruntalu, Hradcu nad Moravici, Kravare czy w Raduni prezentują się tak, jakby dawne codzienne życie toczyło się w nich po dziś dzień.

     Piękny jest Śląsk, piękne w nim zamki i pałace. Pamiętajmy, że ich istnienie zależy również od nas.


[Marek Gaworski]


Marek Gaworski: ''Śląsk bez granic. Zamki trzech narodów''. Strzelce Opolskie 2008, wydanie I. Format 17,5 x 24,5 cm, stron 128, liczne kolorowqe ilustracje

Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2009-04-28, godz. 10:05, Odwiedzin: 8011
Komentarze
...philus 2009-04-28 14:04
"...w Dolnośląskich Łużycach Górnych...." - za to Nobla bym dał, nawet Ultranobla. Poza tym Bad Muskau nie leży na Śląsku, nie ma też powiatu śląsko-morawskiego. Poza tym wszyscy zdrowi...
pion 2009-04-28 19:45
"...śląskiej części Czech. Położone w powiecie Śląsko Morawskim..."Czeska część Śląska,śląska część Moraw,Czeski Cieszyn,Morawska Ostrawa,Śląska Ostrawa, Czeska Ostrawa,morawska część Czech,śląska część Republiki Czeskiej,Stare Mesto pod Śnieżnikiem na Morawach, Stare Mesto pod Śnieżnikiem w Czechach itd,itp.
Philusie,nasz regionalisto, podszykuj jakiś elaborat w tej tomacie.
Silesiophilus 2009-04-29 09:31
Już o tym pisano po wielokroć.
Silesiophilus 2009-04-29 12:19
"Dziś większość obiektów wydaje się być zaniedbana..." - jeśli to, co jest faktem autorowi się tylko wydaje, to strach pomyśleć, co jest w tej książce.
silesiamacios 2009-05-02 19:00
"Przez Opolszczyznę" to przecież Górny śląsk!!!
Borussia 2009-05-04 09:33
Opolszczyzna? Woj. opolskie to nie tylko Gorny Slask (choc samo Opole i gros terenu oczywiscie tak). Chocby Brzeg, Namyslow i Nysa.
Borussia 2009-05-04 09:35
By byla jasnosc: Brzeg, Namyslow i Nysa to oczywiscie Dolny Slask.
Silesiophilus 2009-05-04 11:04
Dla "pikanterii" - D. Slask to takze Byczyna, Kluczbork i Grodkow oraz Glucholazy.
Borussia 2009-05-04 11:29
Nie mowiac o Frydbergu, Cukmantlu i Frywaldowie, zwanych dla niepoznaki Zulova, Zlatymi Horami i Jesenikiem...
Grzegorz Ch. 2009-05-04 14:52
"Dolnośląskie Łużyce Górne" - to jak najbardziej poprawna nazwa jednostki administracyjnej o nazwie "Niederschlesische Oberlausitz". Ma nawet własne tablice rejestracyjne - "NOL" na początku. Patrz www.nol-kreis.de
Borussia 2009-05-04 16:30
Tylko, ze ta nazwa administracyjna sama w sobie jest belkotem i nie pomoze jej nawet to, ze jest po niemiecku.
Lusatiophilus 2009-05-05 11:00
O właśnie!!!
silesiamacios 2009-09-05 11:20
górnu i dolnu to przede wszystkim pruski bełkot administracyjny - żeby łatwiej im było
zarządzać:)
Silesiophilus 2009-11-07 12:36
Administracyjny podzial Slaska na dolny i gorny pochodzi z osmej dekady XV w.!!!
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0767221451