http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Pecs 1:15 000 [P1/1]

Artykuły

W Świeradowie nowa atrakcja

     Uzdrowisko u podnóża Stogu Izerskiego, w którym ostatnio więcej turystycznych inwestycji i gdzie przed świętami Bożego Narodzenia (17 grudnia '2008) - zapowiedziano uruchomienie pierwszej w Sudetach kolei gondolowej - na szczyt Gór Izerskich oraz do schroniska Stóg Izerski - oferuje prócz rekreacji na górskich szlakach i słynnych zabiegów zdrowotnych w uzdrowisku – także różne imprezy, gwarantujące ciekawe spędzenie czasu, w urokliwej scenerii górskiej.

     Największą atrakcją miejscowości jest Dom Zdrojowy położony u samego podnóżu Stogu Izerskiego, który powstał w miejscu poprzedniego „Domu Źródlanego” z 1781 r., zniszczonego w czasie pożaru 14 grudnia 1895 r.

     Ze względu na uzdrowiskowe walory miejscowości obiekt odbudowano i rozbudowano, że już w1899 r. przyjął pierwszych kuracjuszy. W prace modernizacyjne zaangażowano ponad 600 robotników, dzięki temu na parterze budynku mieściły się m.in. salony: gier, muzyczny, taneczny, natomiast na wyższych kondygnacjach 70 luksusowych pokoi gościnnych.
Wnętrze budynku upiększono obrazami malarza Kaysera-Eichberga i pracami rzeźbiarskimi Willborna i Giesecke. Malownicza bryła została zwieńczona wieżą zegarową o wys. 46 m. Atrakcyjność budynku podnosi najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa Hala Spacerowa o długości 80 m, z piękną roślinną polichromią i witrażami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch nad sceną, stanowiącą obecnie jedną z głównych atrakcji Świeradowa-Zdroju.

     Przy wejściu głównym do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo żelaziste). Tarasy zdrojowe o długości ponad 160 m z sztuczną grotą z naciekami oraz zespołami parkowymi stwarzaja do dzisiaj wspaniałe warynki do rekereacji i rehabilitacji zdrowia.

     W lutym 1970 r. Dom Zdrojowy po raz kolejny padł ofiarą pożaru, który w porę jednak opanowano, więc pożar strawił jedynie część czwartego piętra. Remont i modernizację budynku zakończono w 1975 r.

     Godzi się zwiedzić kościół pod wezwaniem Św. Józefa - dwuwieżowy obiekt wybudowano w roku, 1899 jako prywatny kościół dla katolickich właścicieli ówczesnego Świeradowa Zdroju, rodu Schaffgotschów oraz ich służby. Nad całością prac czuwał wrocławski architekt Grosser. Pierwotnie trzyprzęsłowy z wieloboczną absydą, został utrzymany w stylu neogotyckim, zgodnie z modnym pod koniec XIX wieku historycyzmem.

     Parafia rzymsko - katolicka, po wieloletnich staraniach, dzięki pomocy ks. kard. Kominka i ks. dr Edwarda Góreckiego oraz proboszcza ks. W.Dzięgiela otrzymała pozwolenie na rozbudowę kaplicy Scgaffgotschów.
Projekt obecnego kościoła wykonany przez inżynierów Politechniki Wrocławskiej: prof. T.Zipsera i dr W. Wawrzyniaka zachował w całości dawną kaplicę. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1974 roku a ukończono w 1979 roku z ofiar wiernych.

     29 IX 1979 roku nowy kościół poświęcił Bp. T.Rybak bp. Pomocniczy z Wrocławia, później Ordynariusz diecezji legnickiej.

     Pierwszym proboszczem był Ks. Józef Postrach, kapłan diecezji kieleckiej, który zatrzymał się tu na leczenie po obozie koncentracyjnym w Dachau. Zmarł w 1949 roku. Obecnie proboszczem świątyni jest od 1966 r. ks. Władysław Dzięgiel.

     W latach 1994 - 1996 przywrócono do życia zegar wieżowy - dzięki ówczesnemu zegarmistrzowi ze Świeradowa Eugeniuszowi Rychterowi, który odtworzył wiele zniszczonych części. W roku 1998 sprawiono dwa nowe dzwony, bo stare w czasie wojny Niemcy stłukli i zabrali na armaty.

     Duży dzwon 860 kg nosi nazwę św. Józefa, mniejszy Jana Pawła II. Trzeci dzwon z 1699 roku ma imię św. Jana Ewangelisty wykonany w ludwisami Eliasa Emricha, pochodzi z parafii Mirsk (przywieziony do kaplicy w roku 1785).

     Górską atrakcją okolicy jest schronisko turystyczne na Stogu Izerskim powstałe w 1924 r. Schronisko wybudowano w charakterystycznym stylu śląsko – łużyckim poniżej szczytu (1107 m n.p.m.). Oddane do użytku 24 października 1924 r. - w dalszym ciągu prowadzi turystyczną działalność i dysponując ponad 70 miejscami noclegowymi z bufetem.

     Schronisko znajduje się 50 metrów od szczytu na wysokości 1060 m n.p.m. Z pięknego i ciekawego architektonicznie schroniska, rozciąga się imponujący widok na Góry Izerskie wraz z Pogórzem, Świeradów i Karkonosze.

     Warto również odwiedzić Czarci Młyn w pobliskiej Czerniawie-Zdroju, który wybudowano ok. roku 1890. Można w nim podziwiać oryginalne maszyny i urządzenia - typowe dla wyposażenia młynów gospodarczych z przełomu XIX/XX w., budowanych w tzw. systemie amerykańskim, w którym transport zboża był całkowicie zmechanizowany. W większości urządzenia te funkcjonują nadal.

     W „Czarcim Młynie” zmęczony podróżnik może zasiąść przy 100–letnim piecu chlebowym, zjeść chleb wypiekany sposobem pradziadów, a nawet nabyć świeżo zmieloną tu mąkę.


[Nowiny Jeleniogórskie]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-12-19, godz. 17:11, Odwiedzin: 3465
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0781929493