Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Artykuły

Ratowanie murów

     To nie są kosmetyczne zabiegi będące efektem dbania o atrakcyjny, świeży wygląd leciwych murów okalających Lwówek Śląski, ale walka o ratowanie bezcennego, średniowiecznego zabytku, który jest w katastrofalnym stanie. Gospodarze Lwówka rozpoczęli pierwszy etap kapitalnego remontu zabytkowych murów obronnych okalających stare miasto - jednego z największych, historycznych skarbów i atrakcji turystycznych okolicy. 

     Przedsięwzięcie jest realizowanie dzięki kluczowemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przeznaczyło na ten cel 300 tyś. zł. Projekt realizowany jest w ramach programu operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe, priorytet - Rewaloryzacja zabytków nieruchomych i ruchomych.

     Stary gród nad Bobrem słynie znakomicie zachowanym podwójnym pierścieniem fortyfikacji miejskich zaliczanych do najciekawszych budowli tego typu na Dolnym Śląsku. Dziejów lwóweckich obwarowań nie sposób nakreślić konkretnymi datami. Ich powstania nie odnotowano bowiem w żadnych źródłach historycznych. Z badań wynika, że miasto miało już mury obronne pod koniec XIII wieku!

     W pasie ocalałych obwarowań zachowało się kilka baszt łupinowych i jedna duża basteja. Najbardziej efektowne fragmenty murów zachowały się jednak przy dawnych wieżach bramnych. Do dziś przetrwały dwie z trzech istniejących onegdaj wież - Wieża Bramy Lubańskiej i Wieża Bramy Bolesławieckiej, które razem z murami stanowią charakterystyczny element lwóweckiego krajobrazu.

     Niewiele brakowało, a XXI wiek mógłby oznaczać bolesną datę w historii budowli, która przetrwała wiele stuleci. Zbyt długo nie poddawane kluczowym zabiegom konserwatorskim zabytkowe mury są w tak fatalnym stanie, że zaczęły się rozpadać. W lwóweckim magistracie nikt nie ukrywa, że to był ostatni dzwonek na podjęcie działań: historyczna konstrukcja może zwyczajnie legnąć w gruzach... Aby do tego nie dopuścić, rozpoczęto starania o pozyskanie zewnętrznych środków pozwalających na skuteczne ratowanie zabytku. Bo gminy zwyczajnie nie stać na samodzielną realizację takiego przedsięwzięcia z własnych środków budżetowych. Mowa bowiem o niezwykle kosztownych operacjach konserwatorskich. Z szacunkowych ustaleń wynika, że na gruntowną rewaloryzację całego pierścienia murów wraz z wieżami potrzeba co najmniej około 15 min zł! Bo Lwówek ma 1,8 km murów obronnych do wyremontowania, a gminny samorząd nie może zajmować się wyłącznie ratowaniem zabytków, które ma pod opieką. W zestawie niezbędnych gminnych inwestycji, które czekają w kolejce do realizacji, istotnym przy tej skali wydatków problemem może już być wygospodarowanie środków na udział własny w projektach realizowanych ze środków zewnętrznych. 

     W sprawie murów, los postawił jednak gospodarzy miasta... pod murem i zmusił do podjęcia natychmiastowej walki o ratowanie zabytku. Nikt tutaj nie dopuszcza nawet myśli o doprowadzeniu do podobnej, dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazły się ruiny zamku w sąsiednim Wleniu. Zabiegi we Lwówku podjąć trzeba było nie tylko ze względu na obowiązek dbania o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu, ale i fundamentalne bezpieczeństwo. Niszczejące mury stoją bowiem w sercu tętniącego życiem miasteczka.

     Już w ubiegłym roku czyniono intensywne starania o pieniądze na konieczny remont murów. Ich efektem było złożenie w styczniu tego roku stosownego wniosku do Ministerstwa Kultury. Przez pół roku nie podejmowano jednak przygotowań do rozpoczęcia inwestycji, ponieważ nie wiadomo było, czy pieniądze zostaną przyznane. Dobra wiadomość dotarła do Lwówka Śl. dopiero w lipcu. Samorządowcom dano zaledwie miesiąc na formalne przygotowanie zadań, ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu na realizację prac oraz przedstawienie podpisanej już umowy z wykonawcą wyłonionym zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Gminnym urzędnikom rzutem na taśmę udało się zmieścić w czasowych wymogach ministerialnego projektu. I tym sposobem specjalistyczna firma Belle Arti Konserwacja Zabytków mogła rozpocząć prace.

     Wstępny kosztorys remontu pierwszego 63-metrowego odcinka murów zlokalizowanego w rejonie Wieży Bramy Bolesławieckiej opiewał na kwotę około 550 tyś. W trakcie przygotowań inwestycji kwotę udało się obniżyć do poziomu 430 tyś. Życie jednak błyskawicznie zweryfikowało rachunki na papierze. Gdy firma przystąpiła do robót okazało się bowiem, że mury są w jeszcze gorszym stanie, niż to się wcześniej wydawało i dosłownie rozpadają się przy pierwszym dotknięciu. Zaraz po rozpoczęciu prac rozsypały się dwa spore fragmenty murów, które trzeba było zrekonstruować. Konieczność wykonania dodatkowych, nie przewidzianych wcześniej robót zwiększyła więc koszty prac o kwotę rzędu 100 tyś. zł. Ostatecznie więc wydatki wróciły do poziomu pierwotnych założeń. Dodatkowy zestaw zabiegów spowodował też wydłużenie okresu prac o około miesiąc. Te zakończyć się miały bowiem już do 15 października. Ź konieczności potrwają jednak do około 20 listopada. Do tego czasu wykonane zostanie kompleksowe spinanie, kotwienie, czyszczenie, wypełnianie i uzupełnianie murów oraz zabezpieczenie przed zalewaniem ich korony. Odnowiony już odcinek zwieńczony zostanie piaskowcowym daszkiem, który zapobiegał będzie niszczycielskim wpływom deszczów. W obrębie murów wycięte zostaną też wszystkie drzewa odpowiadające za zawilgocenie zabytkowych ścian i rozsadzające kamienie.

     Remont przyniósł też miłą niespodziankę. W trakcie robót odkryto bowiem nieznaną wcześniej wnękę w murze, która teraz zostanie odpowiednio wyeksponowana.

     Wraz z zakończeniem I etapu renowacji murów rozpoczną się przygotowania do kolejnych faz przedsięwzięcia. Gmina już przymierza się do ogłoszenia przetargu na opracowanie kompleksowej dokumentacji całego zadania z podziałem na kolejne rozłożone w czasie etapy wymuszone ogromnym polem niezwykle kosztownych prac, jakie są do wykonania. Szacunkowa wartość samego projektu przedsięwzięcia sięga 800 tyś. zł. Pokonanie tej fazy inwestycji pozwoli na kolejne ruchy, czyli przygotowywanie projektów wykonawczych i poszukiwanie środków na ich realizację.

[UGiM Lwówek Śląski - Nowiny Jeleniogórskie]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-11-20, godz. 20:10, Odwiedzin: 3679
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0847568512