http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Życie w dawnej Bielawie

     Pod koniec października 2008 roku nakładem wrocławskiego wydawnictwa ATUT ukazała się kolejna książka Rafała Brzezińskiego „Życie w dawnej Bielawie. Ludzie, miejsca, wydarzenia”. Prace nad nią rozpoczęły się tuż po wydaniu pod koniec 2007 roku pierwszej publikacji związanego z tym podsowiogórskim miastem autora pt: „Gospody u stóp Gór Sowich” .

     Książka składa się z ośmiu działów: Kościoły, Miejsca pamięci, Turystyka, sport i rekreacja, Gospodarka, Szkoły, Warunki socjalne, Kultura i…Ludzie podzielonych z kolei na opisujące poszczególne zagadnienia części. Powstały one w głównej mierze na bazie artykułów prasowych przygotowywanych w ostatnich latach przez autora. Bazował on przede wszystkim na kronikach miasta, choć nie zabrakło także szerszego spojrzenia na opisywane tematy w oparciu o materiały źródłowe. Wiele z informacji wniosły także wywiady z dawnymi i obecnymi mieszkańcami Bielawy, a także analiza zbiorów pocztówek  i zdjęć z okresu powojennego. Nieocenioną w tym ostatnim względzie była współpraca ze znanym miłośnikiem Bielawy, fotografem – Tadeuszem Łazowskim.

     Całość treści otrzymała także przekład na język niemiecki, a zadania tego podjął się urodzony tu przed II wojną światową bielawianin - Hans Rosenberger.

     Jak pisze autor we wstępie „Często bohaterami poszczególnych tematów są niezwykłe miejsca: stare budynki, szkoły, stacje kolejowe czy zabudowania fabryczne. Dla mieszkańców dzisiejszej Bielawy poszukiwania tych miejsc są niezwykle ważne, gdyż jest to moment rodzącej się świadomość lokalnej tożsamości kulturowej.(…) Trzeba pamiętać, że przez wiele stuleci budowle wplatały się w życiorysy mieszkańców Bielawy”.

     Dla Bielawian (Niemców i Polaków) książka ta na pewno umożliwi pogłębienie identyfikacji z miejscem pochodzenia. Dla przyjezdnych stanie się zaś podstawowym źródłem informacji o tym niezwykle malowniczo rozłożonym u stóp Gór Sowich mieście. Praca ta jest także niewątpliwym „kamieniem milowym” w drodze do napisania i wydania monografii Bielawy.
Polecam.


[Tomasz Śnieżek www.tomaszsniezek.pl]


Rafał Brzeziński: ''Życie w dawnej Bielawie. Ludzie, miejsca, wydarzenia''. Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe ATUT, Wrocław 2008. Okładka twarda, format 16,5 x 23,5 cm, stron 432, czarno-białe i kolorowe ilustracje, książka dwujęzyczna (j. polski, j. niemiecki)

Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-11-06, godz. 17:58, Odwiedzin: 6395
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0704820156