Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Artykuły

90. rocznica śmierci Hermanna Henkla

     W nocy z 26 na 27 października 1918 roku zmarła jedna z najbardziej zasłużonych dla rozwoju turystyki i sportów zimowych w Górach Sowich osób.

     Hermann Henkel był rodowitym bielawianinem, nauczycielem, sekretarzem (lata 1905-1918) bielawskiego Towarzystwa Sowiogórskiego (Eulengebirgsvereine Langenbielau). Przez dwa lata (1915-1917) kierował nawet tą organizacją. W okresie tym przeżywała ona swą świetność, zrzeszając ponad 500 członków (1911 r.). Uzyskując pełną samodzielność w 1909 roku bielawska organizacja działa nadal ściśle z innymi lokalnymi towarzystwami turystycznymi rejonu Gór Sowich. Wspólnie realizowano wiele zadań od wytyczania i znakowania szlaków, przygotowania miejsc wypoczynku, wydawania przewodników, krajoznawczych czasopism, organizację wycieczek, po budowę schronisk oraz wież widokowych.
 
      W polu zainteresowania owych organizacji były również: ochrona przyrody czy sporty zimowe. Ta ostatnia działalność szczególnie mocno widoczna była w Bielawie dzięki aktywności Hermanna Henkla. Był on bowiem zagorzałym popularyzatorem tych sportów. Założył między innymi Klub Narciarski (Schneeschuh-Klub), który stał się bazą dla stworzenia w styczniu 1912 roku w Bielawie Stowarzyszenia Sportów Zimowych (Wintersportverein Langenbielau).

     Najwięcej energii poświęcał jednak porządkowaniu i ujednolicaniu oznakowania przebiegu ścieżek turystycznych w Górach Sowich. Poza tym zajmował się wytyczaniem szlaków i uzupełnianiem dotychczasowej sieci szlaków o nowe trasy.

     Realizację zadania wprowadzenia jednego systemu ich oznaczania rozpoczęto w 1912 roku, gdy sowiogórskie towarzystwa turystyczne powołały specjalną komisję zajmującą się tym zagadnieniem. Na jej czele stanął sam Henkel. Głównym założeniem, jakim się kierowano, było to, aby szlaki wychodziły z istniejących wówczas stacji czy przystanków kolejowych i docierały do najbardziej urokliwych zakątków górskich.

     Henkel nie był jednak biernym "działaczem zza biurka" i teoretykiem – często przemierzał zaplanowane wcześniej trasy i dokonywał części prac znakarskich. Na podstawie opracowanego systemu tras wydał również mapę, która cieszyła się dużą popularnością. Działał ponadto na rzecz połączenia znakowaną trasą turystyczną Gór Sowich z Ziemią Kłodzką i szlakami w Sudetach Zachodnich. Zmarł w nocy z 26 na 27 października 1918 roku na zapalenie płuc będące efektem przebytej grypy - „Hiszpanki”.

     18 czerwca 1921 roku na Niedźwiedziej Skale (Bärenstein) dokonano uroczystego odsłonięcia wykonanej z brązu tablicy upamiętniającej zmarłego trzy lata wcześniej Henkla. W uroczystości wzięli udział między innymi: przewodniczący Towarzystwa Sowiogórskiego z Bielawy Wolfgang Dierig, przewodniczący Federacji Towarzystw Górskich przy Wielkiej Sowie (Verband der Gebirgsvereine an der Eule) Wilhelm Kordhanke oraz delegacje zaprzyjaźnionych towarzystw z regionu, liczni przyjaciele i turyści.

     Prasa turystyczna przekazywała informacje o ponad stu uczestnikach tego spotkania. Wśród nich byli także członkowie rodziny: żona z najmłodszym synem Franzem oraz brat Paul. Całość uroczystości uświetnił występ chóru z Bielawy. Imieniem Henkla (Henkelbaude) nazwano oddane już w czasach nazistowskich (grudzień 1938) schronisko – (dziś „Zygmuntówka”).

     21 lipca 2004 roku na tej samej Niedźwiedziej Skale w miejscu pierwszej zaginionej po 1945 odbyło się odsłonięcie pamiątkowej, drugiej tablicy poświęconej Henklowi. Umieszczono na niej tekst ze słowami samego Henkla: „W górach jestem znowu prawdziwym człowiekiem; tam stajemy się braćmi i wszystko co brzydkie i błahe opuszcza nas”. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: Hans Rosenberger, Tomas Herha oraz Tomasz Śnieżek.


[T. Śnieżek - www.tomaszsniezek.pl]
Zdjęcia (T. Śnieżek):
1. Hermann Henkel (1869-1918);
2. Brat Paul i najmłodszy syn Franz przy oryginalnej tablicy z 1921 roku;
3. Niedźwiedzia Skała – z drugą tablicą poświęconą Henklowi.
4. Spotkanie miłośników gór w 90. rocznicę śmierci Henkla
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-10-28, godz. 21:19, Odwiedzin: 5430
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.3286530972