Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Wambierzyce (przewodnik)

Wydawnictwa » Książki

Za drutami śmierci

     Niniejsze wydanie tej niezwykłej książki, jaką jest obozowy pamiętnik Abrahama Kajzera, to reedycja pierwszego polskiego wydania, które ukazało się w nieistniejącym już Wydawnictwie Łódzkim 46 lat temu. Od kilkudziesięciu lat tytuł nie jest osiągalny nawet na rynku antykwarycznym.

     ''Abraham Kajzer był prostym człowiekiem, łódzkim robotnikiem, tkaczem z zawodu. Przyniósł ze sobą obszerny rękopis i stos skrawków szarego, grubego papieru z opakowań worków cementu. Skrawki te pokryte były z obydwu stron nieporadnymi i koslawymi literami w języku żydowskim.

     - Widzi pan - powiedział - to jest mój ''dziennik''. Co dzień kryłem się w latrynach obozowych i na gorąco zapisywałem swoje przeżycia. Chowałem  te zapiski w jakimś miejscu, a na wiadomość, że zostaję przeniesiony do innego obozu, zbierałem je razem i przybijałem od spodu deski latrynowej.
     - Nikt tego nie zauważył? - zapytałem
     - Nie. Już bym przecież nie żył.
     - A jak je pan odzyskał?
     - Po skończonej wojnie otrzymałem rower od kobiety, która ocaliła mi życie. Objechałem na nim większość obozów, w których przebywałem, i te kartki zabrałem.''

[fragment Przedmowy do wydania pierwszego z 1962 r.]

Abraham Kajzer: ''Za drutami śmierci''. Muzeum Gross-Rosen, Wałbrzych 2008, wydanie II. Okładka miękka, stron 142. 

Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-10-12, godz. 10:42, Odwiedzin: 7703
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0720138550