http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Pielgrzymy 2011

Artykuły

Niemcy wracają po swoje skarby

     Podgórskie wsie są oblegane przez Niemców. Szukają tu cennych pamiątek po dziadkach. Pojawiają się po ponad 60 latach we wsiach i miasteczkach, w których mieszkali ich rodzice lub dziadkowie. Chodzą po polach i po lesie, zgodnie ze wskazówkami od przodków. Szukają tego, co tamci zakopali w ziemi, uciekając przed Rosjanami.

     - Pojawiają się głównie w miejscowościach w Kotlinie Jeleniogórskiej, bo tu Armia Czerwona dotarła dość późno - tłumaczy historyk Robert Primke. - Niemcy mieli więcej czasu, by ukryć cenne przedmioty - dodaje.

     Drogowskazami dla niemieckich poszukiwaczy są głównie stare, ponad 100-letnie drzewa. Po odliczeniu odpowiedniej ilości kroków w kierunku wymienionym we wskazówkach od przodków, zaczynają kopać. Nie zawsze z dobrym skutkiem.

     - W naszej okolicy Niemców widuję co kilka miesięcy - opowiada Mirosław Dulęba, rolnik z Małej Kamienicy. - Kręcą się po okolicy. Nawet nie ukrywają, że szukają swoich rodowych pamiątek - mówi pan Mirosław.

     Zaciekawiony poszukiwaniami przybyszów, sam zaczął kopać. Niedawno na swoim polu wygrzebał dwie zardzewiałe, poniemieckie bańki po mleku. W jednej znalazł zmurszały koc, a w drugiej jedną srebrną łyżkę.

     - Wellner - tak jest na niej jest napisane - pokazuje pan Mirosław. - Bańki zakopał z pewnością ktoś z dawnych mieszkańców, bo na nich jest napis Hindorf, a tak kiedyś nazywała się Mała Kamienica - wyjaśnia. 

    
Robert Primke potwierdza, że Niemcy najchętniej chowali skarby w bańkach po mleku, bo te były bardzo szczelne i sporo mieściły. Mirosław Dulęba czeka teraz na przyjazd Elizy Hagen, znajomej z Niemiec, która jest wnuczką Herminy Gaier, dawnej mieszkanki Małej Kamienicy. Zamierza przekazać jej bańki.
Ojciec Dulęby, Stanisław, osiedlił się tu zaraz po wojnie. Także znalazł zakopaną w ziemi bańkę, w której była m.in. skórzana kamizelka. Chodził w niej później przez 20 lat. 

    
Niemieckich poszukiwaczy widują także w innych miejscowościach. - Pojawiają się niedaleko naszych wykopalisk - relacjonuje Zbigniew Prus, który razem z Władysławem Podsibirskim od kilku lat poszukują skarbów. Te mają ponoć być ukryte we wnętrzu góry Sobiesz koło Piechowic. - Próbują ryć w ziemi, ale nieczęsto coś znajdują. Bo prawdziwe skarby są ukryte głęboko - przekonuje Prus. 

    
Niemców widują też mieszkańcy Chromca, Antoniowa i Lwówka Śląskiego. Kopali w szczerym polu. Czy coś znaleźli, nie wiadomo, bo znaleziska zabierają ze sobą, a polskich służb ochrony zabytków o nich nie informują.

     - Nie mieliśmy jakichkolwiek zgłoszeń o takich poszukiwaniach - mówi Wojciech Kapałczyński, kierownik jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

     Również w regionach wałbrzyskim i legnickim nie było takich zgłoszeń, choć na szukanie skarbów w ziemi wymagana jest odpowiednia zgoda. 

     - Nawet jeśli ktoś kopie nielegalnie i coś znajdzie, musi oddać to Skarbowi Państwa - wyjaśnia Barbara Nowak-Obelinda z delegatury w Wałbrzychu. Tym, którzy tego nie zrobią, grozi grzywna, a nawet oskarżenie o przestępstwo.

     - Bardzo rzadko trafiają do nas rzeczy wykopane z ziemi - przyznaje Robert Rzeszowski z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, do którego mogłyby trafić poniemieckie znaleziska. - Ludzie uważają takie skarby za swój majątek. Jak dodaje, jeśli już ktoś zdecyduje się coś przynieść, to rzecz jest niewielkiej wartości. Rzeczy najbardziej wartościowe zostają w domach.

[Mariusz Junik - POLSKA Gazeta Wrocławska]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-10-11, godz. 07:42, Odwiedzin: 18021
Komentarze
Arek 2008-10-31 21:22
Jak muzea chcą te skarby to niech sobie sami szukają a te prawo w tym kraju jest chore zawsze biednemu wiatr w oczy wieje
poszukiwacz skarbów 2009-01-30 15:41
Całkowicie się z Tobą zgadzam.Nie tylko prawo jest chore ale przede wszystkim ludzie którzy je ustanawiają,a robią to z myślą o korzyściach dla siebie.Niech biorą łopatę i kopią.Dam sobie głowę obciąć że gdyby taki prawniczyna przypadkiem znalazł jakiś porcelanowy zestawik to ozdobił by on jego pokój dzienny.Całe szczęście że chodzę zawsze sam w las i nikogo oczy nie bolą z powodu moich antycznych i cennych znalezisk!!
tencoznalazl duzozlota !!!!!!! 2009-03-27 15:27
mogom nas cmoknoc wpompe!!!! ja nic nie odaje. ale znalazlem ostatnio cos wartosciowego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nie w g to s i k ????????????
miroslaw zakrzewski 2009-12-21 00:07
pani Obelinda niech sie zajmie ratowaniem zamku Stary Ksiaz .ToJej obowiazek .
krzysiek 2010-01-04 17:58
Panowie ja tez jestem zapalonym szukaczem ale narazie nic nieznalazlem . Ajak bym znalazl to i tak bym nieoddal. a i interesuje mnie gora sobiesz gdzie moge o tym poczytac . Na jakiej stronie.
kuba 2010-01-06 23:25
http://www.skarby-sudetow.com/index.php? option=com_frontpage&Itemid=1
Tutaj masz info ze strony Pana Podsibirskiego
Prawdzic 2010-02-07 22:00
Mieszkałem w Lwówku Śląskim w latach 45/53,znam kilka ciekawych historyjek o "skarbach" w których w pewnym sensie byłem świadkiem.Jeżeli mieszkasz w pobliżu a interesują Cie takie "fanty",masz dobrej klasy wykrywacz,to skontaktuj się ze mną
daniel zalewski 2010-04-10 02:52
mozesz napisac do mnie prawdzic? ja mieszkam niedaleko interesuje sie bardzo tymi fantami :) zwlaszcze opowiesciami naocznych swiadkow:]
]
daniel zalewski 2010-04-10 02:53
waszkka5@wp.pl
poszukiwacz_ka 2010-04-20 00:57
Witam
Posiadam wykrywacz,jeżeli Ktoś ma jakieś,ciekawe miejsce do sprawdzenia to chętnie pomogę.
poszukiwacz_ka 2010-04-21 00:19
kitka.c.p@wp.pl
hans kloss 2010-11-05 20:17
Prawdzic ja pochodzez Dębowego Gaju i mam wykrywkę jakby co to pisz
hans klos 2010-11-05 20:18
hans74-1974@o2.pl
kacper zalewszki 2010-12-25 14:25
jezeli ma ktos informacie o skarbach bardzo prosze dzwonic
skarb 2010-12-25 14:29
to moj numer tel prosze dzwonic
Mirosław Falski 2011-01-18 20:55
Prawdzic do zainteresowanych...
cieszyc58@wp.pl
Wiosną postaram się zrobić rajd po Jeleniogórskim.zatrzymam się w Lwówku Śl.,lub okolicach,zainteresowanych proszę o kontakt.
Mam wiedzę,ale nie ma gwarancji,zbyt dużo upłynęło czasu,zresztą fanty mógł już ktoś znaleźć.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0897119045