http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Artykuły

Sto lat kościoła

     W historii kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbijają się dzieje miasta. Powstał jako ewangelicki, bo rozrastała się wieś Karpacz. Po wojnie przejęli go katolicy, a gdy Karpacz stał się miastem i popularnym kurortem, zaczęly w nim bywać bardzo znane osoby - od księdza Popiełuszki po premierów rządu polskiego.

     Jak opowiada organista Antoni Cyganek, który w stuletnim kościele gra od ponad czterdziestu lat, przed wojną Karpacz podzielony był pomiędzy katolików i ewangelików z przewagą tych drugich. Sto lat temu jednych i drugich nie było jednak zbyt wielu - Karpacz był wtedy wsią, nawet pastor rezydował w Miłkowie, który miał wówczas większe znaczenie.

     W 1908 roku wybudowano kościół dla ewangelików z ciosanego granitu, w stylu tyrolskim. Dwa lata później wzniesiono świątynię dla katolików - to Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Po II wojnie światowej, gdy większość ewangelików opuściła Karpacz, kościół pw. NSPJ przejęli katolicy.

     Świątynie przetrwały II wojnę światową, choć nie obyło się bez strat. W obu były po trzy dzwony, a ostało się po jednym. Resztę Niemcy zabrali, aby przetopić je na potrzeby przemysłu zbrojeniowego i armii. Z czasem dzwony wyposażono w napęd elektryczny.

Patroni rolników i robotników

     - Przybyłem tu 13 czerwca 1964 roku - wspomina Antoni Cyganek. -Proboszczem był wtedy ksiądz Zbigniew Kirsch, który osiem miesięcy wcześniej zastąpił księdza kanonika Gerarda Kusia. Nowy proboszcz wziął się energicznie za remont kościoła. Postarał się o popularne wtedy lampy jarzeniowe, przebudował ołtarz, przystosowując go do reguł Soboru Watykańskiego II.

     - Ołtarz ten wcześniej został obudowany trzema obrazami - opowiada organista. - Pośrodku na obrazie było Serce Pana Jezusa, z lewej strony święty Józef, patron robotników, po prawej święty Izydor, patron rolników. Do ostatniego z tych obrazów pozował parafianin Władysław Marciniak, który żyje do dziś. Malował Jan Stępień z Karpacza.

     Na ołtarzu są dwie daty: 966 (chrzest Polski) i 1966 (Millenium). Także w 1966 roku ksiądz kardynał Bolesław Kominek dokonał konsekracji kościoła. Tej bardzo doniosłej uroczystości towarzyszyły sygnały wozów strażackich, które pędziły do pożaru schroniska Bronka Czecha (pozostały po nim resztki fundamentów na Polanie).

     W tym okresie większość nabożeństw z okazji chrztów czy ślubów w Karpaczu odbywała się w kościele NSPJ. Jego atutem były organy, których nie było wtedy w kościele Nawiedzenia NMP.

      - Na placu przykościelnym karpacki kamieniarz, pan Milka, wybudował kamienny ołtarz, przy którym odprawiane były w niedzielę główne msze święte - opowiada Antoni Cyganek. - Wokół kościoła wykonano ławki dla wiernych. Na zewnątrz kościoła zamontowano nagłośnienie. Było potrzebne, bo wiernych było tak wielu, że nie mieścili się w środku.

Wizyty Jerzego Popiełuszki

     Karpacz się wtedy rozrastał, przybywało mieszkańców i turystów. Jednym z nich był Jerzy Popiełuszko. Był w grupie studentów-kleryków warszawskiego seminarium, których opiekunem był ksiądz Jan Sikorski (późniejszy kapelan więziennictwa).

     - Później ksiądz Jerzy przyjeżdżał do nas jako wikary parafii w Ząbkach koło Warszawy i św. Stanisława Kostki na Żoliborzu - wspomina Antoni Cyganek. - Pamiętam jak dziś, jak odprawiał na ołtarzu polowym przy naszym kościele swoją mszę świętą prymicyjną. Jako prymicyjną określa się pierwszą mszę świętą, sprawowaną przez księdza. W kościele pw. NSPJ mszę prymicyjną odprawiał również ksiądz Henryk Bujok - jedyny ksiądz z Karpacza. Przez wiele lat był proboszczem pod Monachium, obecnie mieszka w Cieplicach.

Zawsze można obejrzeć

     Karpacz się rozwijał, w czasach komuny kościoły pękały w szwach, więc przed ćwierćwieczem rozbudowano Kościół pw. Nawiedzenia NMP. Wyposażono go też oczywiście w organy. Od tamtej pory to w nim odbywają się najważniejsze nabożeństwa.

     Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa stał się pomocniczym. Obecnie regularne msze święte odbywają się w nim w pierwsze piątki miesiąca o godz. 7, 9 i 19 (w zimie o 7, 9 i 17). Codziennie od świtu do późnego wieczora jest jednak otwarty i można go obejrzeć i się pomodlić. Nie można po nim swobodnie chodzić, gdyż dla bezpieczeństwa wstępu broni krata. Proboszczem jest ksiądz Zenon Stoń.

     Kto bywa w Kościele NSPJ? Mnóstwo różnych ludzi, bo przecież obok miejscowych modlą się w nim turyści. Ze znanych postaci w ostatnich miesiącach byli w nim widziani Kazimierz Marcinkiewicz - zarówno w okresie gdy był premierem, jak i później.


[Leszek Kosiorowski - Nowiny Jeleniogórskie]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-09-14, godz. 07:47, Odwiedzin: 4372
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.1051411629