Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Pasma » Masyw Ślęży

Sobótka Górka - zamek

     Leżący u stóp Ślęży, ukryty w lesie ponad należącą dziś do Sobótki osadą Górka zamek, jest pozostałością XII-wiecznego opactwa kanoników regularnych, sprowadzonych na Śląsk ok. 1121 r. z Francji przez książęcego palatyna Piotra Włosta. Romański zespół klasztorny, obejmujący klasztor z kościołem Wniebowzięcia NPMarii był kilkakrotnie przebudowywany, szczególnie po wojnach husyckich w XV w.

     Po sekularyzacji dóbr kościelnych w Prusach, obiekt wraz z folwarkiem w Górce został sprzedany i w latach 1885-91 przebudowany na eklektyczną rezydencję rodziny von Kulmitz. W dawnym kościele, później kaplicy, zachowały się częściowo mury gotyckie, na których po II wojnie światowej odkryto fragmenty średniowiecznych polichromii.

     Również w części pałacowej pozostały mury gotyckiej wieży, podwyższonej w XIX w. Podczas przebudowy kompleksu, w jego fundamentach znaleziono dwie romańskie rzeźby lwów, które umieszczono przed pałacową bramą. Poza częścią reprezentacyjno-mieszkalną, kompleks obejmuje XIX-wieczne stajnie, oficyny oraz park pałacowy. Obecnie w pałacu znajduje się hotel i restauracja.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-05-24, godz. 20:27, Odwiedzin: 4766
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0858268738